2023-11-26Rocznica poświęcenia sztandaru AK archidiecezji wrocławskiej - wspomnienie W 1999 roku, na wiosnę rozmawialiśmy w gronie trzech osób: Eugeniusz Kaźmierczak, Karol Skibiński, Tadeusz Świerczewski, że warto pomyśleć o sztandarze dla Akcji Katolickiej. Wszyscy byli zgodni, że musimy go mieć, lecz problem był jeden, skąd pieniądze i kto go Nam zrobi. Pomógł nam w tym Bp. Adam Dyczkowski, który powiedział nam abyśmy poszli z tymi problemami do Kardynała. Tak się też stało. Ja, oraz Karol Skibiński podjęliśmy się tej "misji". JE Ks. Kardynał Henryk przyjął nas.
W 1999 roku, na wiosnę rozmawialiśmy w gronie trzech osób: Eugeniusz Kaźmierczak, Karol Skibiński, Tadeusz Świerczewski, że warto pomyśleć o sztandarze dla Akcji Katolickiej. Wszyscy byli zgodni, że musimy go mieć, lecz problem był jeden, skąd pieniądze i kto go Nam zrobi. Pomógł nam w tym Bp. Adam Dyczkowski, który powiedział nam abyśmy poszli z tymi problemami do Kardynała. Tak się też stało. Ja, oraz Karol Skibiński podjęliśmy się tej "misji". JE Ks. Kardynał Henryk przyjął nas. Gdy opowiedzieliśmy Mu o naszym problemie, uśmiechną się i powiedział nam, że "on jest członkiem Akcji Katolickiej od czasów, gdy nas nie było jeszcze na świecie".
Powiedział, abyśmy się nie martwili. On tę sprawę bierze na siebie. Powiedział też, że "sztandar ma być piękny i dobrze wykonany, a to mogą jedynie zrobić siostry Karmelitanki Bose, które tego typu hafty wykonują dla Kurii - o pieniądzach też nie myślcie". Tak się też stało sztandar był gotowy w 2000 r.
Poświęcenie sztandaru odbyło się w Katedrze, w jubileuszowej Pielgrzymce Akcji Katolickiej do Katedry Wrocławskiej 26.11.2000 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Święto Patronalne AK
Sztandar Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej
2000 Listopad 26 - Poświęcenie sztandaru DIAK podczas uroczystości Chrystusa Króla w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Tadeusz Świerczewski
więcej
2023-09-28Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej już po raz dwunasty zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym u stóp kolumny Chrystusa Króla przy wrocławskim seminarium.
W modlitwie uczestniczyli członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, siostry zakonne, członkowie Żywego Różańca, ludzie dobrej woli.
Koronkę do Bożego Miłosierdzia zebrani odmówili w intencjach:
Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej już po raz dwunasty zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym u stóp kolumny Chrystusa Króla przy wrocławskim seminarium.
W modlitwie uczestniczyli członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, siostry zakonne, członkowie Żywego Różańca, ludzie dobrej woli.
Koronkę do Bożego Miłosierdzia zebrani odmówili w intencjach:
Za Kościół Boży, aby niestrudzenie bronił depozyt wiary.
Za rządzących, aby sprawowanie władzy traktowali jako służbę na rzecz wspólnego dobra nas wszystkich.
O pokój na Ukrainie i na całym świecie.
Za więźniów w zakładach karnych, zwłaszcza tych, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie.
O powrót uchodźców do ich ojczystych krajów i pomoc w odbudowie ich domów.
Za nasze kraje, miasta, nasze rodziny i nas samych.
Modlitwie przewodniczy ks. Aleksander Radecki
Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej we Wrocławiu przy Parafii św. Augustyna, Opatrzności Bożej, NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, Sw. Józefa w Bierutowie, również zainicjowały modlitewne spotkania.
zdjęcia ek
więcej
2023-09-23XXV-lecie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy 23.09.2023r. Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia
w Oleśnicy obchodził swój srebrny jubileusz.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Łukasza Piłata, Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.
