2019-12-07Pierwszy Męski Różaniec Pierwszy Męski Różaniec w Oleśnicy w dniu 7 grudnia przeszedł do historii… „Zaczęliśmy siać ziarno, .Radujemy się, że było nas około 90 mężczyzn z Oleśnicy i okolic między innymi z Oławy, Dąbrowy, Twardogóry, Wrocławia, Dziadowej Kłody i innych miejscowości. Ks. dziekan Zdzisław Paduch już na wstępie zaznaczył „dzisiaj rozpoczynamy pielgrzymkę Różańcową Mężczyzn w obronie wiary, obronie życia poczętego aż do naturalnej śmierci, ale także pragniemy modlić się w obronie życia wiecznego, abyśmy się nie zatracili byśmy mogli wyprosić wiele łask grzesznikom tym którzy są daleko od kościoła…”
Pierwszy Męski Różaniec w Oleśnicy w dniu 7 grudnia przeszedł do historii… „Zaczęliśmy siać ziarno, .Radujemy się, że było nas około 90 mężczyzn z Oleśnicy i okolic między innymi z Oławy, Dąbrowy, Twardogóry, Wrocławia, Dziadowej Kłody i innych miejscowości. Ks. dziekan Zdzisław Paduch już na wstępie zaznaczył „dzisiaj rozpoczynamy pielgrzymkę Różańcową Mężczyzn w obronie wiary, obronie życia poczętego aż do naturalnej śmierci, ale także pragniemy modlić się w obronie życia wiecznego, abyśmy się nie zatracili byśmy mogli wyprosić wiele łask grzesznikom tym którzy są daleko od kościoła…” - mówił dalej - … „Chciejmy to uszanować, że sami mężczyźni pójdą drogami naszego miasta, nie przeszkadzajmy im, bowiem jest to ich szczególna misja, misja modlitwy, misja ofiary, misja może także pewnego nie zrozumienia ale Ci co czynią tak, sami sobie w stopę strzał dają..”. Po mszy świętej w kościele NMP Matki Miłosierdzia odmawiając radosną tajemnicę różańcową przeszliśmy do Bazyliki gdzie adorowaliśmy w ciszy Najświętszy Sakrament. Wychodząc z Bazyliki odmówiliśmy Litanię do świętego Józefa, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, śpiewaliśmy pieśni i wysłuchaliśmy konferencji ks. Akolity Jakuba Waliłko. W kościele NMP Fatimskiej powitał nas w ciepłych słowach ks. prałat Władysław Ozimek. Po modlitwie do Świętego M. Archanioła, odmówieniu Anioł Pański i odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Przyszedł czas na agapę. Szafarze zadbali przygotowaniu sali, napaleniu w piecu, a ciasto upiekły panie ze wspólnoty różańcowej. Kiełbaski zasponsorowała firma Gama, które podały nam panie pod szefostwem Józefy Berety.
Na ręce ks. Proboszcza Jana Kudlika, gorąco podziękowaliśmy wszystkim gromkimi oklaskami. Podziękowania należą się też mężczyznom, którzy nieśli feretron, nagłośnie i organizacyjnie zabezpieczali nas w drodze, policji która dbała o spokojne przejście . Wojtkowi Bartnikowi za przygotowanie organizacyjne.
DRODZY MĘŻCZYŹNI 2 Męski Różaniec w dniu 4 stycznia 2020 rozpoczynamy mszą świętą w kościele NMP Fatimskiej idziemy do Bazyliki a kończymy NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy. PROSIMY ZAPROŚ. .sąsiada, kolegę z pracy, syna, teścia, szwagra, brata, wnuka. Prosimy zachęć też do obejrzenia filmu na stronie http://www.ak.olesnica.net.pl/ i spotu filmowego na fejsbuku profil Roman Faryś, prosimy prześlij dalej.
zdjęcia Roman Faryś
więcej
2019-11-30Żyć jak św. Andrzej Zapraszamy do zapoznania się z relacją z sumy odpustowej w parafii św. Andrzeja Apostoła w której uczestniczył ks. Łukasz Piłat, asystent kościelny Akcji Katolickiej archidiecezji wrocławskiej. Relacja dostępna jest pod adresem: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/47489/Zyc-jak-swiety-Andrzej.
2019-11-24„Pax Christi in regno Christi” – „Pokój Chrystusa w królestwie Chrystusowym”. Rok temu, zainspirowani artykułem Pani Agnieszki Bugały w Niedzieli Wrocławskiej pt. „Chrystus Król – kto wie, gdzie On jest?”, członkowie Akcji Katolickiej, spotkali się pod kolumną z figurą Chrystusa Króla, na pl. Katedralnym by zaświadczyć, że wiedzą gdzie ON jest oraz spełnić pobożne marzenie ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza z 2000r., by się …w Tego zapraszającego Chrystusa…, nie tylko, …wpatrywać…, ale oddać MU chwałę i cześć.
Rok temu, zainspirowani artykułem Pani Agnieszki Bugały w Niedzieli Wrocławskiej pt. „Chrystus Król – kto wie, gdzie On jest?”, członkowie Akcji Katolickiej, spotkali się pod kolumną z figurą Chrystusa Króla, na pl. Katedralnym by zaświadczyć, że wiedzą gdzie ON jest oraz spełnić pobożne marzenie ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza z 2000r., by się …w Tego zapraszającego Chrystusa…, nie tylko, …wpatrywać…, ale oddać MU chwałę i cześć.
Minął rok. W niedzielę 24.11.2019 o godz. 15.00 w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Patronalne święto Akcji Katolickiej, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej wraz ze swym Asystentem Diecezjalnym ks. Łukaszem Piłatem i grupą kleryków MWSD, zebrali się ponownie, by uczcić Chrystusa Króla, oddać Mu hołd oraz pomodlić się, zgodnie z dewizą Akcji Katolickiej, w intencji „…odnowienia wszystkiego w Chrystusie”, by wyprosić pokój Chrystusa w królestwie Chrystusowym, w tym w naszej Ojczyźnie”. Odmówili Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i dziesiątek Różańca Św. w intencji Ojczyzny.
