2013-12-23Wieczerza wigilijna dla osób samotnych i bezdomnych W poniedziałek 23 grudnia o godz. 17.00 w stołówce Szkoły Podstawowej nr 6, przy ulicy Kleeberga w Oleśnicy zgodnie z coroczną tradycją odbyła się wieczerza wigilijna dla osób samotnych i bezdomnych. Organizatorami jest Firma „Draks”, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Franciszka Sudoła działający przy parafii NMP Matki Miłosierdzia, Zespół Caritas i Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE. W tegorocznej wigilii uczestniczyło 52 osoby. Spotkanie rozpoczął modlitwą oraz odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa ks. Krystian Charchut a Roman Faryś – przywitał przybyłych.
W poniedziałek 23 grudnia o godz. 17.00 w stołówce Szkoły Podstawowej nr 6, przy ulicy Kleeberga w Oleśnicy zgodnie z coroczną tradycją odbyła się wieczerza wigilijna dla osób samotnych i bezdomnych. Organizatorami jest Firma „Draks”, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. ks. Franciszka Sudoła działający przy parafii NMP Matki Miłosierdzia, Zespół Caritas i Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE. W tegorocznej wigilii uczestniczyło 52 osoby. Spotkanie rozpoczął modlitwą oraz odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa ks. Krystian Charchut a Roman Faryś – przywitał przybyłych. Następnie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Po czym wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, na którym znalazły się: barszcz z uszkami ,karp. śledzie, pierogi. Nie zabrakło także ciasta i owoców. Wolontariusze dbali o to, by nikomu nie zabrakło jedzenia. Po wieczerzy do kolędowania włączyli się uczestnicy spotkania. Każdy z przybyłych na wigilię po jej zakończeniu otrzymał od organizatorów wcześniej przygotowane paczki. Spotkanie przebiegło w ciepłej atmosferze, tak że każdy z uczestników mógł poczuć namiastkę świąt.
zdjęcia Joanna Stefańczyk
więcej
2013-12-14Opłatek 2013 w Oleśnicy W sobotę 14 grudnia 2013r., do Parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, na zaproszenie Proboszcza Ks. Prałata Zdzisława Paducha oraz Prezesa Zarządu POAK Romana Farysia, przybyli bardzo licznie członkowie Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swym Asystentem Diecezjalnym Ks. dr Marianem Biskupem. Głównym motywem zaproszenia i zorganizowania w tej parafii oleśnickiej, Adwentowo-Bożonarodzeniowego Diecezjalnego Dnia Skupienia Akcji Katolickiej były: XV Rocznica powołania POAK, X Rocznica poświęcenia parafialnego sztandaru Akcji Katolickiej oraz dziękczynienie za pomyślną organizację i przebieg I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, zorganizowanego na zakończenie Roku Wiary w Uroczystość Chrystusa Króla w dn. 23-24 listopada 2013r. we Wrocławiu.
W sobotę 14 grudnia 2013r., do Parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy, na zaproszenie Proboszcza Ks. Prałata Zdzisława Paducha oraz Prezesa Zarządu POAK Romana Farysia, przybyli bardzo licznie członkowie Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swym Asystentem Diecezjalnym Ks. dr Marianem Biskupem. Głównym motywem zaproszenia i zorganizowania w tej parafii oleśnickiej, Adwentowo-Bożonarodzeniowego Diecezjalnego Dnia Skupienia Akcji Katolickiej były: XV Rocznica powołania POAK, X Rocznica poświęcenia parafialnego sztandaru Akcji Katolickiej oraz dziękczynienie za pomyślną organizację i przebieg I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, zorganizowanego na zakończenie Roku Wiary w Uroczystość Chrystusa Króla w dn. 23-24 listopada 2013r. we Wrocławiu.
Dzień Skupienia rozpoczął się w kościele NMP Matki Miłosierdzia o godz. 10.30 Adoracją Najświętszego Sakramentu, po której odprawiona została Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. dr Mariana Biskupa.
Przed Błogosławieństwem, zostały wręczone, statuetki Chrystusa Króla, zasłużonym dla Akcji Katolickiej: Pani Czesławie Wróbel z Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach, Panu Olgierdowi Furmankowi z Parafii p.w. Chrystusa Króla we Wrocławiu, Panu Krzysztofowi Hermanowiczowi z Parafii p.w. św. Andrzeja Ap. we Wrocławiu, Panu Andrzejowi Wronie z Parafii p.w. św. Wawrzyńca we Wrocławiu-Żernikach i Panu Romanowi Farysiowi - za zasługi osobiste oraz całego POAK, któremu od długich lat przewodniczy. Zostały też wręczone pamiątkowe fotoalbumy, wydane z okazji I Kongresu AK AWr., które otrzymali: ks. dr Marian Biskup, Proboszcz ks. prałat Zdzisław Paduch i ks. infułat Władysław Ozimek Proboszcz Parafii p.w. św. Jana Ap. i Ew. w Oleśnicy.
Po Mszy św. uczestnicy udali się do pięknie przygotowanej sali w restauracji Garden, gdzie miała miejsce II część Dnia Skupienia – Spotkanie opłatkowe z tradycyjną ceremonią Wigilijną: modlitwą, życzeniami, połamaniem się opłatkiem, odśpiewaniem kolędy i spożyciem smacznych potraw. Miłą atrakcją była możliwość nabycia fotoalbumów i książek. Gospodarze obdarowali też przybyłych kalendarzami Akcji Katolickiej miejscowego POAK. Wszyscy uczestnicy rozjechali się wielce zadowoleni i pełni wdzięczności dla organizatorów i gospodarzy tego Dnia Skupienia.
zdjęcia
więcej
2013-11-23/24I Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej Zakończył się i Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, który odbył się 23-24 listopada 2013r. we Wrocławiu. Główną inspiracją do zorganizowania tego kongresu było zakończenie Roku Wiary i XX rocznica apelu Ojca św. Jana Pawła II do odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego zgromadziła kilkuset uczestników, członków sympatyków Akcji Katolickiej z bardzo wielu parafii wrocławskich i z terenu naszej archidiecezji. Kongres, swoją obecnością zaszczycili m.in.: ks. kard Henryk Gulbinowicz, ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski, ks. abp Marian Gołębiewski, ks. bp Andrzej Siemieniewski, ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, Pani Halina Szydełko prezes Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce. Byli też asystenci diecezjalni i prezesi Zarządów AK z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej.
Zakończył się i Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, który odbył się 23-24 listopada 2013r. we Wrocławiu. Główną inspiracją do zorganizowania tego kongresu było zakończenie Roku Wiary i XX rocznica apelu Ojca św. Jana Pawła II do odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce. Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego zgromadziła kilkuset uczestników, członków sympatyków Akcji Katolickiej z bardzo wielu parafii wrocławskich i z terenu naszej archidiecezji. Kongres, swoją obecnością zaszczycili m.in.: ks. kard Henryk Gulbinowicz, ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski, ks. abp Marian Gołębiewski, ks. bp Andrzej Siemieniewski, ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, Pani Halina Szydełko prezes Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce. Byli też asystenci diecezjalni i prezesi Zarządów AK z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej.
Pierwszego dnia Mszę Św. w Katedrze wrocławskiej odprawił i homilię wygłosił Krajowy Asystent Akcji Katolickiej ks. bp Marek Solarczyk. Odwołując się do Księgi Machabejskiej i postępowania króla Antiocha, nawiązując do działalności Akcji Katolickiej stwierdził, że po ludzkim działaniu są tylko ludzkie owoce, ale gdy zaprosimy do tego Pana Boga to będą nieznane nam (również co do czasu), ale Boże owoce, więc bardzo potrzebny jest tu duch zaufania. Nawoływał do działania w nowym duchu, w nowości życia, nieustannie opierając się na działaniu Ducha Świętego, by być szafarzami nieskończonych Bożych tajemnic.