Następnie zaproszeni goście: Przewielebni Księża wraz z księdzem Proboszczem Mariuszem Bąkowskim, delegacje z zaprzyjaźnionych Oddziałów Akcji Katolickiej i Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej,
23.09.2023r. Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia
w Oleśnicy obchodził swój srebrny jubileusz.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. Łukasza Piłata, Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.
Następnie zaproszeni goście: Przewielebni Księża wraz z księdzem Proboszczem Mariuszem Bąkowskim, delegacje z zaprzyjaźnionych Oddziałów Akcji Katolickiej i Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, DOBRODZIEJE , koleżanki z CARITAS, chór parafialny IUNCTUS, wszyscy członkowie i sympatycy POAK z Prezesem Romanem Farysiem, siłą sprawczą przez 25 lat działalności naszego Oddziału AK, pomysłodawcą wydania publikacji dot. ks. inf. Franciszka Sudoła, niezapomnianego proboszcza oleśnickiego, patrona naszego Oddziału AK (książka wręczana była wszystkim obecnym na spotkaniu), uczestnicy udali się do hotelu „Perła" w Oleśnicy, by tam podczas uroczystego obiadu, przy kawie i jubileuszowym torcie mogli wspominać i przeżywać, na nowo, minione 25 lat działalności.
zdjęcia Maria Halina Myszakowska
więcej
2023-07-15Ostatnie pożegnanie
2023-06-17„Z Tobą Matko w Kościele Chrystusa”. XXVII Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę W dniach 16-17 czerwca br. odbyła się XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę, w której uczestniczyli członkowie naszej wrocławskiej archidiecezji. Hasło tegorocznej pielgrzymki to: „Z Tobą Matko w Kościele Chrystusa”.
W sobotę 17 czerwca o godz. 9-tej spotkaliśmy się w częstochowskiej archikatedrze Św. Rodziny z innymi delegacjami Akcji Katolickiej.
Podczas spotkania do zgromadzonych pielgrzymów swoje słowo skierował bp Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej oraz Pani Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Także słowa pozdrowienia do zgromadzonych skierowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny, oraz Pani Martyna Gieleta, przewodnicząca Prezydium Rady Krajowej KSM.
W dniach 16-17 czerwca br. odbyła się XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę, w której uczestniczyli członkowie naszej wrocławskiej archidiecezji. Hasło tegorocznej pielgrzymki to: „Z Tobą Matko w Kościele Chrystusa”.
W sobotę 17 czerwca o godz. 9-tej spotkaliśmy się w częstochowskiej archikatedrze Św. Rodziny z innymi delegacjami Akcji Katolickiej.
Podczas spotkania do zgromadzonych pielgrzymów swoje słowo skierował bp Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej oraz Pani Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Także słowa pozdrowienia do zgromadzonych skierowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny, oraz Pani Martyna Gieleta, przewodnicząca Prezydium Rady Krajowej KSM. Osobom szczególnie zasłużonym dla Akcji Katolickiej w czasie spotkaniu w archikatedrze wręczono medale Akcji Katolickiej w Polsce „Za dzieło apostolstwa”. Po zakończeniu spotkania uformowano modlitewny przemarsz i ze świadectwem wiary wyruszono na szczyt Jasnej Góry. Po raz pierwszy w przemarszu niesiono relikwie świętych diecezjalnych patronów.
Zwieńczeniem pielgrzymki była msza święta na szczycie Jasnej Góry, której przewodniczył i homilię wygłosił JE biskup świdnicki Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej. Z okazji wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny dokonano zawierzenia Jej Niepokalanemu Sercu, którego dokonał główny celebrans.
Po zakończeniu Eucharystii był czas na osobiste spotkanie i uwielbienie Matki Bożej.
zdjęcia kh
więcej
W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II z inicjatywy przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności Kazimierza Kimso odbyła na msza św. dziękczynna od dolnośląskiej Solidarności za dar św. Jana Pawła II.
Msza św. odprawiona została w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu przy ul. Nowodworskiej 64 z licznym udziałem pocztów sztandarowych “Solidarności” i Akcji Katolickiej.