Modlitewne spotkanie zakończyli odśpiewaniem suplikacji i pieśni „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem…”. Ks. Łukasz Piłat podziękował wszystkim za uczestnictwo, udzielił kapłańskiego błogosławieństwa i zaprosił do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
zdjęcia EK
więcej
2019-11-23Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata W sobotę 23.11.2019r. w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata – Patronalne Święto Akcji Katolickiej, członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i prezesi POAK archidiecezji wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem, spotkali się w Centrum Duszpasterstwa pod „4” z abp. Józefem Kupnym. Spotkanie miało charakter dziękczynno-roboczy. Ksiądz Asystent i członkowie Akcji Katolickiej, nawiązując do głównego charyzmatu AK ścisłej współpracy z hierarchią kościelną, podziękowali ks. abp. Józefowi Kupnemu jako zwierzchnikowi Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej, a za Jego pośrednictwem wszystkim kapłanom w diecezji za wsparcie w apostolskiej działalności „Odnowienia wszystkiego w Chrystusie” oraz uznania, że Jezus Chrystus Król Wszechświata jest Królem całego Ludu Bożego.
W sobotę 23.11.2019r. w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata – Patronalne Święto Akcji Katolickiej, członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i prezesi POAK archidiecezji wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem, spotkali się w Centrum Duszpasterstwa pod „4” z abp. Józefem Kupnym. Spotkanie miało charakter dziękczynno-roboczy. Ksiądz Asystent i członkowie Akcji Katolickiej, nawiązując do głównego charyzmatu AK ścisłej współpracy z hierarchią kościelną, podziękowali ks. abp. Józefowi Kupnemu jako zwierzchnikowi Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej, a za Jego pośrednictwem wszystkim kapłanom w diecezji za wsparcie w apostolskiej działalności „Odnowienia wszystkiego w Chrystusie” oraz uznania, że Jezus Chrystus Król Wszechświata jest Królem całego Ludu Bożego.
Przedstawiciele Zarządu DIAK poinformowali księdza arcybiskupa o aktualnym stanie organizacyjnym i działalności Akcji Katolickiej w diecezji oraz o planach działania w przyszłości. W szczególności, poprosili księdza arcybiskupa o osobiste wsparcie w promocji odradzania się i rozwoju Akcji Katolickiej w parafiach diecezji, głównie poprzez przychylność i większe zaangażowanie księży dziekanów i proboszczów w powoływaniu nowych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.
Uczestnicy spotkania na czele z ks. arcybiskupem uznali, że w rozwoju i działalności stowarzyszenia Akcji Katolickiej, priorytetową rolę odgrywają: modlitwa i formacja oraz bezpośrednie kontakty i rozmowy z księżmi i wiernymi w parafiach.
Ksiądz Arcybiskup serdecznie podziękował za spotkanie i udzielił zebranym arcypasterskiego błogosławieństwa wzywając „Pomoc nasza w imieniu Pańskim”.
To wezwanie, wg słów ks. kardynała Bertrama zapisanych w książce „W służbie ideałów Akcji Katolickiej”, jest „…dewizą Akcji Katolickiej po wsze czasy i na każdym miejscu”.
zdjęcia
Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/ EK
więcej
2019-11-09XX-lecie działalności POAK przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy W dniu 9 listopada 2019 roku w Bazylice Mniejszej o godzinie 9.00 została odprawiona msza święta za 20-lat działalności Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Kowalski, koncelebrowali ks. prof. Józef Pater, ks. prałat Mieczysław Janczyszyn , ks. Jan Kudlik i ks. Tadeusz Faryś . Po nabożeństwie w oleśnickim zamku odbyła się konferencja pt. „Rola Kościoła, wspólnot, stowarzyszeń katolickich w odzyskaniu niepodległości Polski i powstaniu Unii Europejskiej”.
W dniu 9 listopada 2019 roku w Bazylice Mniejszej o godzinie 9.00 została odprawiona msza święta za 20-lat działalności Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Kowalski, koncelebrowali ks. prof. Józef Pater, ks. prałat Mieczysław Janczyszyn , ks. Jan Kudlik i ks. Tadeusz Faryś . Po nabożeństwie w oleśnickim zamku odbyła się konferencja pt. „Rola Kościoła, wspólnot, stowarzyszeń katolickich w odzyskaniu niepodległości Polski i powstaniu Unii Europejskiej”. Na samym początku pani Maria Gozdawa Giżycka przedstawiła dwudziestoletnią działalność Akcji Katolickiej . Następnie życzenia przekazał przedstawiciel Zarządu DIAK oraz zaprzyjaźnione oddziały POAK z NMP M Miłosierdzia z Oleśnicy, Bierutowa i Namysłowa. Referat wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Pater a podsumowała całość Europoseł Beata Kempa. Po konferencji odbył się koncert muzyczny pieśni sakralnej i patriotycznej w wykonaniu artystów operowych.
zdjęcia
więcej
2019-11-06Wspomnienie o ks. Marianie Biskupie …minął miesiąc po śmierci ks. Mariana…naszego ukochanego asystenta kościelnego DIAK …ogarnijmy JEGO modlitwą a zaraz po wspominajmy o NIM oglądając namiastkę zdjęć.. pozostałe są na stronie http://www.ak.olesnica.net.pl/
zdjęcia
2019-09-14Polska pod Krzyżem w parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu W sobotę 14 września br. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc odpust w naszego kościoła w Polsce odbyła się zbiorowa modlitwa wiernych p.w. „Polska pod Krzyżem”. Z tej okazji także w naszej parafii zorganizowana została akcja zbiorowej modlitwy przebłagalnej parafian połączona z uroczystościami odpustowymi. Uroczystość rozpoczęła się od półgodzinnej indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w zabytkowej monstrancji.
W sobotę 14 września br. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, a więc odpust w naszego kościoła w Polsce odbyła się zbiorowa modlitwa wiernych p.w. „Polska pod Krzyżem”. Z tej okazji także w naszej parafii zorganizowana została akcja zbiorowej modlitwy przebłagalnej parafian połączona z uroczystościami odpustowymi. Uroczystość rozpoczęła się od półgodzinnej indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w zabytkowej monstrancji.
Potem została odmówiona Modlitwa Różańcowa którą prowadzili członkowie Róży Różańcowej.
Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza koncelebrowana poprzedzona procesją z relikwiami Krzyża Świętego. Relikwiarz wniósł nasz proboszcz ks. Roman Siewiera w asyście kapłanów i służby liturgicznej ołtarza. Relikwiarz został postawiony na widocznym miejscu na ołtarzu. W Mszy św. uczestniczyło liczne grono wiernych a po mszy kapłan udzielił błogosław-wieństwa relikwiami oraz była możliwość ucałowania relikwii co uczynili prawie wszyscy obecni a kościele poczynając od kapłanów.
