2011-12-22Wigilia dla osób potrzebujących W czwartek 22 grudnia na stołówce w szkole podstawowej nr 6 w Oleśnicy odbyła się Wieczerza wigilijna dla osób biednych, samotnych i bezdomnych z naszej parafii. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego przez księdza Krystiana o narodzeniu Pana Jezusa w stajence betlejemskiej, siedemdziesiąt uczestników wieczerzy mocnym głosem zaintonowało kolędy …wśród nocnej ciszy… inne. Atmosfera była domowa, radość, uśmiech, zwierzenia towarzyszyły do samego końca. Po spożyciu tradycyjnych potraw wigilijnych każdy z uczestników otrzymał paczkę.
W czwartek 22 grudnia na stołówce w szkole podstawowej nr 6 w Oleśnicy odbyła się Wieczerza wigilijna dla osób biednych, samotnych i bezdomnych z naszej parafii. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego przez księdza Krystiana o narodzeniu Pana Jezusa w stajence betlejemskiej, siedemdziesiąt uczestników wieczerzy mocnym głosem zaintonowało kolędy …wśród nocnej ciszy… inne. Atmosfera była domowa, radość, uśmiech, zwierzenia towarzyszyły do samego końca. Po spożyciu tradycyjnych potraw wigilijnych każdy z uczestników otrzymał paczkę.
Organizatorami była: Firma garmażeryjna ,,Drakas” , Akcja Katolicka, Prafialny ,,Caritas”, Przymierze Rodzin ,,Mamre”.
zdjęcia Roman Faryś
więcej
2011-12-22Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Piotra Niteckiego W czwartek 22 grudnia 2011r. o godzinie 11.00 w Kościele Uniwersyteckim Najświętszego Imienia Jezus, rozpoczęła się Msza Święta pogrzebowa za duszę śp. ks. prof. Piotra Niteckiego, którą odprawił Metropolita Wrocławski ks. abp Marian Gołębiewski. W koncelebrze wzięli udział licznie przybyli biskupi i kapłani archidiecezji wrocławskiej, diecezji świnickiej i legnickiej. Homilię i słowa pożegnania wygłosił Rektor PWT ks. prof. dr hab. Waldemar Irek.
W czwartek 22 grudnia 2011r. o godzinie 11.00 w Kościele Uniwersyteckim Najświętszego Imienia Jezus, rozpoczęła się Msza Święta pogrzebowa za duszę śp. ks. prof. Piotra Niteckiego, którą odprawił Metropolita Wrocławski ks. abp Marian Gołębiewski. W koncelebrze wzięli udział licznie przybyli biskupi i kapłani archidiecezji wrocławskiej, diecezji świnickiej i legnickiej. Homilię i słowa pożegnania wygłosił Rektor PWT ks. prof. dr hab. Waldemar Irek.
Przed błogosławieństwem końcowym wygłoszone zostały ku czci Zmarłego mowy pożegnalne. Po Mszy Świętej nastąpił przejazd na cmentarz przy ul. Bardzkiej, we Wrocławiu, gdzie odbyło się ostatnie pożegnanie śp. ks. prof. Piotra Niteckiego i odprowadzenie trumny z jego ciałem na miejsce doczesnego spoczynku.
Trwające przez dwa dni uroczystości pogrzebowe zgromadziły rzesze księży, sióstr zakonnych, kleryków, przyjaciół, parafian i znajomych tragicznie zmarłego Kapłana. W uroczystościach nie zabrakło też członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej z Wrocławia, Oleśnicy i innych miejscowości wraz z pocztem sztandarowym DIAK AWr., którzy pogrążeni w smutku i żalu po Jego tak nagłym i dramatycznym odejściu, pragnęli pożegnać ks. Profesora, oddanego przyjaciela i propagatora Akcji Katolickiej i towarzyszyć Mu w modlitewnym skupieniu w tej ostatniej ziemskiej wędrówce do Domu Ojca.
zdjęcia Roman Faryś
więcej
2011-12-17Adwentowy Dzień Skupienia Na tegoroczny Adwentowy Dzień Skupienia 17 grudnia 2011r. w parafii M.B. Pocieszenia w Oławie przybyły delegacje Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z całej Archidiecezji wraz z Asystentami Kościelnymi. Licznie zgromadzonych w pięknym wnętrzu kościoła parafialnego powitał proboszcz parafii ks. Paweł Cembrowicz.
Zgodnie z tradycją, rozpoczęto od adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwy uwielbienia, przeproszenia i prośby o potrzebne łaski dla wszystkich działających w AK prowadził Archidiecezjalny Asystent Kościelny ks. dr Marian Biskup. O godzinie 12 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, w intencji tragicznie zmarłego ks. prof. Piotra Niteckiego, który udzielał Akcji Katolickiej mocnego wsparcia przez wszystkie lata jej działalności. Ofierze Eucharystycznej przewodniczył ks. M. Biskup.
Na tegoroczny Adwentowy Dzień Skupienia 17 grudnia 2011r. w parafii M.B. Pocieszenia w Oławie przybyły delegacje Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z całej Archidiecezji wraz z Asystentami Kościelnymi. Licznie zgromadzonych w pięknym wnętrzu kościoła parafialnego powitał proboszcz parafii ks. Paweł Cembrowicz.
Zgodnie z tradycją, rozpoczęto od adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwy uwielbienia, przeproszenia i prośby o potrzebne łaski dla wszystkich działających w AK prowadził Archidiecezjalny Asystent Kościelny ks. dr Marian Biskup. O godzinie 12 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, w intencji tragicznie zmarłego ks. prof. Piotra Niteckiego, który udzielał Akcji Katolickiej mocnego wsparcia przez wszystkie lata jej działalności. Ofierze Eucharystycznej przewodniczył ks. M. Biskup. Liturgię Słowa oraz Modlitwę Wiernych przygotowali i prowadzili członkowie miejscowego parafialnego oddziału KSM. Homilię wygłosił Dziekan Oławski ks. Stanisław Bijak. Złożył wszystkim Bożonarodzeniowe życzenia i zapowiedział rychłe powołanie POAK w swojej dziekańskiej parafii. Po Mszy świętej jej uczestnicy udali się do lokalu w hotelu „MARTA” na spotkanie opłatkowe. Wszyscy z radością przyjęli piękne obrazki M.B. Pocieszenia z Oławskiego Sanktuarium, rozłożone obok opłatków na „wigilijnych” stołach, jako dar Proboszcza ks. Piotra Cembrowicza, który zaprosił wszystkich do radosnego ucztowania i podzielenia się opłatkiem. Asystent Diecezjalny ks. Marian Biskup poinformował zebranych o programie duszpasterskim na 2012 r. „Kościół naszym domem a diecezja rodziną”, przekazał dekret Ks. abp Mariana Gołębiewskiego zatwierdzający składy nowych władz statutowych Akcji Katolickiej na IV kadencję, Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz nominację na prezesa Zarządu, którym został Eugeniusz Kaźmierczak. Prezes podziękował za nominację i dekrety. Złożył też wszystkim życzenia na nadchodzące święta i nowy 2012 rok. Ks. Asystent Marian Biskup pobłogosławił opłatki, złożył wszystkim życzenia, po czym dzieląc się opłatkiem zebrani składali sobie wzajemnie życzenia Bożonarodzeniowe. Ta część zakończyła się agapą przy wspólnym posiłku. Ostatnią częścią spotkania było zebranie Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu AK poświęconego ukonstytuowaniu się składu Prezydium Zarządu. Na wniosek Prezesa wybrano dwóch wiceprezesów - Pana Romana Farysia i Pana Andrzeja Wronę, sekretarza -Pana. Janusza Wolniaka, skarbnika - Panią Małgorzatę Babicką.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2011-12-15Zginął Ks. prof. Piotr Nitecki W wypadku samochodowym, 15 grudnia br. pod Środą Śląską, zginął ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki, Kap. hon. Ojca św., profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (od 1991 r.) i proboszcz parafii uniwersyteckiej p.w. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu (od 2003 r.).
Ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki (ur. 1949 r.) w latach 1976-95 był w Warszawie redaktorem czasopism „Chrześcijanin w Świecie" i „Ład", zajmował się też działalnością chrześcijańsko-społeczną.
W wypadku samochodowym, 15 grudnia br. pod Środą Śląską, zginął ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki, Kap. hon. Ojca św., profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (od 1991 r.) i proboszcz parafii uniwersyteckiej p.w. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu (od 2003 r.).
Ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki (ur. 1949 r.) w latach 1976-95 był w Warszawie redaktorem czasopism „Chrześcijanin w Świecie" i „Ład", zajmował się też działalnością chrześcijańsko-społeczną.
W 1980 roku uzyskał tytuł doktora teologii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, habilitował się w 1989 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w zakresie katolickiej nauki społecznej.
W 1996 r., w wieku 47 lat przyjął we Wrocławiu święcenia kapłańskie z rąk kard. Henryka Gulbinowicza.