Po Mszy św. w auli PWT odbyła się sesja pod hasłem "Nowa Ewangelizacja Charyzmatem Akcji Katolickiej". W trakcie powitania, ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko – Rektor PWT we Wrocławiu stwierdził, że każda instytucja, a więc i Akcja Katolicka ma charakter służebny, a jej członkowie powinni kroczyć drogą Kościoła i realizować potencjał ludzki na przestrzeni parafialnej w łączności z duchowieństwem stojąc na straży godności człowieka. J.E. Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski powiedział, że Akcja Katolicka ma za zadanie nieść ducha Ewangelii w życie społeczne, przemieniać świat poprzez ożywianie świadomości społecznej. Pani – Prezes Zarządu KIAK, podkreśliła, że Akcja Katolicka ma za zadanie wnosić żywą i autentyczna treść do życia społecznego z wiarą w sens swojej misji i pracy, w szczególnym czasie ataków na Kościół. Bardzo ważnym elementem Kongresu było wręczenie statuetek Chrystusa Króla zasłużonym dla Akcji Katolickiej. Pierwszą statuetkę otrzymał ks. kard. Henryk Gulbinowicz, który powołał Akcje Katolicką w Archidiecezji Wrocławskiej. Jednym z motywów przyznania wyróżnienia ks. kardynałowi była 90. Rocznica urodzin Eminencji.
W sesji kongresowej wystąpili czterej znakomici prelegenci: ks. abp Józef Kupny, ks. Artur Godnarski, ks. prof. Tadeusz Borutka i ks. prof. Stanisław Dyk. Po wykładach odbył się panel, któremu przewodniczyli: ks. bp Andrzej Siemieniewski i ks. prof. Tadeusz Borutka. I dzień Kongresu zakończył się koncertem zespołu Spirituals Singers Band.
Drugiego dnia, na zakończenie Roku Wiary, w Uroczystość Chrystusa Króla- patronalne Święto Akcji Katolickiej i KSM, Mszy Św. przewodniczył ks. abp Józef Kupny. Żarliwą homilie wygłosił ks. dr Marian Biskup. Po Mszy św. uczestnicy przeszli w procesji, na czele z pocztami sztandarowymi, pod kolumnę z figurą Chrystusa Króla, gdzie złożyli kwiaty, odmówili modlitwę i odśpiewali hymn Boże coś Polskę. W auli PWT odbyły się dwa wykłady: ks. prof. Bogdana Dyka i ks. prof. Andrzeja Tomko, po których nastąpiła dyskusja.
Kongresowi towarzyszyła wystawa fotograficzna prezentująca działalność Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji, przygotowana profesjonalnie, olbrzymim nakładem pracy, przez Pana Romana Farysia - Wiceprezesa Zarządu AIAK AWr. I Prezesa Zarządu POAK przy parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.
Na zakończenie Kongresu uczestnicy przyjęli tekst przesłania i odśpiewali hymn Akcji Katolickiej: My chcemy Boga.
więcej
2013-11-23/24Przesłanie I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej Uczestnicy I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej świadomi wyzwań jakie stoją przed ludźmi Kościoła katolickiego w Polsce, zwracają się do polskiego społeczeństwa z przesłaniem miłości i odpowiedzialności za losy przyszłych pokoleń.
Hasło naszego Kongresu „Nowa ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej” jest dla nas wytyczeniem pola działań, na którym musimy pielęgnować podstawowe wartości Ewangelii.
Uczestnicy I Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej świadomi wyzwań jakie stoją przed ludźmi Kościoła katolickiego w Polsce, zwracają się do polskiego społeczeństwa z przesłaniem miłości i odpowiedzialności za losy przyszłych pokoleń.
Hasło naszego Kongresu „Nowa ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej” jest dla nas wytyczeniem pola działań, na którym musimy pielęgnować podstawowe wartości Ewangelii.
W świecie XXI wieku narastają bardzo niepokojące tendencje zmierzające do wyrugowania religii z życia publicznego oraz do rozbicia więzi społecznych – narodowych i rodzinnych. Te działania realizowane przez wrogów chrześcijaństwa, zwłaszcza przez zwolenników ideologii gender, wprowadzane są na grunt polski do placówek oświatowych i do mediów, jako rzekomy wyznacznik postępu i nowej cywilizacji. Trzeba zaznaczyć jasno, cywilizacji bez Boga, bez narodu, bez rodziny.
Nie możemy wyrzec się swojej religii, kultury, historii i literatury. Nie możemy akceptować związków homoseksualnych zamiast małżeństw kobiety i mężczyzny.
Nie możemy być obojętni i stać z boku, kiedy próbuje się zrujnować nasze życie, naszą narodową tożsamość.
My ludzie Kościoła katolickiego, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej oczekujemy zarówno od władz państwowych i samorządowych, poszanowania dla wartości chrześcijańskich, oraz należnego szacunku do naszych biskupów i kapłanów. Naszym obowiązkiem jest dzisiaj dawać świadectwo naszej wiary, nie tylko w miejscach kultu religijnego, ale wszędzie tam gdzie jesteśmy. Niech słowa pieśni – hymnu Akcji Katolickiej, staną się naszym codziennym zadaniem: „My chcemy Boga w rodzin kole, w troskach rodziców, dziatek snach. My chcemy Boga w książce, w szkole, w godzinach wytchnień, w pracy dniach”.
Niech myśli rozważań kongresowych idą z nami z powiewem gotowości do czynienia dobra. Niech ewangeliczna triada słów – Wiara, Nadzieja, Miłość, unosi nas na skrzydłach do świętości, do Boga, ale i do ludzi małej wiary, do tych którzy są zagubieni i pozbawieni nadziei. Przeżyty Rok Wiary powinien przynieść świeże, dobre owoce.
Musimy przezwyciężyć cywilizację śmierci, bronić cywilizacji życia. Z nową energią i zapałem godnym uczniów Chrystusa musimy budować cywilizację miłości, „... która jest zamysłem Boga dla ludzkości w oczekiwaniu na przyjście Pana”.
Króluj nam Chryste!
zdjęcia
więcej
2013-10-26Informacja ze spotkania roboczego Zarządu DIAK Archidiecezji Wrocławskiej z Prezesami Oddziałów Parafialnych
Spotkanie Zarządu DIAK z Prezesami Oddziałów Parafialnych odbyło się w obecności Asystenta Akcji ks. dr Mariana Biskupa. Poświęcone było w głównej mierze omówieniu różnorodnych spraw organizacyjnych i merytorycznych związanych z przygotowaniami do I Kongresu Diecezjalnej Akcji Katolickiej, który odbędzie się w dniach 23-24 listopada br.
Prezes Eugeniusz Kaźmierczak przedstawił przyjęty Porządek obrad Kongresu oraz omówił pilne sprawy, w które winni włączyć się członkowie Akcji Katolickiej.
Spotkanie Zarządu DIAK z Prezesami Oddziałów Parafialnych odbyło się w obecności Asystenta Akcji ks. dr Mariana Biskupa. Poświęcone było w głównej mierze omówieniu różnorodnych spraw organizacyjnych i merytorycznych związanych z przygotowaniami do I Kongresu Diecezjalnej Akcji Katolickiej, który odbędzie się w dniach 23-24 listopada br.
Prezes Eugeniusz Kaźmierczak przedstawił przyjęty Porządek obrad Kongresu oraz omówił pilne sprawy, w które winni włączyć się członkowie Akcji Katolickiej.
Wystąpienie Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. dr Mariana Biskupa.
Ksiądz podkreślił na wstępie, że obecność Prezesów na tym roboczym spotkaniu jest b. cenna, bo dają świadectwo akceptacji dla działań związanych z Kongresem. Przedstawił założenia Kongresu, którego naczelnym hasłem jest „Nowa Ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej”. Podkreślił jak ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej frekwencji nie tylko pierwszego, ale i drugiego dnia obrad w Uroczystość Chrystusa Króla – Patronalne Święto Akcji Katolickiej i KSM.
Sekretarz Zarządu DIAK omówił Stanowisko Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej dotyczące ostatnich ataków na Kościół oraz przedstawił tezy Przesłania, jakie ma zostać przyjęte na zakończenie Kongresu.
Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z treścią Stanowiska, które zostało rozpowszechnione w wielu katolickich mediach, np. w „Naszym Dzienniku”, „Radiu Rodzina”, „TV Trwam” czy na naszej stronie www. Spotkanie zakończono informacją o planowanym na 12 listopada br. zebraniu Zarządu oraz wspólną modlitwą.
zdjęcia
Janusz Wolniak
więcej
2013-10-19/20Odpust św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy Tegoroczne Uroczystości odpustowe św. Jadwigi Śl. odbywały się pod hasłem: "Św. Jadwigo – umocnij wiarę naszą”. W sobotę 19.10. 2013r. ok. 11 tys. pielgrzymów nawiedziło grób św. Jadwigi podczas dorocznej pielgrzymki pieszej i uczestniczyło we Mszy św. przy ołtarzu polowym. Obecni byli także pielgrzymi rowerowi, uczestnicy II etapu Zlotu cyklistów organizowanego z okazji XIII Dnia Papieskiego.
W niedziele, 20. 10 2013r., w dniu głównych uroczystości odpustowych, trzebnicką bazylikę wypełnili wierni nie tylko z archidiecezji wrocławskiej. Wśród pielgrzymujących do grobu św. Jadwigi było wielu gości z zagranicy, polityków, duchowieństwo, delegacje Akcji Katolickiej z Wrocławia, Oleśnicy, Namysłowa, Trzebnicy i innych miejscowości.
Tegoroczne Uroczystości odpustowe św. Jadwigi Śl. odbywały się pod hasłem: "Św. Jadwigo – umocnij wiarę naszą”. W sobotę 19.10. 2013r. ok. 11 tys. pielgrzymów nawiedziło grób św. Jadwigi podczas dorocznej pielgrzymki pieszej i uczestniczyło we Mszy św. przy ołtarzu polowym. Obecni byli także pielgrzymi rowerowi, uczestnicy II etapu Zlotu cyklistów organizowanego z okazji XIII Dnia Papieskiego.
W niedziele, 20. 10 2013r., w dniu głównych uroczystości odpustowych, trzebnicką bazylikę wypełnili wierni nie tylko z archidiecezji wrocławskiej. Wśród pielgrzymujących do grobu św. Jadwigi było wielu gości z zagranicy, polityków, duchowieństwo, delegacje Akcji Katolickiej z Wrocławia, Oleśnicy, Namysłowa, Trzebnicy i innych miejscowości. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił J.E. Ksiądz Biskup Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej. W koncelebrze uczestniczyli także metropolici seniorzy wrocławscy - kard. Henryk Gulbinowicz i abp Marian Gołębiewski.
W kazaniu ks. biskup przybliżył postać św. Jadwigi. Przypomniał, że w swoich świętych Bóg trwa i czeka na nas, abyśmy się zmieniali na ich wzór. Ludzi, których podziwiamy i chwalimy. Powinniśmy zmieniać swoje życie, swój sposób myślenia.
„Jadwigo, umocnij wiarę naszą!” - tym zawołaniem, nawiązującym do hasła tegorocznych uroczystości odpustowych, zakończył homilię bp. Jan Kopiec.
Po Mszy św., zgodnie z tradycją odpustów, ulicami Trzebnicy przeszła okazała procesja Eucharystyczna z relikwiami św. Jadwigi prowadzona przez Ks. Piotra Filasa, Prowincjała Salwatorianów. Uczestniczyła w niej także delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej wraz z pocztem sztandarowym i flagami POAK, która po zakończeniu Uroczystości została zaproszona, przez Prezesów Zarządów POAK w Trzebnicy, do salki w parafii św. Piotra i Pawła na posiłek przygotowany przez miejscowych członków Akcji Katolickiej.
Za tą gościnną, miłą i smaczną niespodziankę, wyrazy serdecznego podziękowania na ręce Pani Zofii Karlikowskiej i Panu Mariuszowi Czarnemu, w imieniu Zarządu AK AWr złożył Eugeniusz Kaźmierczak.
zdjęcia
Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-10-13Z Bł. Janem Pawłem II - Papieżem dialogu Relacja z VIII „Zlotu rowerzystów” z okazji XIII Dnia Papieskiego – 13.10.2013r..
I etap „VIII Zlotu rowerzystów z okazji obchodów XIII Dnia Papieskiego", zorganizowany z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, odbył się w niedzielę 13.10.2013 r. Grupa rowerzystów z parafii wrocławskich, zebrała się jak co roku, na placu k/ Hotelu Wrocław w miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Statio Orbis w 1997 r. Prezes Akcji Katolickiej powitał serdecznie uczestników Zlotu w imieniu honorowego Patrona - Metropolity Wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego.
Relacja z VIII „Zlotu rowerzystów” z okazji XIII Dnia Papieskiego – 13.10.2013r..
I etap „VIII Zlotu rowerzystów z okazji obchodów XIII Dnia Papieskiego", zorganizowany z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, odbył się w niedzielę 13.10.2013 r. Grupa rowerzystów z parafii wrocławskich, zebrała się jak co roku, na placu k/ Hotelu Wrocław w miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Statio Orbis w 1997 r. Prezes Akcji Katolickiej powitał serdecznie uczestników Zlotu w imieniu honorowego Patrona - Metropolity Wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego.
O godz. 15.00, zebrani odmówili modlitwę do Matki Bożej Fatimskiej w duchowej łączności z Papieżem Franciszkiem, który w tym dniu zawierzył Kościół i świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Podziękowali też Bogu za dar osoby Bł. Jana Pawła II – Mistrza dialogu. Ze Statio Orbis, cykliści udali się do czterech stacji przy kościołach: o.o. Jezuitów (ul. Stysia), o.o. Franciszkanów (ul. Krucza), oo. Kapucynów (ul. Sudecka i św. Franciszka z Asyżu (ul. Borowska). Na każdą z tych stacji, przygotowano krótkie fragmenty papieskiego nauczania w obszarze dialogu. Kapłani, którzy reprezentowali wymienione parafie, witali uczestników tej mini – pielgrzymki i udzieli błogosławieństwa na dalszą drogę.
Na zakończenie "Zlotu", pod krzyżem misyjnym przy kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu, prezes Zarządu AIAK AWr podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaprosił do udziału w II etapie pielgrzymki, pod przewodnictwem ks. prof. Bogdana Ferdka - 19.10.br na uroczystości św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy.
zdjęcia
Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-09-28Koronka na ulicach miast W V rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2013r. o 15:00 na ulicach ponad 160 miast w Polsce, także we Wrocławiu w 10 miejscach miasta oraz kilku innych krajów odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej po raz drugi zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla.
W V rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2013r. o 15:00 na ulicach ponad 160 miast w Polsce, także we Wrocławiu w 10 miejscach miasta oraz kilku innych krajów odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej po raz drugi zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla.
Uczestnicy KORONKI NA ULICACH MIAST ŚWIATA modlili się mi. w intencjach:
- Ojca Świętego Franciszka i Benedykta XVI;
- o pokój w świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Syrii;
- za osoby zagubione, bezdomne, pozbawione pracy i środków do życia.
W modlitwę włączyli się członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, ludzie dobrej woli, siostry zakonne oraz alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego na czele z księdzem Rektorem i księżmi opiekunami duchownymi. Modlitwie przewodniczył ks. dr Aleksander Radecki.
Błogosławieństwa zebranym udzielił ks. dr Adam Łuźniak Rektor MWSD.
Wszystkim zgromadzonym we wspólnym odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia podziękował Eugeniusz Kaźmierczak Prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.