W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II z inicjatywy przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności Kazimierza Kimso odbyła na msza św. dziękczynna od dolnośląskiej Solidarności za dar św. Jana Pawła II.
Msza św. odprawiona została w kościele pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu przy ul. Nowodworskiej 64 z licznym udziałem pocztów sztandarowych “Solidarności” i Akcji Katolickiej.
Wśród gości byli europoseł Beata Kempa i poseł Jacek Świat. Mszę koncelebrował duszpasterz dolnośląskiej “Solidarności” ks. Krzysztof Hajdun.
Akcję Katolicką naszej diecezji reprezentował prezes Ryszard Majewicz, członkowie Zarządu i Kół Parafialnych AK.
Po mszy św. ulicami Wrocławia od bazyliki św. Elżbiety do katedry św. Jana przeszedł wielotysięczny I Marsz Papieski. Zebrani wrocławianie dali swoje świadectwo przywiązania do Jana Pawła II, skandując m.in. słowa – “Głęboko wierzę, zawsze z Papieżem”.
Na zakończenie uroczystości w katedrze odbyła się modlitwa z udziałem biskupów, w tym abp Józefa Kupnego, Odśpiewano też ulubioną pieśń papieża “Barkę”.
zdjęcia jw
więcej
2023-03-17Apel prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej
2023-03-10Akcja Katolicka w obronie św. Jana Pawła II
2023-03-04Abyście się wzajemnie miłowali … Archidiecezjalny Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej W sobotę 4 marca 2023 członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej spotkali się w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu na Wielkopostnym Dniu Skupienia.
Spotkanie rozpoczęło się od porannej Mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej ks. Łukasza Piłata, który również wygłosił homilię.
W sobotę 4 marca 2023 członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej spotkali się w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu na Wielkopostnym Dniu Skupienia.
Spotkanie rozpoczęło się od porannej Mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej ks. Łukasza Piłata, który również wygłosił homilię. Wspólnie z nim Eucharystię odprawiali proboszcz parafii ks. prałat Kazimierz Sroka i wikariusz ks. Rafał Michaelis. Ksiądz Proboszcz przywitał przybyłych członków parafialnych wspólnot Akcji Katolickiej, wyrażając radość, że na miejsce swojego wielkopostnego skupienia wybrali właśnie tę wrocławską parafię, w której aktywnie pracuje wspólnota Akcji Katolickiej z jej prezesem Piotrem Noworolem. W prezbiterium stanęły dwa poczty ze sztandarami – Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Franciszka z Asyżu.
Pod koniec Mszy świętej prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Ryszard Majewicz przypomniał najważniejsze fakty z dziejów Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej oraz wskazał na podstawowe cele jej działania i najbliższe czekające ją wydarzenia. Podziękował również Księdzu Proboszczowi i Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej za możliwość odbycia dnia skupienia w tutejszej parafii. Następnie Ryszard Majewicz, w imieniu diecezjalnej wspólnoty Akcji Katolickiej, a Piotr Noworol z delegacją, w imieniu parafialnej wspólnoty Akcji Katolickiej, złożyli ks. prałatowi Kazimierzowi Sroce życzenia z okazji obchodzonych przez niego w tym dniu imienin. Wszyscy obecni dołączyli się do życzeń, śpiewając pieśń Życzymy, życzymy. Po Mszy świętej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja, podczas której uczestnicy dnia skupienia słuchali rozważań z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Część modlitewną spotkania zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Część druga dnia skupienia rozpoczęła się od agapy w auli głównej (teatralnej) w przyziemiu kościoła, gdzie Gospodarze miejsca przygotowali dla uczestników smaczne śniadanie. Podczas agapy kilku przedstawicieli parafialnych wspólnot Akcji Katolickiej, podzieliło się informacjami na temat form pracy we własnych wspólnotach, ze szczególnym podkreśleniem praktykowanych uczynków miłosierdzia. W trakcie spotkania przybył też proboszcz parafii ks. prałat Kazimierz Sroka, który podzielił się doświadczeniami współpracy ze wspólnotami działającymi na terenie parafii. Podkreślił szczególnie owocne współdziałanie z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej i jej prezesem Piotrem Noworolem oraz ze wspólnotą mężczyzn – Rycerzami Kolumba i przewodniczącym Rady mec. Michałem Bartoszko – Wielkim Rycerzem Rady nr 16105 Wrocław. W swoim ciekawym wystąpieniu M. Bartoszko przedstawił główne obszary działalności wspólnoty (m.in. apostolstwo świeckich, ewangelizacja, obrona wartości rodziny, dzieła charytatywne, obrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci), do której na całym świecie należy około dwa miliony mężczyzn. Przytoczył też historię wspólnoty Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, która – z inspiracji św. Jana Pawła II – powstała również w naszym kraju (2006). Poprosił wszystkich o modlitwę w intencji kanonizacji jej założyciela bł. ks. Michaela McGivney`a. Następnie opowiedział o imponującym zaangażowaniu Rycerzy Kolumba w pomoc charytatywną świadczoną na rzecz mieszkańców walczącej Ukrainy, w tym pomoc realizowaną w miejscowej parafii we współpracy z Akcją Katolicką.