Był profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego i proboszczem parafii uniwersyteckiej pw. Imienia Jezus we Wrocławiu. Był również redaktorem naczelnym wrocławskiego miesięcznika o tematyce religijnej „Nowe Życie".
Za osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie w zakresie katolickiej nauki społecznej otrzymał w 2009 r. Nagrodę naukową im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana".
więcej
2011-12-13Wrocławskie obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Wrocławskie uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 30 lat, pod honorowym patronatem Metropolity Wrocławskiego ks. abp Mariana Gołębiewskiego, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Wrocławia, rozpoczęły się 5 grudnia br. koncertem okolicznościowym w Operze Wrocławskiej połączonym z ceremonią wręczenia medali „Niezłomni” za działalność opozycyjną.
13 grudnia przed południem w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego ks. abp Marian Gołębiewski odprawił Mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego, a wieczorem w Archikatedrze Wrocławskiej, ks. kardynał Henryk Gulbinowicz przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny.
Wrocławskie uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 30 lat, pod honorowym patronatem Metropolity Wrocławskiego ks. abp Mariana Gołębiewskiego, Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Wrocławia, rozpoczęły się 5 grudnia br. koncertem okolicznościowym w Operze Wrocławskiej połączonym z ceremonią wręczenia medali „Niezłomni” za działalność opozycyjną.
13 grudnia przed południem w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego ks. abp Marian Gołębiewski odprawił Mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego, a wieczorem w Archikatedrze Wrocławskiej, ks. kardynał Henryk Gulbinowicz przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny. Otrzymał też medal pamiątkowy za dobroć jaką ks. Kardynał obdarzył „Solidarność”, wręczony przez przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierza Kimso. Po Mszy św. spod katedry wyruszył marsz, który zakończył się na Wrocławskim Rynku zapaleniem lampek pamięci –„Światło w sercu miasta”.
Ważnymi wydarzeniami w dniu 13 grudnia było: złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów „Solidarności”, poświęcenie tablicy pamiątkowej na murach katedralnego kościoła, w którym Solidarność w stanie wojennym znalazła schronienie i wsparcie, konferencja jubileuszowa w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zorganizowana przez Region Dony Śląsk NSZZ„Solidarność”, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i Papieski Wydział Teologiczny.
We wszystkich wymienionych uroczystościach brali udział członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zdaniem Prezesa Zarządu AIAK AWr, nie mogło ich zabraknąć, skoro bardzo drogie jest im hasło „Nie ma solidarności bez miłości” wykrzyczane pod Archikatedrą Wrocławską w stanie wojennym, na długo przed wypowiedzeniem tych samych słów przez Ojca Św. Jana Pawła II, w innym kontekście miejsca i czasu, w Sopocie w 1999r. To hasło zrodziło się z ducha przejętego z Ruchu społecznego ku cywilizacji miłości, na Jasnej Górze. Akcja Katolicka definiowana jest często, przez Prezesa, jako narzędzie nowej ewangelizacji w budowaniu cywilizacji miłości, tak bardzo nagłaśnianej przez jej Wielkiego Orędownika, obecnie bł. Jana Pawła II. Warto dzisiaj przypomnieć sobie to wezwanie papieskie z Sopotu, zachęcające do budowania „cywilizacji miłości” i słowa „Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają. Przyszłości nie da się zbudować bez odniesienia do źródła wszelkiej miłości, jakim jest Bóg...”. To przesłanie niech będzie inspiracją do działania dla ludzi „Solidarności” i Akcji Katolickiej.
Niech Bóg, który jest Miłością, nam wszystkim błogosławi.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2011-12-03Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej W sobotę, 3 grudnia 2011r. odbyło się Zebranie Rady AIAK AWr. W posiedzeniu wzięło udział 30 członków Rady składającej się z prezesów POAK i osób desygnowanych przez Ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego. Przed rozpoczęciem obrad, członkowie Rady uczestniczyli we Mszy św. w kościele Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, celebrowanej przez Ks. Prałata dr Mariana Biskupa Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej.
Zebrani, udzielili absolutorium Zarządowi AIAK AWr III kadencji i wybrali trzech kandydatów na prezesa Zarządu AIAK, sześciu członków Zarządu i 5-o osobową Komisję Rewizyjną, na kolejną IV kadencję.
Wybrano też delegata do Rady KIAK, którym został mgr Olgierd Furmanek.
W sobotę, 3 grudnia 2011r. odbyło się Zebranie Rady AIAK AWr. W posiedzeniu wzięło udział 30 członków Rady składającej się z prezesów POAK i osób desygnowanych przez Ks. Abp. Mariana Gołębiewskiego. Przed rozpoczęciem obrad, członkowie Rady uczestniczyli we Mszy św. w kościele Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, celebrowanej przez Ks. Prałata dr Mariana Biskupa Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej.
Zebrani, udzielili absolutorium Zarządowi AIAK AWr III kadencji i wybrali trzech kandydatów na prezesa Zarządu AIAK, sześciu członków Zarządu i 5-o osobową Komisję Rewizyjną, na kolejną IV kadencję.
Wybrano też delegata do Rady KIAK, którym został mgr Olgierd Furmanek.
Zgodnie ze statutem, Diecezjalny Asystent Kościelny Ks. dr Marian Biskup przedstawi nominowaną trójkę Księdzu Metropolicie Wrocławskiemu, który mianuje prezesa Zarządu IV kadencji. Po nominacji, Zarząd, na wniosek prezesa, wybierze ze swego grona dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika.
W dalszej części obrad, Zebranie Rady przyjęło program formacyjno-organizacyjny na rok 2012 wraz z kalendarium oraz preliminarz budżetu na rok 2012.
zdjęcia
więcej
2011-11-20Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka jest elitą katolików świeckich.
Tymi słowami rozpoczął homilię ks. biskup Edward Janiak na koncelebrowanej Mszy Świętej w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, odprawionej w tym roku – 2011 – w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Koncelebrę stanowili diecezjalni i parafialni asystenci kościelni Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Do gościnnej parafii, której pasterzuje ks. proboszcz Kazimierz Sroka przybyły liczne delegacje z wielu parafii wraz z towarzyszącymi im pocztami sztandarowymi władz diecezjalnych i parafialnych. Mszy św. towarzyszył chór parafialny.
Akcja Katolicka jest elitą katolików świeckich.
Tymi słowami rozpoczął homilię ks. biskup Edward Janiak na koncelebrowanej Mszy Świętej w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, odprawionej w tym roku – 2011 – w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Koncelebrę stanowili diecezjalni i parafialni asystenci kościelni Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Do gościnnej parafii, której pasterzuje ks. proboszcz Kazimierz Sroka przybyły liczne delegacje z wielu parafii wraz z towarzyszącymi im pocztami sztandarowymi władz diecezjalnych i parafialnych. Mszy św. towarzyszył chór parafialny.
Homilia Jego Ekscelencji ks. biskupa Edwarda była lekcją na dzisiejsze czasy dla członków obu organizacji. Było wiele o dzisiejszej sytuacji w naszej Ojczyźnie, a zwłaszcza o znieważaniu Krzyża, o kpieniu z niego i wyśmiewaniu. Ks. biskup przypomniał, że nie jest to sytuacja nowa – towarzyszyła ona od początku od pierwszych chwil działalności publicznej Pana Jezusa i pierwotnego Kościoła. Ma miejsce także i dzisiaj, gdzie na całym świecie są ludzie, którzy giną za posiadanie Pisma Świętego i Krzyża. Jego Ekscelencja przypomniał, że „Krzyż jest tronem, na którym zasiadł Chrystus, skąd okazał swoją miłość i królewskość”. Na koniec padło wezwanie do zebranych o odwagę i modlitwę o jedność Kościoła. Słowa „każdy powinien stawiać pytanie, czy kocha swój Kościół” zakończyły homilię. Na koniec mszy św. prezesom nowo powołanych oddziałów parafialnych ks. biskup wręczył legitymacje członkowskie Akcji Katolickiej.
Po Mszy św. miała miejsce okolicznościowa konferencja, którą przeprowadził ks. prof. Piotr Nitecki, temat konferencji: „Miejsce i rola chrześcijan w życiu społeczno-politycznym”. Do wyboru tego tematu, jak wyznał Ks. profesor, skłoniła Go nowa sytuacja społeczno- polityczna po ostatnich wyborach parlamentarnych. Konferencja, z wielkim zainteresowaniem odebrana przez uczestników, była udaną próbą spojrzenia na działalność polityczną w perspektywie ewangelizacyjnej misji Kościoła, skłaniającą do pogłębionej refleksji nad chrześcijańskim rozumieniem pojęcia „polityka” oraz udziałem chrześcijan w życiu społeczno - politycznym. Ks. profesor zachęcił nas, do dokładnego przestudiowania adhortacji apostolskiej Christefidelis laici, która powinna stać się katechizmem świeckich katolików – zwłaszcza członków Akcji Katolickiej.