Następnym etapem uroczystości była Droga Krzyżowa w plenerze. Ministranci nieśli duży Krzyż otoczony pochodniami a czytania przy poszczególnych stacjach opracował i czytał pan Jacek Jankowski tutejszy szafarz komunii i członek Akcji Katolickiej. Droga Krzyżowa była prowadzona w skupieniu mimo świeckiej i głośnej uroczystości na pobliskim zamku.
Po powrocie do kościoła trwała indywidualna adoracja Krzyża Świętego zakończona Apelem Jasnogórskim. Można stwierdzić, że nasza parafia aktywnie włączyła się w akcję Polska pod Krzyżem, której główne uroczystości odbyły się w diecezji włocławskiej transmitowane w telewizji.
zdjęcia
więcej
2019-10-13Odpust św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy W centralnych uroczystościach odpustowych św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, w niedzielę 13.10.2019r., uczestniczyli, jak co roku, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem.
W bazylice, podczas Mszy św. oraz w procesji, obecny był poczet sztandarowy Akcji Katolickiej.
Centralnym uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.
Poniżej, relacja i zdjęcia Karola Białkowskiego (za Gościem Niedzielnym: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5919032.Wyzwolmy-ogromny-potencjal-Bozej-mocy
W centralnych uroczystościach odpustowych św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, w niedzielę 13.10.2019r., uczestniczyli, jak co roku, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Diecezjalnym Asystentem ks. Łukaszem Piłatem.
W bazylice, podczas Mszy św. oraz w procesji, obecny był poczet sztandarowy Akcji Katolickiej.
Centralnym uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.
Poniżej, relacja i zdjęcia Karola Białkowskiego (za Gościem Niedzielnym: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5919032.Wyzwolmy-ogromny-potencjal-Bozej-mocy
Centralnym uroczystościom odpustowym związanym ze wspomnieniem św. Jadwigi Śląskiej w trzebnickiej bazylice przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.
Na początku przypomniał, że dobiega końca rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha". Zaznaczył, że mamy sobie uświadamiać, jak wielki potencjał mocy Ducha Bożego jest w nas. - Jesteśmy zdolni do przynoszenia owoców Ducha - miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, dobroć, wstrzemięźliwość. Jesteśmy zdolni do tego, by być ludźmi wielkanocnymi, to znaczy tak jak apostołowie, po zmartwychwstaniu jesteśmy zdolni do tego, by żyć radością paschalną, bo przecież choć umarł, to zmartwychwstał i żyje nasz Pan i Zbawca. Jesteśmy zdolni do tego, by w naszych sercach był pokój, i jesteśmy zdolni, by tym pokojem obdarzać innych. Jesteśmy zdolni do tego, by odpowiedzieć na jezusowe "idźcie" i zwiastować radosną nowinę o zbawieniu - mówił.
Zaznaczył, że codzienność pokazuje jednak, że nie potrafimy wykorzystać tego potencjału mocy, że właściwie coraz słabiej korzystamy z tej mocy Bożego Ducha. Przede wszystkim jesteśmy coraz słabiej Chrystusowymi uczniami i misjonarzami. - To jest przedziwne - my, ci, którzy mamy ewangelizować świat, coraz bardziej ulegamy światu - zauważył.
Biskup Czaja podkreślił, że jesteśmy bardziej podobni do uczniów, którzy na ostatniej wieczerzy zajęli się sobą, spierali się, który jest większy, jeden dopuścił się zdrady. Przypominamy tych apostołów, którzy w ogrodzie Getsemani posnęli. - A wezwanie Chrystusa jest inne: "Czuwajcie i módlcie się". Trzeba się więc obudzić - przypomniał.
Następnie nawiązał do przeżywanego dziś w Kościele w Polsce XIX Dnia Papieskiego pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy". Przekonywał, że powinniśmy się tymi słowami bardziej przejąć. Zachęcał do tego zarówno św. Jan Paweł II, jak i współcześnie papież Franciszek, który mówi, że mamy zostawić kanapę, przywdziać buty, szczególnie my, żyjący w społeczeństwie sytym, europejskim. - Musimy się obudzić, bo stać nas na wiele. Potencjał Bożej mocy jest ogromny. Tylko nie możemy być zajęci sobą. Musimy więcej dać z siebie. Nie brać a dawać. Nie o sobie myśleć, ale o służbie Bogu i ludziom - nauczał.
- Aby nas, współczesnych chrześcijan, obudzić, papież Franciszek podjął kolejną inicjatywę. Właśnie z jego inicjatywy przeżywamy październik jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Papieżowi nie chodzi tylko o to, by wesprzeć misje na świecie duchowo i materialnie, choć to też. Papieżowi zależy najbardziej, by obudzić w nas ducha misyjnego zaangażowania. Bo my jesteśmy z natury uczniami misjonarzami - chrześcijanin to Chrystusowy uczeń i Jego misjonarz. Jeśli tego nie realizujemy, to się wynaturzamy, chore jest nasze chrześcijaństwo, chora jest nasza wiara - zwrócił uwagę.
Dodał, że warto, byśmy w ten Dzień Papieski odnosili się do słów papieża z placu Zwycięstwa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Te słowa św. Jana Pawła II trzeba uczynić treścią naszej codziennej modlitwy. Ale warto też przywołać słowa wygłoszone w tym samym roku w Krakowie: "Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara. Musicie być mocni mocą wiary. Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów".
Tłumaczył, że wiara ma w sobie moc, czyni skutecznym nasze słowo, jest światłem na życie. Pozwala człowiekowi kroczyć bezpiecznie przez ziemię prosto do domu Ojca, mimo mroków życia. Wiara pozwala też człowiekowi odkrywać głębszy sens życia. - Jest więc w wierze ogromna moc. Życie św. Jadwigi potwierdza, jak wielka jest moc wiary. Te wszystkie piękne owoce jej życia są z żywej wiary w jej sercu - nauczał.