Z inicjatywy Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmówiono także przy Krzyżu misyjnym przed Kościołem św. Augustyna przy ul. Sztabowej we Wrocławiu oraz przy Kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-09-13/14Udział POAK przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu w peregrynacji Krzyża Jana Pawła II Członkowie POAK przy parafii Kościoła Podwyższenia Krzyża Św. wzięli aktywny udział w peregrynacji Krzyża Jana Pawła II na terenie całego dekanatu. Wydaliśmy gazetkę parafialną z opisem historii krzyża oraz dokładnym programem adoracji w naszej parafii oraz pozostałych parafiach dekanatu. Nasz Kolega pan Kazimierz Tokarski udostępnił swój samochód na cały okres wędrówki Krzyża po wszystkich parafiach naszego dekanatu. W dniu 13.09.2013r. uczestniczyliśmy w uroczystości powitania Krzyża w naszej parafii.
Członkowie POAK przy parafii Kościoła Podwyższenia Krzyża Św. wzięli aktywny udział w peregrynacji Krzyża Jana Pawła II na terenie całego dekanatu. Wydaliśmy gazetkę parafialną z opisem historii krzyża oraz dokładnym programem adoracji w naszej parafii oraz pozostałych parafiach dekanatu. Nasz Kolega pan Kazimierz Tokarski udostępnił swój samochód na cały okres wędrówki Krzyża po wszystkich parafiach naszego dekanatu. W dniu 13.09.2013r. uczestniczyliśmy w uroczystości powitania Krzyża w naszej parafii. Następnego dnia 14.09.2013r. w dzień odpustu poprowadziliśmy drogę krzyżową, rozważając stacje z pamiętnej drogi krzyżowej z 25.03.2005r, a nasz Kolega Jacek Jankowski poprowadził Godzinę Miłosierdzia, rozważając mękę i śmierć Pana Jezusa, a następnie o godz. 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Zadbaliśmy o udział chorych w uroczystościach, zapewniając im bezpłatny transport z domów. Podczas odpustowej Mszy pożegnaliśmy wraz z licznie zgromadzonymi parafianami Krzyż, który pan Kazimierz zawiózł do parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie.
zdjęcia Jan Kowolik
więcej
2013-08-31IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych W Roku Wiary 31.08.2013r. odbyła się w Henrykowie IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół pod hasłem „Być solą ziemi”, zorganizowana przez KSM Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas i Dolnośląskie Forum Integracyjne.
Przybyłych pielgrzymów serdecznie powitał ks. Arkadiusz Krziżok Asystent Diecezjalny KSM i nowo mianowany duszpasterz diecezjalny osób niepełnosprawnych. Słowa powitania skierował tez ks. dr Marian Biskup Wikariusz biskupi d/s duszpasterstwa.
W Roku Wiary 31.08.2013r. odbyła się w Henrykowie IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół pod hasłem „Być solą ziemi”, zorganizowana przez KSM Archidiecezji Wrocławskiej, Caritas i Dolnośląskie Forum Integracyjne.
Przybyłych pielgrzymów serdecznie powitał ks. Arkadiusz Krziżok Asystent Diecezjalny KSM i nowo mianowany duszpasterz diecezjalny osób niepełnosprawnych. Słowa powitania skierował tez ks. dr Marian Biskup Wikariusz biskupi d/s duszpasterstwa.
Centralnym punktem Pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego.
Homilię wygłosił duszpasterz osób głuchoniemych ks. Tomasz Filinowicz rozpoczynając ją językiem migowym.
Przed rozesłaniem, słowa podziękowania uczestnikom, organizatorom i wszystkim wspomagającym IV Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych skierowali: Łukasz Tupaj -Prezes Diecezjalnego Zarządu KSM oraz J. E. ks. abp Józef Kupny, który uczestniczył w Pielgrzymce w Henrykowie po raz pierwszy.
W Pielgrzymce wzięła również udział delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, wspomagając organizatorów darem ciast domowego wypieku przygotowanym przez POAK z parafii wrocławskich: św. Andrzeja Ap. ze Stabłowic, MB Nieustającej Pomocy, św. Klemensa Dworzaka, św. M.M. Kolbego, Opatrzności Bożej i św. Andrzeja Boboli. Prezesom tych POAK Zarząd AIAK AWr składa serdeczne podziękowanie za pozytywną odpowiedź na prośbę o pomoc w dostarczeniu wypieków.
Po Mszy św. pielgrzymi skorzystali z poczęstunku i uczestniczyli w części artystycznej wypełnionej prezentacją twórczości osób niepełnosprawnych.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
Prezes Zarządu AIAK AWr.
więcej
2013-08-25Coroczne dni skupienia Poak Z Parafii Nmp Matki Miłosierdzia W Oleśnicy W tym roku jej członkowie i sympatycy pojechali do Nysy, Prudnika i Złotych Gór w Czechach.
W Nysie w Bazylice św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, uczestniczyliśmy we Mszy św.. Ksiądz Waldemar w homilii mówił o miejscu Akcji Katolickiej w Polsce po ustroju komunistycznym. Skutki tamtego systemu ciągle wpływają na pracę wielu ludzi, dlatego m.in. potrzebna jest Akcja Katolicka, aby budzić świadomość Polaków. Tam zwiedziliśmy również Skarbiec św. Jakuba.
W tym roku jej członkowie i sympatycy pojechali do Nysy, Prudnika i Złotych Gór w Czechach.
W Nysie w Bazylice św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, uczestniczyliśmy we Mszy św.. Ksiądz Waldemar w homilii mówił o miejscu Akcji Katolickiej w Polsce po ustroju komunistycznym. Skutki tamtego systemu ciągle wpływają na pracę wielu ludzi, dlatego m.in. potrzebna jest Akcja Katolicka, aby budzić świadomość Polaków. Tam zwiedziliśmy również Skarbiec św. Jakuba.
Następnie pojechaliśmy do Prudnika gdzie zwiedziliśmy celę więzienną Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, tutaj zrodziła się myśl o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich. Podczas Drogi Krzyżowej lesie Prudnickim rozważaliśmy tekst napisany przez Prymasa. Wieczorem zorganizowaliśmy pogodny wieczór. Przy ognisku, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biesiadne a małżonkowie wspominali lata swojego zapoznania i narzeczeństwa.
W niedzielę przed południem zwiedzaliśmy w Złotych Górach jaskinię „Na Pomezi”. Tutaj zawsze panuje stała temperatura powietrza, a miliony lat erozji wyczarowały w skałach fantastyczne kształty.
Na koniec pojechaliśmy do Matki Bożej. Niedaleko Zlatych Hor, w miejscu gdzie dawniej wydobywano złoto, Matka Boża zaoferowała swą pomoc i opiekę ziemskiej matce, aby mogła urodzić swe dziecko w chwilach niebezpieczeństwa. Modlitwy, które z tego miejsca są zanoszone w intencji większego szacunku dla życia ludzkiego oraz jako zadośćuczynienie za zniszczenie tego życia, są tutaj przez Maryję chętnie wysłuchiwane. Maryja broni Jezusa, który jest Życiem samym, jest tą najlepszą Obrończynią Życia. We Mszy św. ks. Waldemar mówił o konieczności podjęcia swoich obowiązków w każdym wymiarze życia, wobec świata, któremu nie zawsze „się chce”.
Wróciliśmy do swoich domów radośni, a za rok znów razem wybierzemy się na dni skupienia.
Króluj Nam Chryste
zdjęcia Roman Faryś
więcej
2013-08-17Relacja z tegorocznej pieszej pielgrzymki Z radością informujemy o udziale w 33 Wrocławskiej Pielgrzymce najmłodszego uczestnika Tymka wraz z braciszkiem Mateuszem i dzielną Mamą Kamilą Jasińską - Prezeską POAK w Wilkszynie, która tak opisuje trudy swojego pielgrzymowania:
Razem z moimi dwoma synami: 3,5-letnim Mateuszem i niespełna 5-miesięcznym Tymoteuszem szliśmy do Częstochowy w grupie paulińskiej (2).