Na zakończenie Uroczystości, uczestnicy zgromadzili się przy wspólnym stole na smacznym obiedzie, przygotowanym przez gospodarzy – księdza Proboszcza i miejscowy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.
zdjęcia
więcej
2011-10-27Relacja ze spotkania z DARCZYŃCAMI Wzorem lat ubiegłych Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy w dniu 27.10 2011 zorganizował spotkanie z Darczyńcami i Dobrodziejami, którzy wspomagali różne przedsięwzięcia w ciągu całego roku. Byli to przedstawiciele władz samorządowych, poza samorządowych, szkół, firm, piekarń, hurtowni, supermarketów i osób prywatnych. Po modlitwie poprowadzonej przez Asystenta kościelnego Akcji Katolickiej ks. kanonika Zdzisława Paducha- proboszcza parafii, goście wysłuchali sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej za rok 2011 oraz plan pracy na rok 2012, które przedstawił Prezes POAK Roman Faryś.
Wzorem lat ubiegłych Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy w dniu 27.10 2011 zorganizował spotkanie z Darczyńcami i Dobrodziejami, którzy wspomagali różne przedsięwzięcia w ciągu całego roku. Byli to przedstawiciele władz samorządowych, poza samorządowych, szkół, firm, piekarń, hurtowni, supermarketów i osób prywatnych. Po modlitwie poprowadzonej przez Asystenta kościelnego Akcji Katolickiej ks. kanonika Zdzisława Paducha- proboszcza parafii, goście wysłuchali sprawozdania z działalności Akcji Katolickiej za rok 2011 oraz plan pracy na rok 2012, które przedstawił Prezes POAK Roman Faryś. Podczas wręczania podziękowań i zaproszeń na Mszę św. Dziękczynną, uczestnicy spotkania entuzjastycznie włączali się w śpiew pieśni oazowych, które prowadził Zbigniew Jakubowski z zespołu ,,Prestige”. Po poczęstunku przygotowanym przez członków Akcji Katolickiej głos zabrał ks. Proboszcz, który zrelacjonował gościom swój wrześniowy pobyt w Argentynie u ks. misjonarza Eugeniusza Milewicza. Spotkanie zakończono odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz zaproszeniem wszystkich na spotkanie za rok w tygodniu misyjnym.
zdjęcia Anna i Roman Faryś
więcej
2011-10-22„Kobieta w rodzinie, Kościele i życiu społecznym” Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy – z tradycyjnym już rozmachem – zorganizował konferencję na temat roli kobiet w rodzinie, Kościele i życiu społecznym. Referaty wygłosiły dwie znane i znamienite kobiety: siostra Maria Kwiek ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek oraz dr Barbara Fedyszek-Radziejowska z PAN. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych wraz ze starostą i prezydentem Oleśnicy oraz goście z Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Całość rozpoczęła się Mszą św. odprawioną przez ks. infułata Władysława Ozimka w Bazylice Mniejszej. Po czym zebrani przeszli do sali konferencyjnej mieszczącej się w Zamku Książęcym. Konferencję otwarła i gości powitała pani Prezes Zdzisława Jakimiec.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy – z tradycyjnym już rozmachem – zorganizował konferencję na temat roli kobiet w rodzinie, Kościele i życiu społecznym. Referaty wygłosiły dwie znane i znamienite kobiety: siostra Maria Kwiek ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek oraz dr Barbara Fedyszek-Radziejowska z PAN. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych wraz ze starostą i prezydentem Oleśnicy oraz goście z Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Całość rozpoczęła się Mszą św. odprawioną przez ks. infułata Władysława Ozimka w Bazylice Mniejszej. Po czym zebrani przeszli do sali konferencyjnej mieszczącej się w Zamku Książęcym. Konferencję otwarła i gości powitała pani Prezes Zdzisława Jakimiec. Także ona wprowadziła uczestników w problematykę konferencji.
Prawdziwą ucztę duchową zgotowały obie prelegentki. Siostra Maria z niezwykłą wprost erudycją wygłosiła referent pod wszystko mówiącym tytułem „Piękno kobiety dojrzałej”. Było tam o bogactwie uczuciowym i idealizmie kobiety, o wstydliwości połączonej z nieśmiałością. Zwłaszcza ta ostatnia myśl była czymś niepasującym do eksponowanego dziś wizerunku kobiety ekspansywnej walczącej z mężczyzną. Ale tutaj siostra wykazała swoją wręcz wirtuozerską wyższość. Ponieważ referat dotyczył piękna, więc końcową myślą było i o tym, że cechą kobiet jest chęć podobania się.
Referat dr Barbary Fedyszek-Radziejowskiej miał długi i złożony tytuł, którego początek brzmi „Dekonstrukcja tożsamości i roli społecznej kobiet”, a rozpoczął się dramatycznym stwierdzeniem „toczy się wojna kulturowa, której centrum stanowi kobieta”. Prelegentka mówiąc o dzisiejszych przemianach przywołała analogię do walki toczonej przez marksizm, której centralną częścią była bitwa o kobietę – o jej przeobrażenie. Główna teza referatu brzmiała: „Decyzja kobiet przesądzi, czy zmiany cywilizacyjne powiodą się”. W dalszej części referatu padły zaskakujące dane z badań socjologicznych, które zdecydowanie wyróżniają Polskę na tle Europy. Jest to stosunek do aborcji, gdzie zdecydowana większość Polaków jest za całkowitą ochroną życia (bezwzględnym zakazem). Pani doktor tchnęła optymizmem co do rozwoju sytuacji i także w optymistycznym nastroju zakończyła się konferencja.
zdjęcia
więcej
2011-10-14/16Uroczystości Jadwiżańskie Tegoroczne UROCZYSTOŚCI JADWIŻAŃSKIE w Trzebnicy przeżywane pod hasłem: „W KOMUNII Z BOGIEM NA WZÓR ŚWIĘTYCH” trwały od 14 do16 października. Pielgrzymi, głównie wierni Archidiecezji Wrocławskiej, gromadząc się licznie w Międzynarodowym Sanktuarium w Trzebnicy, u grobu św. Jadwigi – Patronki wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, dziękowali za dar wyniesienia na ołtarze naszego Wielkiego Rodaka Bł. Jana Pawła II. Trzydniowe obchody odpustowe były podzielone na kilka etapów. W piątek, swój dzień skupienia przeżywali kapłani i osoby konsekrowane. W sobotę rano modlili się nadzwyczajni szafarze Komunii św. i liturgiczna służba ołtarza.
Tegoroczne UROCZYSTOŚCI JADWIŻAŃSKIE w Trzebnicy przeżywane pod hasłem: „W KOMUNII Z BOGIEM NA WZÓR ŚWIĘTYCH” trwały od 14 do16 października. Pielgrzymi, głównie wierni Archidiecezji Wrocławskiej, gromadząc się licznie w Międzynarodowym Sanktuarium w Trzebnicy, u grobu św. Jadwigi – Patronki wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, dziękowali za dar wyniesienia na ołtarze naszego Wielkiego Rodaka Bł. Jana Pawła II. Trzydniowe obchody odpustowe były podzielone na kilka etapów. W piątek, swój dzień skupienia przeżywali kapłani i osoby konsekrowane. W sobotę rano modlili się nadzwyczajni szafarze Komunii św. i liturgiczna służba ołtarza. Jednym z punktów świętowania była piesza pielgrzymka wrocławska, w której uczestniczyli również członkowie Akcji Katolickiej. W niedzielę 16 października przypadła Liturgiczna Uroczystość św. Jadwigi i 33. rocznica wyboru bł. Jana Pawła II - CENTRALNY DZIEŃ UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Czesław KOZON, biskup Kopenhagi. Na początku Eucharystii, do trzebnickiej bazyliki zostały wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II. Po Mszy św., zgodnie z tradycją odpustów, ulicami Trzebnicy przeszła procesja eucharystyczna z relikwiami św. Jadwigi i bł. Jana Pawła II, w której uczestniczyła delegacja Akcji Katolickiej z Wrocławia, Oleśnicy i innych miejscowości, wraz z pocztem sztandarowym DIAK Archidiecezji Wrocławskiej.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak i Roman Faryś
więcej
2011-10-08Na rowerach z Bł. Janem Pawłem II w Dniu Papieskim 2011
Relacja z VI „Zlotu rowerzystów” z okazji XI Dnia Papieskiego.
I etap „VI Zlotu rowerzystów z okazji obchodów XI Dnia Papieskiego", zorganizowany
z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. i Dolnośląskiego Towarzystwa Cyklistów – Centrum Rowerowe Wrocław, odbył się w sobotę 08.10.2011 r. Zgodnie z programem, grupa rowerzystów z różnych parafii wrocławskich, zebrała się na miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Statio Orbis w 1997 r. na placu k/ Hotelu Wrocław, przy plakacie okolicznościowym z okazji XI Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”,
Relacja z VI „Zlotu rowerzystów” z okazji XI Dnia Papieskiego.