Przekonywał, że ta żywa wiara wynikała zaufania Bogu. To jest też przesłanie dla nas. Gdy mu się powierzymy, On się wszystkim zajmie. - Bojaźń Boża to pamięć o Bogu, troska, by Go niczym nie obrazić. Bojaźń Boża to mocne zmotywowanie, by rozeznawać i wypełniać wolę Bożą. To było u podstaw życia i pięknego owocowania życia św. Jadwigi. Ona potrafiła też zawierzyć Bogu nauczał.
- Święta Jadwigo, upraszaj nam tę szczególną łaskę wartościowania wiary, lepszego życia wiarą i dawania mężnego świadectwa wiary w świecie - zakończył.
zdjęcia Karol Białkowski
więcej
2019-09-30Ostatnie pożegnanie ks. Mariana Biskupa Kochanemu śp. Ks. Prałatowi dr Marianowi Biskupowi, wiernemu członkowi Kościoła,
Ewangelii, Ojczyzny i Akcji Katolickiej!
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ks. Mariana Biskupa.
„Nikt nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. ... Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on Tobie”. ..., ( John Done )
Kochanemu śp. Ks. Prałatowi dr Marianowi Biskupowi, wiernemu członkowi Kościoła,
Ewangelii, Ojczyzny i Akcji Katolickiej!
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ks. Mariana Biskupa.
„Nikt nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu. ... Śmierć każdego człowieka umniejsza mnie, albowiem jestem zespolony z ludzkością. Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon; bije on Tobie”. ..., ( John Done )
*** bije każdemu z nas - dzwon solidarności, dzwon życzliwej pamięci i wdzięczności, dzwon Wiary, Miłości i Nadziei ... na zmartwychwstanie i radosne spotkanie w Domu Ojca !!!
W imieniu władz Akcji Katolickiej AWr, członków i sympatyków n/stowarzyszenia, pragnę wyrazić wdzięczność i podziękowanie za Twój wkład w dzieło Akcji Katolickiej od chwili jej odradzania się w archidiecezji wrocławskiej w 1995 r. aż po ostatnie dni.
Przez te wszystkie lata, zawsze z wielką życzliwością, zaangażowaniem, cennymi propozycjami, modlitwą, wspierałeś ś.p. Ks. Marianie, działalność Akcji Katolickiej na terenie n/archidiecezji, za co zostałeś uhonorowany przez Kapitułę Odznaczeń Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, statuetką Chrystusa Króla.
Uczestniczyłeś niemal we wszystkich ważnych wydarzeniach stowarzyszenia: I Krajowym Kongresie Akcji Katolickiej w Poznaniu, Uroczystościach Chrystusa Króla, Dniach skupienia, edycjach Studium Społecznego Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Dniach Społecznych w Warszawie, w licznych pielgrzymkach Akcji Katolickiej: zagranicznych, krajowych, diecezjalnych i parafialnych. Z troską zabiegałeś o permanentną formację członków POAK. Swymi cennymi radami, płynącymi z bogatego doświadczenia kapłańskiego, duszpasterskiego wspierałeś działalność zarządów Akcji Katolickiej – diecezjalnego i parafialnych.
W sobotę, 21 września 2019r. Bóg powołał Cię do siebie, ufam, że jako Orędownika Akcji Katolickiej w Domu Ojca w Niebie. Dziś, powierzając Twoją duszę Miłosiernemu Bogu, pragniemy prosić GO, przez wstawiennictwo Matki Bożej Szkaplerznej, o królewską nagrodę dla Ciebie w Niebie.
Ufamy, że tak jak za życia z miłością i zaangażowaniem wspierałeś Akcję Katolicką, będziesz nadal, u boku Tronu Chrystusa Króla Wszechświata, wspomagał Kochany ś.p. ks. Marianie realizację naczelnego zadania Akcji Katolickiej „Odnowienia wszystkiego w Chrystusie”.
Przed 71 laty w dniu 16.07.1948r. w Bodzentynie, z Miłości zaistniałeś, dziś do Miłości powracasz.
Spoczywaj w pokoju ! Do zobaczenia w Domu Ojca.
Pani Teresie - bratowej i krewnym śp. Ks. Mariana oraz wszystkim Jego przyjaciołom i znajomym, składam wyrazy najserdeczniejszego współczucia i pocieszenia w modlitwie do Boga Ojca w niebie.
Msza Święta żałobna, z bardzo licznym udziałem duchowieństwa i wiernych, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny, odprawiona została w dniu 30.09.2019r. o godz. 11.00 w Archikatedrze Wrocławskiej. Po niej, nastąpiła ceremonia pogrzebowa przy Grobowcu Księży Rektorów MWSD na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci !
zdjęcia
film (autor Roman Faryś ) W imieniu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej
Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2019-09-28Dzień Skupienia AIAK i Koronka do Bożego Miłosierdzia Zarząd Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, prezesi Parafialnych Oddziałów wraz z Asystentem Kościelnym ks. Łukaszem Piłatem, 28 września 2019r. wzięli udział w Dniu Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkanie odbyło się w Centrum Duszpasterskim pod „4”. Wszyscy wzięli udział we Mszy św. z homilią Ks. Łukasza Piłata Asystenta DIAK.
Zarząd Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, prezesi Parafialnych Oddziałów wraz z Asystentem Kościelnym ks. Łukaszem Piłatem, 28 września 2019r. wzięli udział w Dniu Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkanie odbyło się w Centrum Duszpasterskim pod „4”. Wszyscy wzięli udział we Mszy św. z homilią Ks. Łukasza Piłata Asystenta DIAK.
Po Mszy św. odbyło się zebranie poświęcone aktualnym problemom działalności Akcji Katolickiej i planom na najbliższą przyszłość w kontekście spotkania z ks. abp Józefem Kupnym w dniu 23.11.br.
Ważnym punktem Dnia Skupienia była modlitwa na pl. Katedralnym przy kolumnie Chrystusa Króla o godz,15.00. Licznie zebrani członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, kapłani i klerycy MWSD, siostry zakonne oraz wierni z wrocławskich parafii uczestniczyli we wspólnym odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia z okazji XI rocznicy beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki – modlitewnej akcji na ulicach miast świata.
Modlitwie w n/w intencjach, przewodniczył ks. Łukasz Piłat Asystent DIAK:
- Za kapłanów, by wypełnili wolę Bożą przekazaną św. Faustynie: Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie moje, dam im moc przedziwną i namaszczę ich słowa i poruszę serca, do których przemawiać będą. (Dz. 1521)
- O jedność w naszym narodzie
- Za naszą Ojczyznę, za Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, oraz wszystkich rządzących.