Z radością informujemy o udziale w 33 Wrocławskiej Pielgrzymce najmłodszego uczestnika Tymka wraz z braciszkiem Mateuszem i dzielną Mamą Kamilą Jasińską - Prezeską POAK w Wilkszynie, która tak opisuje trudy swojego pielgrzymowania:
Razem z moimi dwoma synami: 3,5-letnim Mateuszem i niespełna 5-miesięcznym Tymoteuszem szliśmy do Częstochowy w grupie paulińskiej (2). Tymek jedno z najmłodszych dzieci, a na pewno najmłodsze które całą trasę, blisko 230 km przeszło wraz ze mną o własnych siłach. To nie była moja pierwsza pielgrzymka, bo wielokrotnie szłam już wcześniej, ale pierwsza z dziećmi (mąż nam nie towarzyszył). Z Bożą pomocą daliśmy radę. Na uroczystej mszy św. na szczycie jasnogórskim wraz z synami w procesji z darami nieśliśmy kwiaty. W czasie wędrówki na Jasną Górę wraz z Anią, również z Akcji Katolickiej z Wilkszyna pamiętałyśmy o modlitwie za dobre owoce działalności AK w Polsce.
zdjęcia
więcej
2013-08-12/13Pielgrzymka POAK przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu do Krakowa-Łagiewnik
Celem pielgrzymki było odwiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i uczestnictwo w nabożeństwach. W drodze do Łagiewnik wstąpiliśmy do klasztoru benedyktynów w Tyńcu gdzie zwiedziliśmy kościół i klasztor i skorzystaliśmy z wyrobów oferowanych przez zakonników.
Po przyjeździe do Łagiewnik poszliśmy na Koronkę Miłosierdzia w kościele gdzie jest cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób siostry Faustyny. Po odbyciu koronki zwiedziliśmy obiekty klasztoru i miejsca związane z życiem św. Faustyny pod przewodnictwem siostry, z którą współpracujemy w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego.
Celem pielgrzymki było odwiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i uczestnictwo w nabożeństwach. W drodze do Łagiewnik wstąpiliśmy do klasztoru benedyktynów w Tyńcu gdzie zwiedziliśmy kościół i klasztor i skorzystaliśmy z wyrobów oferowanych przez zakonników.
Po przyjeździe do Łagiewnik poszliśmy na Koronkę Miłosierdzia w kościele gdzie jest cudowny obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób siostry Faustyny. Po odbyciu koronki zwiedziliśmy obiekty klasztoru i miejsca związane z życiem św. Faustyny pod przewodnictwem siostry, z którą współpracujemy w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego. W sali udostępnionej przez siostry omówiliśmy plany działalności naszego POAK w tym udział członków AK w czekającej nas uroczystości Peregrynacji Krzyża Papieskiego. Następnie każdy indywidualnie uczestniczył w adoracji najświętszego Sakramentu i rozważaniach związanych z Miłosierdziem Bożym.
Drugi dzień rozpoczęliśmy mszą w bazylice Miłosierdzia Bożego a następnie udaliśmy się do widocznego z klasztoru Centrum i Sanktuarium Jana-Pawła II. Centrum to jest jeszcze w budowie ale w dużej części jest udostępnione do zwiedzania. Jest tam dużo do oglądania ale najważniejsze było to, że mogliśmy się pomodlić przy płycie z grobu Jana Pawła II gdzie jest także relikwiarz z jego krwią.
zdjęcia
Jan Kowolik
więcej
2013-08-07Relacja z tegorocznej pieszej pielgrzymki W Roku Wiary pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze!" wyruszyła XXXIII piesza pielgrzymka z Wrocławia na Jasna Górę. W drodze niesione są relikwie świętych i błogosławionych m. nim: św. Berettę Molę, św. Faustynę, św. Jana Bosko, bł. Jana Pawła II aby w ten sposób przybliżyć wszystkim pielgrzymom postacie świętych, które są wzorem do naśladowania i trwania w wierze . Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II polecamy Panu Bogu sprawy Ojczyzny, kościół w Polsce, nasze rodziny i młodzież niosąc i adorując krzyż wielkopiątkowy na trasie pielgrzymki .
W Roku Wiary pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze!" wyruszyła XXXIII piesza pielgrzymka z Wrocławia na Jasna Górę. W drodze niesione są relikwie świętych i błogosławionych m. nim: św. Berettę Molę, św. Faustynę, św. Jana Bosko, bł. Jana Pawła II aby w ten sposób przybliżyć wszystkim pielgrzymom postacie świętych, które są wzorem do naśladowania i trwania w wierze . Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II polecamy Panu Bogu sprawy Ojczyzny, kościół w Polsce, nasze rodziny i młodzież niosąc i adorując krzyż wielkopiątkowy na trasie pielgrzymki .
W grupie ,,5,,-Ziemia Oleśnicka idzie większość młodzieży, ale parę weteranów pielgrzymkowych z Akcji Katolickiej włącza się choć na parę etapów. Bardzo duża jest grupa duchowa wspierająca pielgrzymów modlitwą, spotykając się na Eucharystii, na katechezie na Anioł Pański oraz na Apelu Jasnogórskim przy pomniku Jana Pawła II — WSZYSCY PIELGRZYMI PIESI I DUCHOWI SPOTKAJĄ SIĘ NA JASNEJ GÓRZE 10 sierpnia.
Do zobaczenia
zdjęcia
Roman Faryś
więcej
2013-06-16Uroczystości Ingresu W niedzielę 16 czerwca 2013r. przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej wzięli udział w uroczystości Ingresu do Archikatedry Wrocławskiej Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego ks. abpa Józefa Kupnego. Po Mszy św. kilkuosobowa delegacja na czele z Prezesem i członkami Zarządu DIAK wraz z pocztem sztandarowym złożyła ks. Arcybiskupowi najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wraz z darem modlitwy i kwiatów.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
2013-06-15Wielka modlitwa Akcji Katolickiej u Królowej Polski Wielka modlitwa Akcji Katolickiej u Królowej Polski - podczas XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasnej Górze
W sobotę 15.06.13 r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę pod hasłem: „Być solą ziemi – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu”.
Uczestnicy pielgrzymki Akcji Katolickiej modlili się na Jasnej Górze o odnowienie zapału apostolskiego, poszanowanie niedzieli, odpowiedzialne rodzicielstwo i obecność wartości ewangelicznych w życiu społecznym i w polityce. Pielgrzymka miała także charakter ekspiacyjny za akt profanacji jasnogórskiego Obrazu i wszystkie obelgi wypowiadane pod adresem Boga i Jego Matki.
Wielka modlitwa Akcji Katolickiej u Królowej Polski - podczas XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasnej Górze
W sobotę 15.06.13 r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę pod hasłem: „Być solą ziemi – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu”.
Uczestnicy pielgrzymki Akcji Katolickiej modlili się na Jasnej Górze o odnowienie zapału apostolskiego, poszanowanie niedzieli, odpowiedzialne rodzicielstwo i obecność wartości ewangelicznych w życiu społecznym i w polityce. Pielgrzymka miała także charakter ekspiacyjny za akt profanacji jasnogórskiego Obrazu i wszystkie obelgi wypowiadane pod adresem Boga i Jego Matki.
W przeddzień pielgrzymki, 14 czerwca, odbyła się konferencja z udziałem ks. inf. Ireneusza Skubisia – redaktora naczelnego Tygodnika Niedziela i ks. Andrzeja Jędrzejewskiego, którzy omówili kolejno: dokument Episkopatu Polski „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek” oraz „Zadania dla polskiego laikatu w kontekście sekularyzacji”.
W Pielgrzymce uczestniczyło ok. 4 tys. członków i sympatyków Akcji Katolickiej ze wszystkich diecezji. Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej reprezentowała grupa ok. 60osób przybyłych autokarem i samochodami prywatnymi. Wrocławianie pamiętali o modlitwie w intencji abp Józefa Kupnego w przeddzień Ingresu do Archikatedry Wrocławskiej, polecając Jego osobę przed objęciem urzędu Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego.