Księdza Proboszcza powracającego do swoich duszpasterskich obowiązków uczestnicy dnia skupienia pożegnali, raz jeszcze składając mu życzenia imieninowe i śpiewając Plurimos Annos!
Po agapie asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej ks. Łukasz Piłat wygłosił konferencję mobilizującą do praktykowania uczynków miłosierdzia wobec bliźnich, pt. „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali” (J 15, 12) – uczynki miłosierdzia. Wychodząc od biblijnych źródeł, przypomniał, że fundamentem godności każdej ludzkiej istoty, jest fakt, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, jest dzieckiem Bożym i świątynią Ducha Świętego. Taka godność przysługuje każdemu człowiekowi, wierzącemu i niewierzącemu, sprawiedliwemu i błądzącemu. Godność ta jest dla niego owszem zobowiązaniem, ale też szansą powrotu do Boga, gdyby nawet zdarzyło mu się daleko odejść od Niego i sprzeniewierzyć się Jego nauce. Godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boże, to dla każdego człowieka powinność, ale i najgłębsza motywacja do praktykowania miłości bliźniego, dobroci i miłosierdzia w duchu uczynków miłosiernych co do duszy – gotowości do przebaczania i darowania win, cierpliwości, ale też pełnego miłości braterskiego upominania i modlitwy za bliźniego i za jego życia, i po śmierci. To również powinność i motywacja do praktykowania miłości bliźniego w duchu uczynków miłosiernych co do ciała – towarzyszenia bliźniemu w trudach i doświadczeniach jego codziennej egzystencji, głodu, choroby, niepełnosprawności, pogardy i izolacji społecznej, utraty wolności.
Konferencja ks. Łukasza Piłata to cenne wsparcie do odprawienia szczerego wielkopostnego rachunku sumienia, do wnikliwej analizy motywów własnej postawy wobec bliźnich w codziennych sytuacjach życiowych, a także dostrzeżenia zaniedbanych okazji do świadczenia uczynków miłosierdzia.
Kończąc spotkanie, prezes POAK przy tutejszej parafii oraz prezes Zarządu DIAK– w imieniu wszystkich uczestników Archidiecezjalnego Wielkopostnego Dnia Skupienia – podziękowali Księdzu Asystentowi za wspólną modlitwę, homilię i konferencję, a także za jego opiekę i współpracę w DIAK, ks. Łukasz Piłat udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Uczestnicy sobotniego Dnia Skupienia dziękują również proboszczowi parafii św. Franciszka z Asyżu ks. prałatowi Kazimierzowi Sroce za możliwość przeżywania w tej parafii Wielkopostnego Dnia Skupienia, a także prezesowi Piotrowi Noworolowi i miejscowej wspólnocie Akcji Katolickiej za przygotowanie spotkania, jego serdeczną braterską atmosferę, za poczęstunek oraz upominek wręczony na zakończenie wszystkim uczestnikom.
zdjęcia J.L.
więcej
2023-02-0617 rocznica przyjęcia sakry biskupiej ks. abpa Józefa Kupnego
|