I etap „VI Zlotu rowerzystów z okazji obchodów XI Dnia Papieskiego", zorganizowany
z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. i Dolnośląskiego Towarzystwa Cyklistów – Centrum Rowerowe Wrocław, odbył się w sobotę 08.10.2011 r. Zgodnie z programem, grupa rowerzystów z różnych parafii wrocławskich, zebrała się na miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Statio Orbis w 1997 r. na placu k/ Hotelu Wrocław, przy plakacie okolicznościowym z okazji XI Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”,
w towarzystwie flag: papieskiej, maryjnej, narodowej i z logo Akcji Katolickiej. Prezes Akcji Katolickiej powitał serdecznie wszystkich uczestników Zlotu w imieniu organizatorów oraz honorowego Patrona - Metropolity Wrocławskiego ks. abp. Mariana Gołębiewskiego.
O godz. 15.00, zebrani odmówili modlitwę "Anioł Pański " w duchowej łączności
z Papieżem w Jego intencji oraz modlitwę do Bł. Jana Pawła II. Ze Statio Orbis, cykliści udali się do czterech stacji przy kościołach: o.o. Jezuitów (ul. Stysia), o.o. Franciszkanów (ul. Krucza),
oo. Kapucynów (ul. Sudecka i św. Franciszka z Asyżu (ul. Borowska). Na każdej z tych stacji, kapłan, który reprezentował gospodarza parafii witał uczestników tej mini – pielgrzymki, przewodniczył modlitwie, wygłosił krótką naukę nawiązującą do hasła danej „Stacji” i udzielał błogosławieństwa na dalszą drogę.
Na zakończenie "Zlotu", pod krzyżem misyjnym przy kościele p.w. Św. Franciszka
z Asyżu, prezes Zarządu AIAK podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaprosił do uczestnictwa
w II etapie pielgrzymki - 16.10.br na uroczystości św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy.
W zlocie m.in. uczestniczyli studenci - stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Pan Kazio Dziedzic, którego w młodości katechizował w Niegowici ks. Karol Wojtyła.
Serdecznie pozdrawiam. Króluj nam Chryste !
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2011-09-29Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży - ks. Kardynał Stafan Wyszyński W czwartek 29. września o godzinie 19.00 w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy odbyła się Prelekcja "Prymas Tysiąclecia ksiądz kardynał Stefan Wyszyński-Świadek Historii", którą wygłosił ks. profesor Józef Swastek. Była to z kolei trzecia taka prelekcja, wcześniej mogliśmy się dowiedzieć o Papieżu Janie Pawle II oraz o księdzu Jerzym Popiełuszko. Po wykładzie miały miejsce pytania i dyskusja. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i zainteresowanie się tymi WIELKIMI POSTACIAMI KOŚĆIOŁA POWSZECHNEGO w Polsce.
W czwartek 29. września o godzinie 19.00 w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy odbyła się Prelekcja "Prymas Tysiąclecia ksiądz kardynał Stefan Wyszyński-Świadek Historii", którą wygłosił ks. profesor Józef Swastek. Była to z kolei trzecia taka prelekcja, wcześniej mogliśmy się dowiedzieć o Papieżu Janie Pawle II oraz o księdzu Jerzym Popiełuszko. Po wykładzie miały miejsce pytania i dyskusja. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i zainteresowanie się tymi WIELKIMI POSTACIAMI KOŚĆIOŁA POWSZECHNEGO w Polsce.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wyrazili chęć wysłuchania w przyszłym roku prelekcji na temat życia i działalności księdza ALEKSANDRA ZIENKIEWICZA zwanego ,,WUJKIEM”.
W imieniu organizatorów Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Prezes Roman Faryś zapewnił ,że będą czynione starania aby taki wykład zorganizować.
zdjęcia
więcej
2011-09-11Wspaniały jubileusz 74-lecia kapłaństwa i 100-lecia urodzin Księdza Kanonika Franciszka Rozwoda W niedzielę 11 września 2011 roku Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bierutowie pan Andrzej Wojtkowiak wraz z delegacją POAK uczestniczył w odprawionej w Kościele św. Katarzyny w Bierutowie uroczystej Mszy św. Celebrował ją Ksiądz Kanonik Franciszek Rozwód z okazji 74-lecia święceń kapłańskich i 100-lecia swoich urodzin, który również wygłosił kazanie. Koncelebrowali ksiądz Florian Rumiński- były proboszcz z pobliskiego Bukowia, ksiądz Józef Leszczyński- wieloletni misjonarz, który powrócił z misji w Kamerunie i proboszcz parafii w Bierutowie Ksiądz Ryszard Znamirowski.
W niedzielę 11 września 2011 roku Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bierutowie pan Andrzej Wojtkowiak wraz z delegacją POAK uczestniczył w odprawionej w Kościele św. Katarzyny w Bierutowie uroczystej Mszy św. Celebrował ją Ksiądz Kanonik Franciszek Rozwód z okazji 74-lecia święceń kapłańskich i 100-lecia swoich urodzin, który również wygłosił kazanie. Koncelebrowali ksiądz Florian Rumiński- były proboszcz z pobliskiego Bukowia, ksiądz Józef Leszczyński- wieloletni misjonarz, który powrócił z misji w Kamerunie i proboszcz parafii w Bierutowie Ksiądz Ryszard Znamirowski. Życzenia i gratulacje dostojnemu jubilatowi złożyli proboszcz R. Znamirowski, rodzina oraz liczne grupy parafian, w tym Akcja Katolicka. Oprawę Mszy św. przygotowała Pani Adrianna Kłosowska- organista parafialny, wraz z chórem kościelnym, który pod kierownictwem dyrygenta A. Wojtkowiaka wykonał, przy akompaniamencie organów, „Mszę Polską Chwalebną”- Stefana Stuligrosza.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości na stronie parafii w Bierutowie.
zdjęcia Andrzej Wojtkowiak
więcej
2011-08-27/28Dni Skupienia POAK parafii NMP Matki Miłosierdzia z Oleśnicy w Bardzie Śląskim W dniach 27-28.08.2011r. odbyły się dni skupienia Akcji Katolickiej w Bardzie śląskim. Gościły nas – zawsze uśmiechnięte i pełne życzliwości – siostry Urszulanki Unii Rzymskiej w swoim pięknie położonym na stokach Gór Bardzkich klasztorze. Był to czas modlitwy, refleksji a zarazem radości bycia ze sobą. Duchową opieką otoczył nas ks. Marcin Danielczuk. Jego obecność i skierowane do nas słowo, były dla nas wielkim błogosławieństwem.
W dniach 27-28.08.2011r. odbyły się dni skupienia Akcji Katolickiej w Bardzie śląskim. Gościły nas – zawsze uśmiechnięte i pełne życzliwości – siostry Urszulanki Unii Rzymskiej w swoim pięknie położonym na stokach Gór Bardzkich klasztorze. Był to czas modlitwy, refleksji a zarazem radości bycia ze sobą. Duchową opieką otoczył nas ks. Marcin Danielczuk. Jego obecność i skierowane do nas słowo, były dla nas wielkim błogosławieństwem. Modląc się koronką do Bożego Miłosierdzia i przemierzając stacje drogi krzyżowej rozmieszczone na stokach pobliskich wzniesień rozważaliśmy bolesne tajemnice Jezusa. Na Wzgórzu Różańcowym, rozważając tajemnice różańca świętego powierzaliśmy Maryi nasze prośby i dziękczynienia – modliliśmy się wspólnie: za siebie nawzajem, naszych bliskich, przyjaciół, kapłanów i nasze wspólnoty. Modląc się mogliśmy zarazem cieszyć się pięknem otaczającej przyrody – przemierzając leśne ścieżki, słuchając szumu potoków, podziwiając piękne widoki (ze skarpy pod krzyżem rozciąga się piękna panorama Barda, przeciwległe wzgórza, a w dole malowniczy przełom Bystrzycy Kłodzkiej). Bóg w swej niezmierzonej dobroci obdarzył nas też piękną pogodą. Codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Ks. Marcin nawiązując do Ewangelii przypominał nam w homilii, że tak, jak w przypowieści o talentach powinniśmy pomnażać otrzymane dary i służyć nimi innym ludziom, wspólnocie do której należymy. W konferencji, którą wygłosił nam drugiego dnia zachęcał, aby zastanowić się, ile czasu w naszym życiu poświęcamy dla Boga i drugiego człowieka (ile z ok. 2.5 mld uderzeń serca, jakie wykonuje przeciętnie ten narząd w ciągu życia człowieka było dla Stwórcy i bliźniego). Homilia niedzielnej Mszy Św. również bardzo pięknie korespondowała z naszymi dniami skupienia. Kapłan zachęcał do zatrzymania się w tym naszym codziennym zabieganiu, zadania sobie pytania dokąd zmierzamy, jaki jest cel naszego życia. Dni skupienia są takim szczególnym czasem zatrzymania się, głębokiej modlitwy, szczególnej relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Dni skupienia – to czas, gdy nasza wspólnota starała się budować swoją jedność i wsłuchiwać się w głos Boga, aby poznać Jego wolę względem każdego z nas i naszej wspólnoty. Pięknie mówił o tym papież Benedykt XVI w homilii podczas podróży apostolskiej do Chorwacji. Przypominał czas, gdy apostołowie razem z Maryją trwali na modlitwie w oczekiwaniu na dary Ducha Św. Nawiązując do tego wydarzenia ojciec św. powiedział: „Wspólne trwanie, to warunek jaki nałożył Jezus, aby przygotować się na przyjście Ducha Św., a długa modlitwa była przesłanką do ich jedności. Odnajdujemy w tym cudowną lekcję każdej chrześcijańskiej wspólnoty. Niekiedy wydaje się, że skuteczność misyjnej działalności zależy głównie od właściwego jej zaplanowania oraz inteligentnej realizacji poprzez rzeczywiste zaangażowanie. Oczywiście Pan wymaga, abyśmy z nim współpracowali, ale każda nasza odpowiedź poprzedzona ma być jego zamysłem, bo prawdziwym bohaterem Kościoła jest Jego Duch, którego należy wzywać i przyjmować.” Podczas pobytu w Bardzie nie zabrakło też momentów, gdy mogliśmy budować naszą jedność poprzez radość bycia razem, wspólny śpiew, zabawę, taniec. Wracaliśmy szczęśliwi, że dane nam było tak wspaniale przeżyć ten wspólny czas – poznać się jeszcze lepiej, umocnić naszą wspólnotę, oderwać się od codziennego pośpiechu, a przede wszystkim powierzyć Bożemu prowadzeniu.