- Za nasze miasta, wsie, nasze rodziny i nas samych.
Z inicjatywy Akcji Katolickiej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmówiono też w kilku miastach naszej archidiecezji mi. przy Krzyżu misyjnym przed Kościołem św. Augustyna przy ul. Sztabowej we Wrocławiu, przy Kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.
zdjęcia ek
więcej
2019-09-29śp. Ks. Prałat dr Marian Biskup Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ks. Prałata dr Mariana Biskupa.
Ks. Marian Biskup urodził się w 6 lipca 1948 roku w Bodzentynie na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej w 1971 roku. Był rektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w latach 1995 - 2006, a wcześniej wicerektorem i prefektem, wieloletnim dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej i asystentem kościelnym wrocławskiej Akcji Katolickiej.
Doktor teologii moralnej i wykładowca ma Papieskim Wydziale Teologicznym.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Ks. Prałata dr Mariana Biskupa.
Ks. Marian Biskup urodził się w 6 lipca 1948 roku w Bodzentynie na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej w 1971 roku. Był rektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w latach 1995 - 2006, a wcześniej wicerektorem i prefektem, wieloletnim dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej i asystentem kościelnym wrocławskiej Akcji Katolickiej.
Doktor teologii moralnej i wykładowca ma Papieskim Wydziale Teologicznym.
Wspomnienie o śp. Księdzu Prałacie dr Marianie Biskupie.
Od pierwszego kontaktu, w dniu wyboru Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (4 luty 1997r.), ze śp. Ks. Marianem zawiązała się przyjazna, życzliwa współpraca w dziele rozwoju Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji.
Ks. Marian był dla mnie prawdziwym przyjacielem i duchowym ojcem, nie tylko w działalności apostolskiej stowarzyszenia Akcji Katolickiej, ale też w życiu osobistym i rodzinnym.
Ze wszystkich kontaktów wspólnego uczestnictwa w wielorakich spotkaniach Akcji Katolickiej, jak zebrania Zarządu DIAK, Dni skupienia, spotkania opłatkowe, konferencje, konkursy, kongresy, Studium Społeczne Akcji Katolickiej, pielgrzymki krajowe i zagraniczne, zachowuję w pamięci i radości w sercu, miłe wspomnienia czułej opieki duchowej i fizycznej ze strony ks. Mariana, Jego dbałość o organizacyjny przebieg wydarzeń, mądre i piękne słowa gorliwego kapłana, duszpasterza promującego Akcję Katolicką i dzieło ewangelizacji. Kochał ludzi i służył wiernie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Kochał też muzykę i sport. Miał poczucie humoru i umiał rozweselić spotykające się z Nim osoby.
W trakcie różnych spotkań z udziałem ks. Mariana, nie brakowało Jego dobrych życzeń wspartych modlitwą i kapłańskim błogosławieństwem, pięknego śpiewu pieśni, inspirujących pomysłów działania, a także dowcipnych ale życzliwych powiedzeń, jak np. „Marny widok”, „Pocałuj żonę w czółko”, „Kopnij męża w kostkę”.
W trakcie jednej z pielgrzymek, w maju 2015r., do Sanktuarium NMP Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie, odwiedziliśmy Bodzentyn, miejsce urodzenia ks. Mariana. Uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele parafialnym oraz modliliśmy się przy grobach Jego śp. Rodziców.
W tych rekolekcjach w drodze po Ziemi Świętokrzyskiej, oprócz pobożnych słów i pieśni Pielgrzymkowych, usłyszeliśmy też wiele dowcipnych powiedzeń o Wąchocku, którymi rozweselał nas ks. Marian.
Przytoczę kilka z nich:
-Dlaczego w Wąchocku ludzie smarują telewizory musztardą?
-Żeby poprawić ostrość.
-Dlaczego ludzie w Wąchocku chodzą na msze z drabinami?
-Bo ksiądz wygłasza kazania na wysokim poziomie.
-Dlaczego mężczyźni w Wąchocku nie noszą kapeluszy?
-Mają inne sprawy na głowie.
Pogrążony w smutku i żalu, z ufnością powierzam duszę śp. Ks. Mariana Wszechmogącemu Bogu, z niezachwianą nadzieją, że dozna Ona radości życia wiecznego w królestwie niebieskim a za zgodą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, rozweselał też będzie grono wszystkich świętych.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci!!! Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2019-09-14Akcja Katolicka była pod KRZYŻEM w Kruszynie oraz w parafiach...
więcej
2019-09-14Bierutowscy parafianie w modlitwie pod krzyżem misyjnym 2019 W sobotę 14 września 2019 roku o godz. 19–tej Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bierutowie zaprosił parafian pod krzyż misyjny przy Kościele św. Katarzyny w Bierutowie. W tym dniu katolicy wielu miejscach w Polsce i Polacy na świecie trwali w modlitwie za Kościół św. i o pomnożenie wiary, w zorganizowanym przez katolików świeckich wydarzeniu „Polska pod Krzyżem”.
W Bierutowie na modlitewne spotkanie przybyli również księża Dawid i Krzysztof.
W sobotę 14 września 2019 roku o godz. 19–tej Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Bierutowie zaprosił parafian pod krzyż misyjny przy Kościele św. Katarzyny w Bierutowie. W tym dniu katolicy wielu miejscach w Polsce i Polacy na świecie trwali w modlitwie za Kościół św. i o pomnożenie wiary, w zorganizowanym przez katolików świeckich wydarzeniu „Polska pod Krzyżem”.
W Bierutowie na modlitewne spotkanie przybyli również księża Dawid i Krzysztof. Po przywitaniu przybyłych przez pana Andrzeja Wojtkowiaka-Prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bierutowie, który podziękował obecnym za przybycie pod krzyż misyjny, ksiądz Krzysztof odczytał apel arcybiskupa Włocławskiego zapraszający wiernych do modlitwy pod krzyże. Następnie ksiądz Dawid ubogacił spotkanie modlitwą Litanii do Krzyża św. oraz modlitwą różańcową. Parafianie z zaangażowaniem uczestniczyli w modlitwie. Włączali się w recytowanie litanii i różańca oraz śpiewali znane hymny i pieśni kościelne. Po zakończeniu modłów wierni mieli możliwość ucałowania świętych relikwii. Na zakończenie kapłani udzielili wiernym błogosławieństwa. Po odśpiewaniu „Apelu Jasnogórskiego” parafianie udali się do domów.
zdjęcia
więcej
2019-09-14Moc płynie z Krzyża! Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej przyłączyła się do inicjatywy POLSKA POD KRZYŻEM. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2019r., na zaproszenie organizatorów akcji, w spotkaniu modlitewnym na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem, wzięli udział. członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z kilku parafii naszej archidiecezji. Bardzo wielu z tych, którzy nie mogli uczestniczyć w narodowej modlitwie „Polska pod Krzyżem” w Kruszynie, wzięło udział w modlitewnych spotkania w swoich parafiach.