Uczestnicy pielgrzymki spotkali się w Archikatedrze Częstochowskiej, gdzie powitał ich: Ks. Bp. Mariusz Leszczyński – asystent krajowy Akcji Katolickiej i Pani Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK. Podczas uroczystości w katedrze, skąd następnie procesja z udziałem pielgrzymów z wszystkich diecezji wyruszyła na Jasną Górę, wręczone zostały medale „Za Dzieło Apostolstwa” przyznawane od kilku lat przez Kapitułę osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju stowarzyszenia. W tym roku przyznano je: biskupowi dr hab. Mariuszowi Leszczyńskiemu – Krajowemu Asystentowi Kościelnemu organizacji, Marii Grazii Tibaldi – sekretarz Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej i ks. dr Jackowi Uljaszowi - rektorowi Instytutu Teologicznego we Lwowie.
Ze szczytu Jasnogórskiego w imieniu ojców i braci paulinów słowa powitania wypowiedział o. Łukasz Buzun, podprzeor sanktuarium.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza Św. na szczycie, koncelebrowana pod przewodnictwem bp Ignacego Deca, biskupa świdnickiego z licznym udziałem księży asystentów Akcji Katolickiej, na czele z ks. Bp. Mariuszem Leszczyńskim – asystentem krajowym.
„Drodzy bracia i siostry jesteście bardzo ważnym ugrupowaniem apostolskim, odrodzonym w naszym kraju po upadku komunizmu, ugrupowaniem apostolskim składającym się z wiernych świeckich. Waszym głównym zadaniem jest wspieranie pasterzy Kościoła w budowaniu życia wiary w ludzkich sercach i troska o obecność Pana Boga i wartości chrześcijańskich w przestrzeni życia publicznego naszego narodu – mówił w homilii bp Ignacy Dec. Przybywamy na Jasną Górę, by wspólnie oddać chwałę Panu Bogu przy boku Matki Najświętszej, naszej Królowej, by podziękować za otrzymane łaski. Przybywamy w Roku Wiary, by tutaj uroczyście wspólnie wyznać naszą wiarę, by ją pogłębić, ożywić i umocnić. Przybywamy, by przed Matką Bożą uświadomić sobie, jakie są nasze zadania w kontekście dzisiejszej sytuacji religijnej i społeczno-politycznej naszego kraju. Przybywamy, by prosić Maryję o wsparcie w wypełnianiu naszej misji apostolskiej, w ramach życia osobistego, rodzinnego, społecznego i narodowego”. „Niech trwa w naszych domach, rodzinach, parafach krucjata modlitwy w imię Jezusa, o wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi w naszej Ojczyźnie, o wierność naszym katolickim, narodowym wartościom” – mówił kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. Halina Szydełko odczytała Akt Zawierzenia Matce Bożej Akcji Katolickiej.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-04-27Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej W sobotę dnia 27 kwietnia 2013r, o godz. 11.15, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskie przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu odbyło się Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zebranie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele p.w. śś. Piotra i Pawła (pod „4”), której przewodniczył Archidiecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. dr Marian Biskup. W swojej homilii z mocnym naciskiem podkreślił potrzebę żywego świadectwa wiary i postawy chrześcijańskiej każdego członka Akcji Katolickiej, szczególnie prezesów POAK.
W sobotę dnia 27 kwietnia 2013r, o godz. 11.15, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskie przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu odbyło się Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zebranie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele p.w. śś. Piotra i Pawła (pod „4”), której przewodniczył Archidiecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. dr Marian Biskup. W swojej homilii z mocnym naciskiem podkreślił potrzebę żywego świadectwa wiary i postawy chrześcijańskiej każdego członka Akcji Katolickiej, szczególnie prezesów POAK. Tegoroczne zebranie Rady Instytutu Akcji Katolickiej miały charakter sprawozdawczo – organizacyjny. Bardzo ważnym punktem obrad było omówienie przygotowań do organizowanego w dniach 23-24 listopada br. I Kongresu Diecezjalnego Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Krótkie przedstawienie programu i tematyki Kongresu zaprezentował ks. Marian Biskup. Kongres odbędzie się pod naukowym patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego a jego tematem jest „Nowa Ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej”. W intencji owocnego przebiegu Kongresu w parafiach odprawiana jest 9 – miesięczna nowenna ( od lutego do października). Poważną troską Zarządu AIAK AWr jest zebranie odpowiednich funduszy na zorganizowanie Kongresu. Zebranie Rady przyjęło sprawozdania finansowe i z działalności Zarządu za ubiegły rok, udzieliło absolutorium oraz przyjęło zgłoszone uchwały i wnioski. Na zakończenie odmówiono modlitwę dziękczynno-błagalną w intencji członków i sympatyków Akcji Katolickiej.
zdjęcia
więcej
2013-04-10III Rocznica Tragedii Smoleńskiej Komitet Honorowy Obchodów Trzeciej Rocznicy Tragedii Smoleńskiej we Wrocławiu, reprezentowany przez przedstawicieli ponad 20 organizacji i stowarzyszeń zaprosił do udziału w przygotowanych uroczystościach wszystkich, którym drogie są ideały prawdy, wolności, patriotyzmu i poszanowania godności osoby ludzkiej.
6 kwietnia 2013r. w kościele p.w. św. Antoniego została odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po jej zakończeniu odbył się II wrocławski koncert „Artyści o Smoleńsku”.
W koncercie udział wzięli wybitni poeci i bardowie sceny polskiej, których występy owacyjnie nagradzali uczestnicy z trudem mieszczący się w kościele.
Komitet Honorowy Obchodów Trzeciej Rocznicy Tragedii Smoleńskiej we Wrocławiu, reprezentowany przez przedstawicieli ponad 20 organizacji i stowarzyszeń zaprosił do udziału w przygotowanych uroczystościach wszystkich, którym drogie są ideały prawdy, wolności, patriotyzmu i poszanowania godności osoby ludzkiej.
6 kwietnia 2013r. w kościele p.w. św. Antoniego została odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po jej zakończeniu odbył się II wrocławski koncert „Artyści o Smoleńsku”.
W koncercie udział wzięli wybitni poeci i bardowie sceny polskiej, których występy owacyjnie nagradzali uczestnicy z trudem mieszczący się w kościele.
10 kwietnia 2013r. na ul. Świdnickiej i Rynku, w godz. 15.30 -17.00 miała miejsce „Galeria Pamięci” - prezentacja 96 portretów Ofiar Tragedii. Delegacja Komitetu Honorowego złożyła kwiaty pod 4 tablicami upamiętniającymi wrocławskie Ofiary Tragedii.
Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana w kościele p.w. NMP na Piasku pod przewodnictwem kapelana Dolnośląskiej Solidarności ks. Stanisława Pawlaczka. Po niej okolicznościowy wykład wygłosił Pan prof. Marek Dyżewski, wykazując jak przez ostatnie lata państwo polskie i jego władze zaniedbują polską kulturę i jak kreują antynarodową politykę.
Ważnym elementem wystroju kościoła podczas uroczystej Mszy św. były portrety Ofiar Tragedii.
Po Mszy św. spod kościoła wyruszył na Wrocławski Rynek Marsz Milczenia. Wśród kilku tysięcy demonstrujących uczestników wyróżniały się osoby dumnie niosące 96 portretów Ofiar Tragedii. Na Rynku (pl. Gołębi), do zgromadzonych uczestników, przemówili przedstawiciele organizatorów, na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Kazimierzem Kimso, który podkreślił szczególnie wagę słów: Bóg, Honor i Ojczyzna. To klucz do rozwiązania naszych problemów. Mijają 3 lata od największej po II wojnie światowej narodowej tragedii, a dalej nie ma odpowiedzi na podstawowe pytania, stwierdził przemawiający. Poseł Jacek Świat wyraził swój ból z racji niewyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia, w którym śmierć poniosła najbliższa mu osoba. Z kolei Dawid Jackiewicz, Prezes Zarządu Okręgu PiS, apelował do zebranych, by dojścia do prawdy nigdy nie zaniechali.