zdjęcia Marzena Szybowska
więcej
2011-08-27II Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Henryków 2011 W dniu 27.08.2011r. odbyła się II Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa pod hasłem „W komunii z Bogiem”, zorganizowana przez KSM Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas i Dolnośląskie Forum Integracyjne.
W dniu 27.08.2011r. odbyła się II Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa pod hasłem „W komunii z Bogiem”, zorganizowana przez KSM Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas i Dolnośląskie Forum Integracyjne.
W Pielgrzymce wzięła również udział delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, wystawiając poczet sztandarowy oraz wspomagając organizatorów darem ciast domowego wypieku przygotowanym przez kilka POAK parafii wrocławskich. Za udział w Pielgrzymce i dostarczenie ciast pragnę serdecznie podziękować Prezesom POAK z parafii: św. Andrzeja Ap. ze Stabłowic, św. Wawrzyńca z Wrocławia – Żernki, MB Nieustającej Pomocy, św. Wawrzyńca z ul. Bujwida, św. Klemensa Dworzaka, św. Maksymiliana Kolbego, i św. Kazimierza Królewicza.
zdjęcia
Eugenisz Kaźmierczak
Prezes Zarządu AIAK AWr.
więcej
2011-07-08Bezpieczne Wakacje 2011 Kolejny raz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. infułata Franciszka Sudoła przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy podjął trud zorganizowania wypoczynku letniego dla dzieci szkół oleśnickich. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Urzędu Miasta Oleśnicy, MOPS, PCK i Parafialnemu Oddziałowi Caritas, a także funduszom uzyskanym z XI Festynu Rodzinnego, grupa 37 dzieci miała możliwość aktywnie spędzić czas w malowniczej Szklarskiej Porębie położonej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich.
Kolejny raz, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. infułata Franciszka Sudoła przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy podjął trud zorganizowania wypoczynku letniego dla dzieci szkół oleśnickich. Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Urzędu Miasta Oleśnicy, MOPS, PCK i Parafialnemu Oddziałowi Caritas, a także funduszom uzyskanym z XI Festynu Rodzinnego, grupa 37 dzieci miała możliwość aktywnie spędzić czas w malowniczej Szklarskiej Porębie położonej na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich. Kolonistom towarzyszyła czteroosobowa kadra pedagogiczna: p. Zofia Osuch, p. Małgorzata Skórska, dk. Szymon Helwin i ks. Marcin Danielczuk. Kilkunastodniowemu pobytowi w Szklarskiej Porębie (od 27 czerwca do 8 lipca) towarzyszyło wiele atrakcji, które nie pozwalały dzieciom nudzić się. Już w drodze do miejsca zakwaterowania – Ośrodka Wypoczynkowego „Zofia”, zwiedzono Kościół Pokoju w Świdnicy i zamek w Bolkowie. Czas pobytu w Szklarskiej Porębie spędzano głównie na pieszych wędrówkach po malowniczych zakątkach Karkonoskiego Parku Narodowego – Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Szrenica, i samego miasta. Nie brakowało też czasu na pogłębianie wiedzy w trakcie zwiedzania Chaty Walońskiej, Muzeum Mineralogicznego i Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, a także pogadanek ekologicznych. Dzieci miały możliwość zdobycia nowych umiejętności m.in. pomocy przed medycznej. Wielką atrakcją był seans filmowy w kinie 5D. Czas kilku dni deszczowej pogody dzięki staraniom kadry nie był czasem zastoju – przeprowadzono warsztaty muzyczne, liczne konkursy plastyczne, wokalne i sprawnościowe. Dzieci aktywnie uczestniczyły w grach i zabawach zespołowych połączonych ze śpiewem. Wycieczka do Karpacza pozwoliła zapoznać się z dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich - zwiedzono Kościół Wang i wesoło spędzić czas na basenie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z zabytkami i ważnymi obiektami w kraju i za granicą zwiedzając Park Miniatur w Kowarach. Świeże powietrze i zieleń zachęcały do rozgrywek sportowych we własnym gronie, ale i również z innymi koloniami. Nie brakowało też czasu dla ducha, dzieci uczestniczyły w porannych i wieczornych modlitwach, codziennej katechezie i Mszach Świętych, zgłębiano również treści biblijne i nauczanie bł. Jana Pawła II podczas zorganizowanego Dnia Biblijnego. Atrakcjom nie było końca… Zakończenie pobytu w Szklarskiej Porębie połączono z pożegnalnym ogniskiem. W drodze powrotnej do Oleśnicy odwiedzono Zamek Książ we Wałbrzychu. Czas „Bezpiecznych Wakacji 2011” minął radośnie i bezpiecznie… wielu uczestników wyrażało chęć kolejnego wyjazdu. Zatem, za rok ruszamy po raz kolejny…!!! Zapraszamy i dziękujemy za zaufanie!
zdjęcia Ks.Marcin Danielczuk
więcej
2011-06-27Zebranie Zarządu AIAK Tradycyjnie modlitwą rozpoczęło się pod „czwórką”, w dniu 27 czerwca 2011, kolejne posiedzenie Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, któremu przewodniczył prezes, pan Eugeniusz Kaźmierczak. Zebranie było poświęcone omówieniu udziału Akcji Katolickiej z Archidiecezji Wrocławskiej w pielgrzymkach do Sobótki (archidiecezjalna) oraz do Częstochowy na Jasną Górę (ogólnopolska), a także informacji o działaniach pana Prezesa na rzecz ożywienia działalności parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.
Tradycyjnie modlitwą rozpoczęło się pod „czwórką”, w dniu 27 czerwca 2011, kolejne posiedzenie Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, któremu przewodniczył prezes, pan Eugeniusz Kaźmierczak. Zebranie było poświęcone omówieniu udziału Akcji Katolickiej z Archidiecezji Wrocławskiej w pielgrzymkach do Sobótki (archidiecezjalna) oraz do Częstochowy na Jasną Górę (ogólnopolska), a także informacji o działaniach pana Prezesa na rzecz ożywienia działalności parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.
- Po przyjęciu przedstawionego porządku obrad oraz przyjęciu protokołu z poprzedniego posiedzenia odczytanego przez sekretarza Zarządu pana Olgierda Furmanka, pan Prezes w zwięzłych słowach zrelacjonował udział 4 czerwca w archidiecezjalnej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boski Nowej Ewangelizacji w Sobótce oraz 18 czerwca ogólnopolskiej na Jasną Górę. W przeddzień pielgrzymki na Jasną Górę (17 czerwca) Akcja Katolicka zorganizowała konferencję w 30. rocznicę śmierci Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednym z referentów był ks. prof. dr hab. Piotr Nitecki z wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego.
- Kolejnym ważnym punktem posiedzenia było powołanie nowego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu oraz przyjęcie członków jego grupy inicjatywnej w poczet nowych członków Akcji Katolickiej.
- Następnie wrócono do sytuacji „milczących parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej”. Pan Prezes poinformował, że po wysłaniu pism do księży proboszczów tych parafii, pięć z nich na powrót „ożyło”. Postanowiono opracować harmonogram wizyt członków Zarządu w pozostałych parafiach z tej grupy.