Poniżej prezentujemy wybrane miejsca, gdzie odbyły się spotkania modlitewne, które współorganizowały Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.
Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej przyłączyła się do inicjatywy POLSKA POD KRZYŻEM. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2019r., na zaproszenie organizatorów akcji, w spotkaniu modlitewnym na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem, wzięli udział. członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z kilku parafii naszej archidiecezji. Bardzo wielu z tych, którzy nie mogli uczestniczyć w narodowej modlitwie „Polska pod Krzyżem” w Kruszynie, wzięło udział w modlitewnych spotkania w swoich parafiach.
Poniżej prezentujemy wybrane miejsca, gdzie odbyły się spotkania modlitewne, które współorganizowały Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej.
Wrocław
- Parafia p.w. św. Augustyna (ul. Sudecka): adoracja Najświętszego Sakramentu:
o godz. 11.30 ; 12.00- Msza św. w kościele, 13.00 - modlitwy pod Krzyżem Misyjnym. - Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy (ul. ks. Sudoła): 15.00 - Modlitwa Koronką
do Miłosierdzia Bożego, 17.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu, 18.00 - Msza św., po niej spotkanie pod Krzyżem Misyjnym przed kościołem. - Parafia p.w. św. Andrzeja Apostoła we WROCŁAWIU
: godz.11.00 – rozważanie wprowadzające ks. Piotra Milewicza, 11.30 – Różaniec Tajemnice Bolesne, 12.00 – słowa Jana Pawła II o naszej wierze i godności człowieka, 17.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z litania do Krzyża Świętego i Koronką do Bożego Miłosierdzia, 18.00 – Msza św., ok.19.00 – po Mszy św. rozważania Drogi Krzyżowej, 21.00 – Apel Jasnogórski w domach.
- Wrocław – Parafia pw. św. Klemensa Dworzaka:
17:00 – Wspólna modlitwa pod krzyżem misyjnym, 18:00 – Msza święta - Parafia p.w. Opatrzności Bożej (Nowy Dwór)
20:30 – Apel Jasnogórski, 21:00 – zakończenie przy Krzyżu Misyjnym - Parafia p.w. NMP Matki Nieustającej Pomocy
18:00 – Msza święta. Po mszy modlitewne czuwanie, podczas którego będzie m. in. wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową, Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski. - Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia
8:30 – Msza Święta. Po mszy modlitwa pod krzyżem - Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu
od 12:00 – modlitwa za Kościół i Ojczyznę – Eucharystia, Różaniec, procesja do parafialnego krzyża misyjnego, Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Krzyżu.
W innych miejscowościach
- Parafia p.w. św. Jozefa Oblubieńca w Bierutowie
19:00 – wspólna modlitwa (skwer przy kościele św. Katarzyny) - Parafia p.w. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie:
18:00 Msza święta.Po Mszy św. wszyscy udadzą się pod krzyż gdzie nastąpi wspólna modlitwa. - Parafia p.w. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śl.
19:30 – adoracja w duchu uwielbienia. - Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzegu
11:00 – Nabożeństwo wynagradzające pod krzyżem misyjnym przed kościołem, Po nabożeństwie adoracja Najświętszego Sakramentu. Po adoracji Msza Święta. - Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu
17:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, 18.00 Msza Święta.Po Mszy św. droga krzyżowa na terenach zielonych Zamku Piastów Śląskich, następnie adoracja krzyża, 21:00 Apel Jasnogórski. - Parafia p.w. NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym:
godz. 11:00 – Różaniec
W Parafii p.w. św. Augustyna we Wrocławiu, Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Proboszcz O. Paweł Tokarz, który wygłosił bogatą w treści okolicznościową homilię, nawiązującą do ważnego wydarzenia Polska pod Krzyżem. W koncelebrze wziął udział ks. Łukasz Piłat – Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej i przewodniczył modlitwom pod Krzyżem misyjnym.
Słowa powitania do licznie zebranych wiernych z różnych wspólnot wrocławskich parafii, w imieniu Akcji Katolickiej, skierował, prezes honorowy Zarządu DIAK, Eugeniusz Kaźmierczak:
„W duchowej łączności z wszystkimi uczestnikami wielkiej modlitewnej akcji „Polska pod Krzyżem”, stajemy tutaj w pokorze pod Krzyżem Misyjnym naszego Pana Jezusa Chrystusa, przy Parafii p.w. św. Augustyna, by uczestniczyć w wielkim dziele pokuty i moralnej odnowy, w walce o rodzinę, Polskę, Kościół i całą chrześcijańską cywilizację, a także by wyrazić sprzeciw wobec szerzących się antychrześcijańskich ideologii, publicznych bluźnierstw, napaści na kościoły i kapłanów, znieważanie obrazów Matki Bożej i wizerunków Świętych. Chcemy modlić się w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny, by była wierna Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Chrystusowemu. Chcemy prosić Boga o potrzebne łaski dla swoich rodzin, bliskich, sąsiadów oraz nieznajomych. Chcemy prosić Boga, żeby uratował dusze wielu ludzi, którzy dzisiaj czują pustkę w swoim życiu. Pragniemy prosić, by naszą modlitwę wspierała obecność Ducha Św., orędownictwo Matki Bożej Królowej Polski oraz błogosławieństwo Ojca św. Franciszka”.
Oto słowa papieża skierowane do Polaków po audiencji generalnej w środę 11 września 2019:
"Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich.W sobotę przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W waszym kraju będzie ono dniem akcji ewangelizacyjnej nazwanej "Polska pod Krzyżem". Uczestnicząc w licznych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych, trwajcie wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp Krzyża Jej Syna, prosząc o potrzebne łaski dla was, waszych rodzin i Ojczyzny. Wypraszajcie łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka. Z serca wam błogosławię."