W imieniu mieszkańców Wrocławia głos zabrała Pani Mirosława Stachowiak Różecka przytaczając cytat z „Myśląc Ojczyzna”…Karola Wojtyły (1974) „Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii…”, puentując, że „My nie godzimy się z klęską… czekamy, aż powróci godzina pamięci, bo bez niej nie ma tożsamości, nie ma przyszłości….
Czekamy….Wierzymy, że wybije godzina PRAWDY !
Na zakończenie uroczystości 3. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej odbył się Apel Poległych oraz odśpiewano hymn narodowy. We wszystkich etapach uroczystości we Wrocławiu wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej. Również w Oleśnicy, w lokalnych obchodach 3 Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 73 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, hołd pamięci Ofiarom oddali mieszkańcy miasta, wśród których nie zabrakło członków i sympatyków z Oddziałów Akcji Katolickiej parafii oleśnickich.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
Janusz Wolniak
Roman Faryś
więcej
2013-03-09Wspomnienie o śp. Wielisławie Kalinowskim Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o kolejnej śmierci członka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.
Do wieczności odszedł śp. Wielisław Kalinowski aktywny członek POAK przy parafii św. Henryka we Wrocławiu i zasłużony działacz Regionalnego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Msza św. żałobna odprawiona została 7 marca 2013 r. w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej, a po niej odbyły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu św. Maurycego przy ul. Działkowej (Skowronia Góra).
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o kolejnej śmierci członka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.
Do wieczności odszedł śp. Wielisław Kalinowski aktywny członek POAK przy parafii św. Henryka we Wrocławiu i zasłużony działacz Regionalnego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”. Msza św. żałobna odprawiona została 7 marca 2013 r. w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej, a po niej odbyły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu św. Maurycego przy ul. Działkowej (Skowronia Góra).
Urodził się 11.07.1926 r. w Grabowcu. Zmarł 4.03.2013 r. w wieku 87 lat.>
Za dar Jego życia i aktywnej działalności dla Kościoła i Ojczyzny, Miłosiernemu Bogu nich będą dzięki.
Rodzinie śp. Wielisława oraz wszystkim Jego przyjaciołom i znajomym, składamy wyrazy serdecznego współczucia z ufnością polecając Bogu Jego duszę.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci !
W imieniu Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej
Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-03-01Marsz dla Wyklętych Kulminacyjnym punktem uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była Uroczysta Msza święta w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Elżbiety, a po jej zakończeniu, manifestacyjny przemarsz ulicami Wrocławia pod pomnik rtm Pileckiego.
Na początku przed świątynią pojawiła się delegacja Akcji Katolickiej ze sztandarem. A następnie pozostałe organizacje. Rynek wrocławski zapełnili m.in.: Młodzież Wszechpolska, Narodowe Odrodzenie Polski, Solidarni 2010 i bardzo liczni kibice Śląska.
Kulminacyjnym punktem uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była Uroczysta Msza święta w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Elżbiety, a po jej zakończeniu, manifestacyjny przemarsz ulicami Wrocławia pod pomnik rtm Pileckiego.
Na początku przed świątynią pojawiła się delegacja Akcji Katolickiej ze sztandarem. A następnie pozostałe organizacje. Rynek wrocławski zapełnili m.in.: Młodzież Wszechpolska, Narodowe Odrodzenie Polski, Solidarni 2010 i bardzo liczni kibice Śląska.
Na Rynku zebrani obejrzeli pokaz multimedialny i wysłuchali krótki komentarz dr Krzysztofa Szwagrzyka, wielce zasłużonego naukowca z IPN-u, dzięki któremu dochodzi do ekshumacji i godnych pogrzebów bohaterów.
I te tysiące wrocławian, ale i widziałem delegację np. z Kalisza, ruszyły w wielki, patriotyczny pochód. Serce rośnie, bo w tym marszu mnóstwo młodych ludzi. Pojawiło się mnóstwo biało-czerwonych flag. Ramię w ramię szli narodowcy z NOP i młodzież z różnymi hasłami. Pod pomnik rtm Pileckiego przyszli przedstawiciele Bractwa Kurkowego, oddając honorową salwę.
Pojedynczy ludzie i delegacje różnych organizacji zapalali świeczki i składali wiązanki kwiatów. W tym marszu nie było przedstawicieli władz. I dobrze.
Było nas dużo, ale może być jeszcze więcej.
Przed południem, o godz. 10.30 na Cmentarzu Osobowickim, delegacja Akcji Katolickiej z pocztem sztandarowym wzięła udział w przemarszu wszystkich środowisk na miejsce uroczystości i Apelu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dodatkowe informacje o marszu na stronach: NSZZ "Solidarność", Radio Rodzina.
zdjęcia Janusz Wolniak
więcej
2013-02-14Architekt wierszy Akcja Katolicka zorganizowała 14 lutego 2013r. w Klubie Muzyki i Literatury drugie spotkanie, ukazujące tym razem oryginalną twórczość poety Pana Jacka Edmunda Zasady, członka POAK w Parafii św. Augustyna we Wrocławiu.
47 lat temu przyjechał do Wrocławia. Tu poznał swoją żonę Basię. Wcześniej związany z Krakowem, gdzie ukończył architekturę będąc uczniem prof. Zina, ale jego korzenie tkwią na Mazowszu, w Warszawie.
Akcja Katolicka zorganizowała 14 lutego 2013r. w Klubie Muzyki i Literatury drugie spotkanie, ukazujące tym razem oryginalną twórczość poety Pana Jacka Edmunda Zasady, członka POAK w Parafii św. Augustyna we Wrocławiu.
47 lat temu przyjechał do Wrocławia. Tu poznał swoją żonę Basię. Wcześniej związany z Krakowem, gdzie ukończył architekturę będąc uczniem prof. Zina, ale jego korzenie tkwią na Mazowszu, w Warszawie. Zawsze pisał i odczuwał taką potrzebę. Próbował różnych form poetyckich, od krótkich okolicznościowych wierszy, po dłuższe, niemal poematy, piękne kolędy, a nawet tłumaczenia, szczególnie z języka rosyjskiego i francuskiego. 20 lat temu zaczął też rysować pocztówki świąteczne, by przełamać istniejącą sztampę.
Tematyka jego wierszy oscyluje między opisywaniem radosnych chwil życia, głęboką refleksją i żartem. Forma tekstów jest regularna, z zachowaniem tradycyjnej wersyfikacji i strofiki oraz wysublimowanymi rymami.
Swoje wiersze niejednokrotnie poświęcał żonie, pisząc na przykład o jej pasjach tkackich, szydełkowania, malowania, a nazywając ją dumnie „Księżniczką Pasmanterią”.
Kolędy jego autorstwa dotarły do wielu zakątków świata.
W 2007 roku odbył romantyczną podróż na Kresy wraz z ks. Aleksandrem Bacą. Efektem tej podróży była wspólna książka dokumentująca ślady polskie i ocalające to, co jeszcze tam zostało z dawnych wspaniałości architektonicznych. Powstał też cykl wierszy zatytułowany „Modlitwy mroczne i marzenia jasne”.
Pan Zasada potrafi uroczo bawić się słowem. Urzeka piękno jego wierszy i lekkość pióra, kiedy łączy różne odległe semantycznie pojęcia, jak choćby w wierszu „Divertimento na betoniarkę”.
W czasie strajku głodowego w obronie historii w maju 2012r. napisał dla jego uczestników wspaniały wiersz „Głód wolności”, gdzie padają znamienne słowa: „Jest głód silniejszy niż głód kromki chleba”.
Jego twórczość nie jest znana szerszej publiczności, bo pisze do szuflady, ale dał się namówić na spotkanie zorganizowane przez Akcję Katolicką.
Życzymy Panu Jackowi kolejnych wspaniałych wierszy i ich publikacji.
Zachęcamy do zapoznania się z twórczością pana Jacka Zasady - Strofy o miłosierdziu.
zdjęcia
Janusz Wolniak
więcej
2013-02-04Wspomnienie o śp. Zofii Dudzińskiej Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Zofii Dudzińskiej - Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii p.w. św. Faustyny w Górze od 12.09.2004 r.