- W punkcie „Sprawy różne i wolne wnioski” zgłoszono wniosek o sporządzenie tablic i banerów z nazwą Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Wniosek został przyjęty. Pan Sekretarz poinformował o ukazaniu się nowego numeru Biuletynu Akcji Katolickiej KIAK, który częściowo rozprowadzono wśród obecnych prezesów POAK.
- Pan Prezes poinformował, że następne zebranie odbędzie się we wrześniu po przerwie wakacyjnej, a o jego terminie członkowie Zarządu zostaną zawiadomieni przy pomocy poczty elektronicznej. Zebranie zakończono modlitwą.
(tj)
więcej
2011-06-18XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Częstochowy
W sobotę 18.06.11 r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę pod hasłem: „Miłość stanowi spełnienie wolności” (bł. Jan PawełII – 4.06.1979). Miała ona charakter dziękczynny za dar beatyfikacji Jana Pawła II, a także za swego patrona bł. Stanisława Starowiejskiegi w 70 – lecie jego męczeńskiej śmierci w Dachau.
W sobotę 18.06.11 r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę pod hasłem: „Miłość stanowi spełnienie wolności” (bł. Jan PawełII – 4.06.1979). Miała ona charakter dziękczynny za dar beatyfikacji Jana Pawła II, a także za swego patrona bł. Stanisława Starowiejskiegi w 70 – lecie jego męczeńskiej śmierci w Dachau.
Pielgrzymi modlili się też o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyło w niej ok. 5 tys. członków i sympatyków Akcji Katolickiej ze wszystkich diecezji. Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej reprezentowała grupa ok. 120 osób z POAK mi. z m. Wrocławia, Obornik Śl., Oleśnicy, Namysłowa, Bierutowa, Wołowa.
Uczestnicy pielgrzymki spotkali się w Archikatedrze Częstochowskiej, gdzie powitał ich: Ks. Bp. Mariusz Leszczyński – asystent krajowy Akcji Katolickiej i Pani Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK.
Spod katedry, pielgrzymi przeszli procesyjnie na Jasną Górę, gdzie powitał ich podprzeor jasnogórskiego sanktuarium o. Mieczysław Polak. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza Św. na szczycie, koncelebrowana pod przewodnictwem Prymasa Ks. Abp Józefa Kowalczyka, z licznym udziałem księży asystentów Akcji Katolickiej, na czele z ks. Bp. Mariuszem Leszczyńskim – asystentem krajowym.
Homilię, bogatą w ważne, dla członków Akcji Katolickiej, treści, wygłosił Ks. Abp Józef Kowalczyk. Podziękował zgromadzonym za reaktywację stowarzyszenia i za to, że stanowią dziś ważną strukturę w życiu polskiego Kościoła. „Dziękujemy dziś Panu Bogu za ludzi, zarówno duchownych jak i świeckich, którzy odpowiadając na wyraźną prośbę papieża Jana Pawła II podjęli się przed laty trudu tworzenia tego ważnego dzieła i tworzą je obecnie”. Ksiądz prymas wyraził opinię, że stowarzyszenie jest "nieocenioną szansą w procesie włączania katolików świeckich w życie i misję Kościoła".
zdjęcia
Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2011-06-12XI Parafialny Festyn Rodzinny w Oleśnicy W Niedzielę 12 czerwca na placu przy kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy przy pięknej pogodzie odbył się XI Parafialny Festyn Rodzinny. Dla dzieci były m.in. gry zręcznościowe i konkursy plastyczne oraz dmuchany zamek. Na scenie wystąpiły grupy z Przedszkola nr3,grupy taneczne z PCEiK-u. Następnie koncertowały zespoły ESTAR, WYSZOGRODZIANIE, RESZTA JEST MILCZENIEM, CHRISTOPHOROS.W czasie festynu działał bufet, który serwował bigos, grochówkę oraz ciasto i kawę.
W Niedzielę 12 czerwca na placu przy kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy przy pięknej pogodzie odbył się XI Parafialny Festyn Rodzinny. Dla dzieci były m.in. gry zręcznościowe i konkursy plastyczne oraz dmuchany zamek. Na scenie wystąpiły grupy z Przedszkola nr3,grupy taneczne z PCEiK-u. Następnie koncertowały zespoły ESTAR, WYSZOGRODZIANIE, RESZTA JEST MILCZENIEM, CHRISTOPHOROS.W czasie festynu działał bufet, który serwował bigos, grochówkę oraz ciasto i kawę. Zainteresowaniem cieszyły się kiermasze ,ale największe powodzenie miała LOTRIA FANTOWA. Wygrywał każdy los. Uczestnicy festynu wykupili 1350 losów. Licytację oraz losowanie nagród specjalnych wspaniale prowadził niezawodny Aleksander Chrzanowski. Organizatorzy gorąco dziękują Sponsorom, Wolontariuszom ,Wspólnotom parafialnym bez których festyn by się nie odbył. Nade wszystko dziękujemy Drogim Parafianom, mieszkańcom Oleśnicy za liczny udział w Festynie. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać.
zdjęcia (autorzy Roman Faryś, Joanna Sefańczyk)
wszystkie zdjęcia na stronie www.ak.olesnica.pl
Joanna Stefańczyk
więcej
2011-06-04„Dziękczynienie Akcji Katolickiej za beatyfikację Jana Pawła II” - XI Archidiecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej
Archidiecezji Wrocławskiej
W sobotę 04.06.2011 r., pod hasłem „Dziękczynienie Akcji Katolickiej za beatyfikację Jana Pawła II”, odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, do Diecezjalnego Sanktuarium NMP Matki Bożej Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Pielgrzymce przewodniczył Asystent Diecezjalny Ks. Prałat dr Mariana Biskup. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. dr Stanisława Jóźwiaka V-ce kanclerza Kurii, z udziałem ks. Asystentów POAK. Homilię wygłosił Ks. dr Stanisław Jóźwiak.
W sobotę 04.06.2011 r., pod hasłem „Dziękczynienie Akcji Katolickiej za beatyfikację Jana Pawła II”, odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, do Diecezjalnego Sanktuarium NMP Matki Bożej Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Pielgrzymce przewodniczył Asystent Diecezjalny Ks. Prałat dr Mariana Biskup. Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. dr Stanisława Jóźwiaka V-ce kanclerza Kurii, z udziałem ks. Asystentów POAK. Homilię wygłosił Ks. dr Stanisław Jóźwiak.
Uczestnictwo i modlitwy w tym Pielgrzymkowym Dniu, pielgrzymi ofiarowali Panu Bogu, przez wstawiennictwo NMP Matki Nowej Ewangelizacji mi. w intencjach:
- owocnego przeżywania Roku Biblijnego w Archidiecezji Wrocławskiej – „Aby Słowo Boże stało się dla nas żywe – skuteczne – przenikające”.
- Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę w dniu 18.06.11r.
- potrzebnych łask dla wszystkich Asystentów Kościelnych, członków i sympatyków Akcji Katolickiej, by skutecznie realizowali aktualny program duszpasterski „We wspólnocie z Bogiem”.
Po Mszy Św. odbył się wykład Ks. dr Stanisława Jóźwiaka.
W komunikatach, Asystent Diecezjalny Ks. Prałat dr Mariana Biskup poinformował podjętej decyzji, że Patronalne Święto w Uroczystość Chrystusa Króla, Akcja Katolicka będzie w tym roku obchodzić w parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu, a Prezes Zarządu DIAK zaprosił do licznego udziału we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II na Wrocławskim Rynku w dniu 12.06.2011r. oraz w Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę w dniu 18.06.2011r.
Spotkanie pielgrzymkowe zakończyło się odmówieniem litanii do Bł. Jana Pawła II.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2011-05-23Zebranie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej W dniu 23 maja 2011 „pod czwórką” odbyło się zebranie Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, któremu przewodniczył Prezes Zarządu pan Eugeniusz Kaźmierczak. Zebranie rozpoczęło się „Modlitwą członka AK”, a następnie zebrani przyjęli zaproponowany porządek obrad. Po przyjęciu protokołu z poprzedniego zabrania, pan Prezes zreferował rezultaty działań prowadzących do uaktywnienia nie wykazujących oznak funkcjonowania parafialnych oddziałów AK.
W dniu 23 maja 2011 „pod czwórką” odbyło się zebranie Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, któremu przewodniczył Prezes Zarządu pan Eugeniusz Kaźmierczak. Zebranie rozpoczęło się „Modlitwą członka AK”, a następnie zebrani przyjęli zaproponowany porządek obrad. Po przyjęciu protokołu z poprzedniego zabrania, pan Prezes zreferował rezultaty działań prowadzących do uaktywnienia nie wykazujących oznak funkcjonowania parafialnych oddziałów AK. W tym celu wysłanych zostało 15 listów, podpisanych przez Ks. Asystenta Kościelnego i Prezesa Zarządu AIAK AWr., do Czcigodnych. Ich wynikiem jest ponowne zaktywizowanie 5 parafialnych oddziałów. Zebrani postanowili, aby z pozostałymi parafiami nawiązać bezpośredni kontakt, uzgadniając telefonicznie terminy spotkań z delegacją Zarządu.