Modlitewne spotkanie pod Krzyżem misyjnym rozpoczęto odśpiewaniem pieśni „Krzyżu Chrystusa, bądź że pozdrowiony…”. Następnie ks. Łukasz Piłat poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Litanię do Krzyża św.
Wezwaniem, wraz z Maryją Królową Polski, módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi, Kościołowi i Ewangelii, zebrani odmówili 10 Różańca św., rozważając V tajemnicę bolesną.
wg Św. Jana Pawła II, po czym odmówiono Modlitwę za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Modlitewne czuwanie zakończono odśpiewaniem suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…”
Za uczestnictwo w modlitwie, wszystkim uczestnikom podziękował Eugeniusz, a Ojciec Proboszcz udzielił kapłańskiego błogosławieństwa.
zdjęcia ek
więcej
2019-08-10Kuria Krakowska ul. Franciszkańska Foto-Reportaż ze spotkania modlitewnego w obronie abp Marka Jędraszewskiego przy słynnym oknie papieskim
zdjęcia
Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/
2019-08-02/1039 Piesza Pielgrzymka Wrocławska WROCŁAW - JASNA GÓRA „OŻYWICIEL”
„Pielgrzymkowy przerywnik w Oleśnicy”
Czas szybko biegnie, niedawno chodziłem z dziećmi, później żona dołączyła i razem pielgrzymowaliśmy do Częstochowy (1982-2010). Jak zdrowie już nie pozwoliło iść pieszo, to do dzisiaj w 16 grupie duchowych uczestników pielgrzymki. Razem z parafianami z NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy pielgrzymujemy duchowo uczestnicząc w godzinkach, Mszy Świętej, modlitwie Anioł Pański z konferencją oraz w Apelu Jasnogórskim przy pomniku świętego Jana Pawła II. W reportażu filmowym chciałem pokazać pewien etap pielgrzymki.
Warto włączyć się choć w takie duchowe pielgrzymowanie.
Pielgrzymi bardzo doceniają modlitwę duchowych pielgrzymów.
Jestesteśmy razem pielgrzymkową wspónotą.
zdjęcia
Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/ Roman Faryś
2019-07-14Relacja pielgrzyma-fotoreportera z XXVIII pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Gór& Na wstępie chciałem podziękować przewodniczącej Koła R. Maryja pani Janinie Szczuraszek z parafii św. Jana i Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy za zorganizowanie corocznej pielgrzymki. Piszę to imieniu Akcji Katolickiej z parafii NMP Matki Miłosierdzia z Oleśnicy, którą reprezentowali jej członkowie oraz imieniu osobistym za umożliwieniu mi, pójścia razem z darami podczas mszy świętej na wałach jasnogórskich.
Na wstępie chciałem podziękować przewodniczącej Koła R. Maryja pani Janinie Szczuraszek z parafii św. Jana i Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy za zorganizowanie corocznej pielgrzymki. Piszę to imieniu Akcji Katolickiej z parafii NMP Matki Miłosierdzia z Oleśnicy, którą reprezentowali jej członkowie oraz imieniu osobistym za umożliwieniu mi, pójścia razem z darami podczas mszy świętej na wałach jasnogórskich.
Dało to też możliwość zrobienia zdjęć i z filmowania całej uroczystości, przeprowadzając różne wywiady tz. Reportaż Pielgrzyma z miejsca dla nas Polaków świętego jakim jest Jasna Góra, gdzie króluje Najświętsza Maria Panna w wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej.
Bardzo pozytywną cechą Rodzinny Radia Maryją jest jej radość z bycia razem jako WSPÓLNOTA. Nie miałem akredytacji /fotografuję i filmuję już 40 lat/, ale otwartość, życzliwość, poczucie humoru obu stron dało bardzo pozytywne rezultaty. Dzisiaj dzielę z WAMI godziną relacją filmową oraz zdjęciami. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i umysły na pytania Romana z Oleśnicy…. Dziękuję służbie medycznej z której sam skorzystałem.
Dla mnie „Człowieka Solidarności” bardzo ważne były słowa w homili ks.bp. Ignaca Deca „tak tak -nie nie”, odnoszę to do nas aby być konkretnym w życiu, w działaniu, w świadectwie-aby nie być letnim, albo stać w rozkroku.
Musimy być oddanymi żołnierzami Maryi, która poprowadzi nas do Chrystusa.
Bardzo budująca była duża obecność duszpasterzy-biskupów, kapłanów oraz ogromna reprezentacja rządu na czele z premierem Morawieckim, przedstawicielem Prezydenta, parlamentarzystów, wojewodów i „wielka rzeka Kół Radia Maryja” - czuło się jedną, dobrze rozumiejącą się rodzinę zatroskaną o naszą ojczyznę.
Jasna Góra dla mnie, to jest Kana Galilejska, już z Rodzicami pielgrzymowaliśmy korzystając z PKP, później od 1982 roku po zachęcie ks. Tadeusza Farysia /brata mojego/ pielgrzymowałem pieszo z Wrocławia do naszej ukochanej Matuchny. Wraz z Anią, moją małżonką i dziećmi /Ewunią i Jackiem/ szyliśmy wraz grupą 6 z Ziemi Oleśnickiej - to były piękne lata. Teraz już zdrowie nie pozwala iść pieszo, ale 2-3 razy w roku jesteśmy na Jasnej Górze, czy jako Akcja Katolicka, czy Radio Maryja lub ze znajomymi.
Pozdrawiamy jako członkowie Akcji Katolickiej i wierni słuchacze Radia Maryja.
zdjęcia
Więcej na stronie: http://ak.olesnica.net.pl/ Roman Faryś
więcej
2019-06-08„Z Maryją idziemy w przyszłość” przesłanie XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę Dnia 8 czerwca br., tj. w sobotni poranek o godz. 10.30 do Kościoła Św. Zygmunta w Częstochowie dotarła nasza 20 osobowa grupa pielgrzymów z Akcji Katolickiej w Oleśnicy, z prezesem Romanem Farysiem i z asystentem kościelnym archidiecezji wrocławskiej ks. Łukaszem Piłatem na czele.
Pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęło się w najstarszej częstochowskiej parafii, Św. Zygmunta, w której 40 lat temu Św. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami laikatu.