Była osobą oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej. Należała też do Ruchu Światło – Życie, Odnowy w Duchu Św. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach Akcji Katolickiej: Uroczystościach Chrystusa Króla, w Studium Społecznym Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Skupienia, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej.
Z troską zabiegała o formację członków POAK rozprowadzając biuletyny i książki wydawane przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
Urodziła się 24.04.1951r. w Górze.
Zmarła 2 lutego 2013r. w Święto Ofiarowania Pańskiego, w wieku 61 lat.
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Zofii Dudzińskiej - Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii p.w. św. Faustyny w Górze od 12.09.2004 r.
Była osobą oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej. Należała też do Ruchu Światło – Życie, Odnowy w Duchu Św. Uczestniczyła w wielu wydarzeniach Akcji Katolickiej: Uroczystościach Chrystusa Króla, w Studium Społecznym Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Skupienia, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej.
Z troską zabiegała o formację członków POAK rozprowadzając biuletyny i książki wydawane przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej.
Urodziła się 24.04.1951r. w Górze.
Zmarła 2 lutego 2013r. w Święto Ofiarowania Pańskiego, w wieku 61 lat.
Za dar jej życia i chrześcijańskiej działalności, Miłosiernemu Bogu niech będą dzięki.
Pogrzeb odbył się we wtorek, 5 lutego o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Górze.
Rodzinie śp. Zofii oraz wszystkim Jej przyjaciołom i znajomym, składamy wyrazy najserdeczniejszego współczucia polecając Jej duszę Miłosiernemu Ojcu przez wstawiennictwo Matki Bożej Gromnicznej.
Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie a światłość wiekuista niechaj Jej świeci !
W imieniu Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej
Archidiecezji Wrocławskiej
ks. dr Marian Biskup
i Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-01-23Wspomnienie o śp. Alku Ilskim Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Alfonsa Ilskiego inicjatora powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii p.w. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu i wieloletniego członka Zarządu POAK. Był osobą niezwykle oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej, uczestniczył niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: I Krajowym Kongresie Akcji Katolickiej w Poznaniu, Uroczystościach Chrystusa Króla, trzech edycjach Studium Społecznego Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Społecznych w Warszawie, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej: zagranicznych, krajowych, diecezjalnych i parafialnych. Z troską zabiegał o permanentną formację członków POAK rozprowadzając biuletyny i książki wydawane przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Swymi cennymi radami, płynącymi z bogatego doświadczenia życiowego, wspierał działalność zarządów Akcji Katolickiej – parafialnego i diecezjalnego.
Urodził się 8.10.1925 r. w Kępnie. Zmarł 19 stycznia 2013r. w wieku 88 lat.
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Alfonsa Ilskiego inicjatora powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w parafii p.w. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu i wieloletniego członka Zarządu POAK. Był osobą niezwykle oddaną apostolskiemu dziełu Akcji Katolickiej, uczestniczył niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: I Krajowym Kongresie Akcji Katolickiej w Poznaniu, Uroczystościach Chrystusa Króla, trzech edycjach Studium Społecznego Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Społecznych w Warszawie, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej: zagranicznych, krajowych, diecezjalnych i parafialnych. Z troską zabiegał o permanentną formację członków POAK rozprowadzając biuletyny i książki wydawane przez Krajowy Instytut Akcji Katolickiej. Swymi cennymi radami, płynącymi z bogatego doświadczenia życiowego, wspierał działalność zarządów Akcji Katolickiej – parafialnego i diecezjalnego.
Urodził się 8.10.1925 r. w Kępnie. Zmarł 19 stycznia 2013r. w wieku 88 lat.
Za dar jego życia i chrześcijańskiej działalności, Miłosiernemu Bogu niech będą dzięki.
Msza Święta żałobna odprawiona została w dniu 24.01. 2013r. o godz. 10.30 w kaplicy cmentarnej na Osobowicach we Wrocławiu, po której nastąpiła ceremonia pogrzebowa przy grobie.
Rodzinie śp. Alka oraz wszystkim Jego przyjaciołom i znajomym, składamy wyrazy najserdeczniejszego współczucia i pocieszenia w modlitwie do Boga Ojca w niebie.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci !
W imieniu Diecezjalnego Asystenta Kościelnego
i Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej
zdjęcia ks. dr Marian Biskup
i Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2013-01-12Dzień Supienia w gościnnych Obornikach Śląskich 12 stycznia jako członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej spotkaliśmy się na bożonarodzeniowym Dniu Skupienia połączonym z opłatkiem w niezwykle gościnnych Obornikach Śląskich. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to jeden z pierwszych POAK w naszej archidiecezji. Od samego początku prezesem była Pani Czesława Wróbel, dziś ustępująca Prezes-Seniorka. Oddział w Obornikach to dla nas wszystkich prawdziwy wzór do naśladowania – wyraz temu dały liczne podziękowania i gratulacje dla p. Czesławy, które odebrała od Księdza Asystenta Diecezjalnego ks. dr Mariana Biskupa, przedstawicieli Zarządu DIAK, Ojca Proboszcza Ks. dr Macieja Chwarścianka, który jak wspominał uczył się od p. Czesławy współpracy świeckich z duchownymi, Burmistrza Obornik Sławomira Błażewskiego oraz nowego Prezesa POAK Pana Roberta Wrzesińskiego.
12 stycznia jako członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej spotkaliśmy się na bożonarodzeniowym Dniu Skupienia połączonym z opłatkiem w niezwykle gościnnych Obornikach Śląskich. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa to jeden z pierwszych POAK w naszej archidiecezji. Od samego początku prezesem była Pani Czesława Wróbel, dziś ustępująca Prezes-Seniorka. Oddział w Obornikach to dla nas wszystkich prawdziwy wzór do naśladowania – wyraz temu dały liczne podziękowania i gratulacje dla p. Czesławy, które odebrała od Księdza Asystenta Diecezjalnego ks. dr Mariana Biskupa, przedstawicieli Zarządu DIAK, Ojca Proboszcza Ks. dr Macieja Chwarścianka, który jak wspominał uczył się od p. Czesławy współpracy świeckich z duchownymi, Burmistrza Obornik Sławomira Błażewskiego oraz nowego Prezesa POAK Pana Roberta Wrzesińskiego. Wszystkie ciepłe i zasłużone słowa sprawiły wielką radość i wzruszenie Pani Czesławy, która wspominała, że przez te 17 lat działalności nikt nigdy jej nie odmówił wsparcia czy chęci zaangażowania się w liczne inicjatywy POAK, w tym również w te o charakterze charytatywnym, które ciepło wspominał Burmistrz Obornik. Przez te wszystkie lata Zarząd DIAK z Asystentem Kościelnym miał przyjemność zawsze uczestniczyć w spotkaniach opłatkowych, a tym razem my wszyscy czuliśmy się wyróżnieni, że możemy gościć w tak zacnych progach. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził Asystent Diecezjalny. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. koncelebrowanej z homilią ukazującą sens świąt Bożego Narodzenia wygłoszoną przez Księdza Asystenta, na wstępie której wszystkich serdecznie przywitał Ojciec Proboszcz tutejszej parafii, duchowy gospodarz naszego spotkania. Po Mszy św. udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 2 na poczęstunek, który poprzedziły piękne Jasełka odegrane przez najmłodszych uczniów szkoły – 5-latków pod wodzą V-ce Dyrektor Szkoły. Naszemu świętowaniu towarzyszył również chór parafialny, który ubogacał nas pięknymi kolędami i pastorałkami. Pod koniec spotkania obecnym Prezesom POAK przekazano materiały formacyjne i kalendarium na 2013 r. W imieniu Zarządu DIAK jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałą gościnę w Obornikach Śląskich. Niech Pan Bóg wszystkim nam błogosławi i obdarza potrzebnymi łaskami w Nowym 2013 Roku!
Szczęść Boże!
zdjęcia Małgorzata Babicka
więcej
|