Następny punkt poświęcony był organizacji diecezjalnej pielgrzymki Akcji Katolickiej do sanktuarium Matki Boskiej Nowej Ewangelizacji w Sobótce dnia 4 czerwca oraz corocznej ogólnopolskiej na Jasną górę 18 czerwca. Przyjęto ustalenia organizacyjne co do transportu do obu miejsc pielgrzymkowych oraz udziału parafialnych oddziałów w przebiegu uroczystości.
W następnym punkcie obrad Prezes Kaźmierczak przedłożył grafik ze schematem podziału zadań członków Zarządu. Po zapoznaniu się z nim i krótkiej dyskusji Zarząd jednomyślnie przyjął tę propozycję. W punkcie „Sprawy różne i wolne wnioski” pan Roman Faryś złożył relację z udziału delegacji Akcji Katolickiej w uroczystościach obchodu rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie 10 kwietnia. Pan Tadeusz Jakubowski zaproponował, aby Zarząd upoważnił Prezesa do podejmowania adekwatnych akcji w sytuacjach ataku na instytucje kościelne, media katolickie, w tym na Radio Maryja oraz w sytuacjach zagrożenia wiary lub moralności. Zarząd zaaprobował tę propozycję. Zebranie zakończyła modlitwa.
więcej
2011-05-22Prymicje w Parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie W niedzielę 22 maja br. parafianie w Parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie uczestniczyli w uroczystych prymicjach księdza Grzegorza Kaczybury.
O godzinie 11.20 w uroczystej procesji, wyświęcony dzień wcześniej w Katedrze Wrocławskiej prymicjant, w gronie rodziny, został przez liczne grono księży, kleryków, sióstr zakonnych i parafian przeprowadzony ulicami miasta z domu rodzinnego do kościoła św. Katarzyny. Przemarszowi towarzyszyły pieśni i piosenki religijne śpiewane wspólnie przez chór parafialny, scholę młodzieżową i pozostałych uczestników procesji.
W niedzielę 22 maja br. parafianie w Parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie uczestniczyli w uroczystych prymicjach księdza Grzegorza Kaczybury.
O godzinie 11.20 w uroczystej procesji, wyświęcony dzień wcześniej w Katedrze Wrocławskiej prymicjant, w gronie rodziny, został przez liczne grono księży, kleryków, sióstr zakonnych i parafian przeprowadzony ulicami miasta z domu rodzinnego do kościoła św. Katarzyny. Przemarszowi towarzyszyły pieśni i piosenki religijne śpiewane wspólnie przez chór parafialny, scholę młodzieżową i pozostałych uczestników procesji.
Po przybyciu do świątyni prymicjanta powitały delegacje: przedszkolaków, dzieci szkolnych, młodzieży, liturgicznej służby ołtarza, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, rady parafialnej, Akcji Katolickiej, chóru parafialnego, wspólnoty różańcowej i Wspólnoty Krwi Chrystusa. Ostatnią osobą witającą księdza prymicjanta był proboszcz parafii w Bierutowie ksiądz kanonik mgr Ryszard Znamirowski
Następnie neoprezbiter odprawił pierwszą w życiu uroczystą Mszę św., podczas której chór parafialny wraz ze scholą młodzieżową, z towarzyszeniem organów, po raz pierwszy wykonał części stałe Mszy polskiej „Chwalebnej” Stefana Stuligrosza. Psalm natomiast zaśpiewała siostra księdza prymicjanta.
Po Mszy św. ksiądz Grzegorz Kaczybura w słowach pełnych wzruszeń i emocji podziękował mamie, rodzinie oraz wszystkim osobom, które wspierały go w drodze do kapłaństwa oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i uczestniczyli we mszy prymicyjnej, a także udzielił każdemu uczestnikowi uroczystości odpustu i kapłańskiego błogosławieństwa.
Na zakończenie najbardziej wytrwali zrobili sobie zdjęcie z księdzem prymicjantem.
W sercach parafian pozostały wspomnienia po kolejnych prymicjach obchodzonych w Bierutowie i pamiątkowe zdjęcia, które zostały opublikowane na internetowej stronie parafii.
zdjęcia A.Wojtkowiak
więcej
2011-05-01Dziękczynienie za dar Beatyfikacji Ojca Świętego - Jana Pawła II W niedzielę 1 maja 2011 w godzinach wieczorych, przed świątynią NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, odbyły się uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Rozpoczęły się one programem słowno muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej z Oleśnicy i chóru MOKiS, parafialnego chóru Iungtus oraz programem autorskim Jerzego Skoczylasa z Wrocławia. Po części artystycznej odprawione zostało nabożeństwo majowe, zakończone Apelem Jasnogórskim. Uroczystości uwieńczył pokaz fajerwerków.
zdjęcia
2011-04-30Modlitewne czuwanie przed beatyfikacją W dniu 30 kwietnia 2011 o godzinie 20.30 na Placu Zwycięstwa w Oleśnicy miało miejsce modlitewne czuwanie mieszkańców obu parafii przed beatyfikacją Jana Pawła II, a o godzinie 21.30 została odprawiona Msza święta.
zdjęcia
2011-04-10PAMIĘTAMY. I Rocznica katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2011 Warszawa - Przedstawiciele Akcji Katolickiej uczestniczyli w obchodach I rocznicy katastrofy smoleńskiej. W ramach obchodów w samo południe w miejscu Krzyża Pamięci przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odmówiono modlitwę Anioł Pański, a aktorzy scen warszawskich wykonali program poetycko-muzyczny.
10 kwietnia 2011 Warszawa - Przedstawiciele Akcji Katolickiej uczestniczyli w obchodach I rocznicy katastrofy smoleńskiej. W ramach obchodów w samo południe w miejscu Krzyża Pamięci przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odmówiono modlitwę Anioł Pański, a aktorzy scen warszawskich wykonali program poetycko-muzyczny. W godzinach popołudniowych przed Pałacem Prezydenckim przemówienie wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaś na Placu Zamkowym miał miejsce koncert poświęcony ofiar tragedii smoleńskiej. W godzinach wieczornych modliliśmy się podczas Mszy Świętej w Archikatedrze Św. Jana, po której przeszedł Marsz Pamięci na Krakowskie Przedmieście.
zdjęcia w galerii
więcej zdjęć na stronie parafii oleśnickiej
Homilia metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego
więcej
2011-04-02Nasz udział w Dniu Dziękczynienia Tegoroczne przeżywanie Wielkiego Postu zbiegło się z wyjątkowym dla nas Polaków wydarzeniem jakim jest beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II. To teraz spełnia się nasze, członków Akcji Katolickiej, pragnienie wsparte gorącymi modlitwami.
Tegoroczne przeżywanie Wielkiego Postu zbiegło się z wyjątkowym dla nas Polaków wydarzeniem jakim jest beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II. To teraz spełnia się nasze, członków Akcji Katolickiej, pragnienie wsparte gorącymi modlitwami.
Drugiego kwietnia w szóstą rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca wraz z wiernymi Archidiecezji jako Akcja Katolicka wzięliśmy udział w Uroczystej Mszy św. Dziękczynnej sprawowanej w Archikaterze Wrocławskiej, z udziałem ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza wraz z wszystkimi biskupami, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, Metropolity Wrocławskiego, który także wygłosił okolicznościową homilię. Po Mszy Świętej odbył się Marsz dla Jezusa prowadzący do wrocławskiego rynku.
W homilii ks. arcybiskup nawiązując do hasła„Santo Subito”, które w wielkiej ilości pojawiło się spontanicznie na placu Świętego Piotra w pamiętnym dniu pogrzebu, dziękował Bogu za dar papieża Jana Pawła II oraz za Jego nauczanie, a obecnemu papieżowi Benedyktowi XVI za spełnienie tego powszechnie wyrażanego pragnienia i podjęcia decyzji o beatyfikacji. Dalsza część homilii była poświęcona przypomnieniu największego dokonania Sługi Bożego Jana Pawła II, którym było właściwe teologicznie odczytanie Objawień przekazanych siostrze Faustynie, a następnie wyniesienie jej na Ołtarze i rozpowszechnienie kultu Miłosierdzia Bożego. Kulminacją jego pontyfikatu było ogłoszenie światu Orędzia o Miłosierdziu Bożym w 2002 roku z bazyliki w Łagiewnikach. To właśnie Miłosierdzie ma być „zaczynem” cywilizacji miłości. Na zakończenie, z ust Jego Ekscelencji, padły jakże znamienne słowa o ostatnich chwilach życia kandydata na Ołtarze: „Ten, który był głosem Boga na ziemi, stracił głos. Pozostały słowa <Jezu ufam Tobie>”.
Po Mszy Świętej spod Katedry wyruszył Marsz dla Jezusa prowadzony przez ks. biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Na czele procesji, tuż za krzyżem szedł poczet z naszym sztandarem. Szliśmy tłumnie śpiewając pieśni do Jezusa oraz zanosząc modlitwy. Gdy procesja zatrzymywała się, przez liczne megafony dobiegał do nas i do mieszkańców Wrocławia głos Jana Pawła II z fragmentami homilii pochodzących z pielgrzymek do Ojczyzny. Na ostatnim przystanku procesji na wschodniej pierzei rynku przez megafony dał się słyszeć wzruszający głos: „Nie można zrozumieć tego Narodu bez Chrystusa”. Tutaj mogliśmy też ocenić wielkość procesji – około 4 tysięcy, nad którą powiewały liczne flagi narodowe i Akcji Katolickiej oraz okolicznościowe transparenty . Najliczniejsze jak zawsze z niezawodnej Oleśnicy.
Marsz zakończył się na zachodniej pierzei rynku modlitwą z wezwaniem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” i błogosławieństwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Andrzeja. Uczestników żegnały melodie pieśni „papieskich”.
zdjęcia (tj)
więcej
2011-03-21Zebranie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Zebranie odbyło się w dniu 21 marca 2011 roku.
Po powitaniu zebranych członków Zarządu przez Prezesa Eugeniusza Kaźmierczaka i wspólnym odmówieniu modlitwy "Członka Akcji Katolickiej" przyjęto następujący porządek obrad:
Zebranie odbyło się w dniu 21 marca 2011 roku.
Po powitaniu zebranych członków Zarządu przez Prezesa Eugeniusza Kaźmierczaka i wspólnym odmówieniu modlitwy "Członka Akcji Katolickiej" przyjęto następujący porządek obrad:
- Informacje bieżące:
- Komunikat ze Spotkania formacyjnego liderów Akcji Katolickiej w Warszawie,
- Omówienie udziału w Dniu Dziękczynienia 2 kwietnia 2011.
- Propozycja podziału zadań członków Zarządu.
- Przyjęcie nowych członków i powołanie nowego parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
- Zakończenie i modlitwa.
- Informacje bieżące przedstawił Prezes Eugeniusz Kaźmierczak. Powiedział, że w dniach 18 - 20 lutego br. odbyło się w Warszawie zorganizowane przez Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej coroczne spotkanie formacyjne liderów Akcji Katolickiej (więcej informacji dostępne na stroniehttp://www.ak.org.pl/glowna.php?id=58) w ramach Studium Nauki Katolickiej "Rodzina". Nasz Instytut reprezentowała pani Małgorzata Babicka - Prezes Zarządu POAK przy Parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza Wrocław -Zgorzelisko. Przechodząc do udziału Akcji Katolickiej w uroczystościach Archidiecezjalnego Dziękczynienia za dar decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI o beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, pan Prezes zaapelował o jak najliczniejszy udział członków parafialnych oddziałów w mszy św. w dniu 2 kwietnia o godz. 11:00 w Archikatedrze oraz w procesji. Akcja Katolicka wystawi swój poczet sztandarowy, natomiast członkowie winni przynieść flagi Akcji oraz narodowe i papieskie.
- Prezes zarządu, realizując wcześniejsze wnioski, przedstawił propozycję podziału zadań dla funkcyjnych członków zarządu: prezesa, wiceprezesów, sekretarza oraz skarbnika. Po wniesieniu opinii i uwag, podział zostanie przyjęty przez Zarząd na najbliższym posiedzeniu.
- Na podstawie wniosku ks. Andrzeja Jackiewicza, proboszcza parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie oraz załączonych dokumentów Zarząd powołał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w tej parafii oraz przyjął na członków Akcji osoby tworzące grupę założycielską.
- Zebrani skoncentrowali się na dyskusji wokół naszej strony Internetowej. Zebrani w licznych wystąpieniach przekazali szereg propozycji dotyczących organizacji naszej witryny oraz zamieszczonych na niej informacji.
- Na zakończenie odmówiono modlitwę przewidzianą na miesiąc marzec w materiałach formacyjnych na ten rok (We wspólnocie z Bogiem).
zdjęcia (tj)
więcej
2011-03-06Wizyta gości z Ukrainy w Bierutowie okazją do pomocy Parafii Chrystusa Króla w Nowogradzie Wołyńskim Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie od lat ma kontakty z Parafią Rzymsko - Katolicką p.w. Chrystusa Króla w Nowogradzie Wołyńskim na Ukrainie. Mimo, że w naszej parafii stale prowadzi się remonty obiektów sakralnych,
Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie od lat ma kontakty z Parafią Rzymsko - Katolicką p.w. Chrystusa Króla w Nowogradzie Wołyńskim na Ukrainie. Mimo, że w naszej parafii stale prowadzi się remonty obiektów sakralnych, na które fundusze składają członkowie naszej wspólnoty i tym razem bierutowscy parafianie otworzyli swe serca, okazali wyjątkową hojność wspierając finansowo katolików na Wschodzie. Ksiądz Witalij Bezszkury i pracująca od lat na Ukrainie (wcześniej była katechetką w naszej parafii) siostra Marietta Miksa ze Zgromadzenia Sióstr Serca Bożego Jezusa, przybyli do Bierutowa dnia 27.02.2011 roku. Zostali zaproszeni przez księdza proboszcza Ryszarda Znamirowskiego i Prezesa POAK pana Andrzeja Wojtkowiaka.
W czasie niedzielnych Mszy św. ks. Witalij najpierw opowiadał o swojej parafii liczącej 1500 wiernych, o budowie kościoła, pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Następnie wygłaszał kazania na temat Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II - "Kościół w Europie". Po Mszach św. miały miejsce serdeczne spotkania Księdza i Siostry z parafianami.
Jesteśmy przekonani, że nasze parafie będzie nadal łączyć nie tylko sentyment starszego pokolenia pochodzącego z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, ale także młodsi mieszkańcy bierutowskiej parafii, rozwijać będą nić porozumienia i bliższe kontakty z katolikami w Nowogradzie Wołyńskim, w duchu wspólnoty Kościoła w jednoczącej się Europie.
zdjęcia
M. Bielecka
więcej
2011-02-14/2011-02-19Ferie z Janem Pawłem II "Te ferie są najbardziej udanymi w moim życiu" - powiedziała Ola, jedna z uczestniczek zimowiska zorganizowanego przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Ferie zostały zorganizowane już po raz ósmy, tym razem
"Te ferie są najbardziej udanymi w moim życiu" - powiedziała Ola, jedna z uczestniczek zimowiska zorganizowanego przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. Ferie zostały zorganizowane już po raz ósmy, tym razem dla 70 dzieci z oleśnickich szkół podstawowych, w dniach 14 - 19 lutego. Hasłem tegorocznych ferii było: Jan Paweł II - świadek miłości. Za organizację zimowiska odpowiedzialna była Akcja Katolicka im. ks. Franciszka Sudoła "Caritas" działający przy oleśnickiej parafii, ks. proboszcz Zdzisław Paduch oraz młodzież. Przez tydzień ferii, dzieci były pod opieką kadry pedagogicznej: Zofii Osuch, ks. Marcina Danielczuka, s. Rut oraz grupą młodzieży, pełniącej rolę wolontariuszy. Uczestnicy parafialnych ferii nie mieli czasu na nudę. Wśród stałych punktów dnia była wspólna modlitwa uczestników, katechezy o Janie Pawle II przygotowywane przez ks. Marcina Danielczuka oraz posiłek. Jak podkreślają panie przygotowujące jedzenie - dzieciom apetyty dopisywały. Dla uczestników organizatorzy przygotowali liczne gry, zabawy, konkursy i zajęcia edukacyjne. Dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania poprzez udział w zajęciach muzycznych, wziąć udział w konkursie plastycznym pt. Jan Paweł II oczami dziecka. Były zawody sportowe na sali gimnastycznej oraz relaks na basenie przy Zespole Szkół Zawodowych. Nie zabrakło wspólnego wyjścia na teatrzyk do MOKIS -u dla dzieci na spektakl pt "Och, Tośka", czy projekcji filmu o papieżu. Z przewodnikiem dzieci zwiedziły Bazylikę Mniejszą oraz Zamek Oleśnicki, odwiedziły także posterunek Policji. Swoją wiedzę o Janie Pawle II sprawdziły w konkursie wiedzy o papieżu. Podsumowaniem wspólnie spędzonego tygodnia był wielki bal karnawałowy, wyłoniono także laureatów konkursów i wręczono im pamiątkowe dyplomy. Podczas ferii dzieci zbierały pieniądze na zakup specjalnego gorsetu dla chorej 12 letniej Emilki, która porusza się na wózku inwalidzkim i ma niedowład kończyn dolnych. Podczas balu zebrane pieniądze przekazano osobiście Emilce.
zdjęcia
Joanna Stefańczyk
więcej
|