Dnia 8 czerwca br., tj. w sobotni poranek o godz. 10.30 do Kościoła Św. Zygmunta w Częstochowie dotarła nasza 20 osobowa grupa pielgrzymów z Akcji Katolickiej w Oleśnicy, z prezesem Romanem Farysiem i z asystentem kościelnym archidiecezji wrocławskiej ks. Łukaszem Piłatem na czele.
Pielgrzymowanie na Jasną Górę rozpoczęło się w najstarszej częstochowskiej parafii, Św. Zygmunta, w której 40 lat temu Św. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami laikatu. W przemówieniu wówczas papież powiedział m.in. „Tak jak na początku, sługa Boży Pius XII, tak dziś na ostatnim etapie nawiedzenia Jasnogórskiego Obrazu, ja niegodny jego następca Jan Paweł II, papież, syn narodu polskiego, wszystkim, którzy przyjmują Maryję, z całego serca błogosławię.”
W Ogólnopolskiej Pielgrzymce uczestniczyli członkowie Akcji Katolickiej wraz z zarządem krajowym, z prezes Urszulą Furtak, asystentem krajowym bp. Mirosławem Milewskim, księżmi asystentami oraz prezesami diecezjalnych i parafialnych oddziałów. W pielgrzymce uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Anglii. Eucharystii przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp. Stanisław Gądecki.
Przed udaniem się na Jasną Górę, w Kościele Św. Zygmunta, słowo wygłosili prezes Zarządu KIAK Urszula Furtak, przedstawiciel JE Abpa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, JE Ks. Bp. Mirosław Milewski, Krajowy Asystent AK i zaproszeni goście. Wręczono też dwóm działaczom AK medale „Za dzieło apostolstwa”. Następnie w procesyjnym przejściu, z modlitwą dziękczynno - przebłagalną wyruszyliśmy na Jasną Górę.
Pielgrzymów z Akcji Katolickiej przywitał przeor Klasztoru na Jasnej Górze o. Jan Poteralski. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że „jednym z celów Akcji Katolickiej jest pogłębienie życia religijnego, które ma przygotować członków Akcji do odważnego, kompetentnego występowania na areopagach świata, do przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowania zgodnego z nauczaniem Kościoła, stanowiska w sprawach publicznych zwłaszcza tam, gdzie zagrożona jest wiara i moralność chrześcijańska.”
Po przywitaniu przez gospodarza, głos zabrała prezes KIAK Urszula Furtak, która powiedziała m.in. „Z procesyjnym przemarszem przez miasto Częstochowę i naszą modlitwą przebłagalną za liczne akty profanacji świętego wizerunku Matki Bożej i symboli naszej wiary w całej Polsce, ale też z dziękczynieniem za opiekę nad nami, Akcją Katolicką i polskim narodem, przybywamy tu, do tronu naszej Matki i Królowej.” Nasze podziękowania oraz wdzięczność skierowała do kapłanów.
Akcja Katolicka w Polsce „Jedną minutą dla pokoju” rozpoczęła uroczystą Mszę Świętą na Szczycie Jasnogórskim, włączając się w akcję zapoczątkowaną przez Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej, a kontynuowane przez Papieża Franciszka.
W swojej homilii abp Gądecki dużo uwagi poświęcił życiu i działalności Św. Jadwigi Królowej, stawiając za wzór osoby świeckiej, która doskonale angażuje się na rzecz rozwoju Królestwa Bożego na Ziemi. Arcybiskup Gądecki zaznaczył, że „Członkowie Akcji Katolickiej w Polsce mogą dzisiaj dostrzec w Św. Jadwidze Królowej wzór człowieka świeckiego zaangażowanego w sprawy Kościoła i świata.” Podkreślił rolę zaangażowania świeckich w następujący sposób „świeckich nie można uważać jedynie za współpracowników duchowieństwa, ale za osoby rzeczywiście współodpowiedzialne za bycie i działalność Kościoła.” Zaznaczył także, że „Dzisiaj Papież mówi o gotowości katolickiego laikatu, na wszystkich szczeblach życia społecznego, kulturalnego i politycznego.” Przewodniczący KEP przypomniał wiernym, że „kluczowym zadaniem AK jest formacja duchowa, moralna oraz także kulturalna. Niezwykle ważnym zadaniem apostolskim członka AK jest świadome uczestnictwo na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.”
Na zakończenie Eucharystii, prezes KIAK odczytała Akt Oddania Akcji Katolickiej Matce Bożej. Po modlitwie zawierzenia Prezes Urszula Furtak podziękowała przybyłym na pielgrzymkę biskupom, prezbiterom, kapłanom oraz członkom i sympatykom AK. Prezes KIAK w imieniu Kapituły wyróżniła medalem „Za dzieło apostolstwa” JE abp. Stanisława Gądeckiego.
Po uroczystej Mszy Św., udaliśmy się do Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, aby pokłonić się u Jej stóp i podziękować za przeżyte chwile i prosić, aby z nami Maryja szła w przyszłość.
Przeszczęśliwi wróciliśmy do naszej Oleśnicy, naszych Rodzin.
http://ak.olesnica.net.pl/
zdjęcia Maria Halina Myszakowska
więcej
2019-04-13Rekolekcje Wielkopostne 2019 W ostatnim czasie naszą parafię p.w. św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu, zaszczycił swoją obecnością asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Łukasz Piłat, który przeprowadził nauki rekolekcyjne. Owocem tych rekolekcji były wspaniałe nauki, niezwykle duża frekwencja oraz spowiedź i pojednanie z Panem Jezusem.
Nam, jako członkom POAK, było bardzo przyjemnie słyszeć na każdym kroku ciepłe opinie na temat naszego rekolekcjonisty, tym bardziej, że to On jest właśnie naszym diecezjalnym Asystentem. Dzięki Niemu i Jego postawie byliśmy dumni, że jesteśmy członkami Akcji Katolickiej, co wyraziliśmy zabierając głos w podziękowaniu na zakończenie rekolekcji.
W ostatnim czasie naszą parafię p.w. św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu, zaszczycił swoją obecnością asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Łukasz Piłat, który przeprowadził nauki rekolekcyjne. Owocem tych rekolekcji były wspaniałe nauki, niezwykle duża frekwencja oraz spowiedź i pojednanie z Panem Jezusem.
Nam, jako członkom POAK, było bardzo przyjemnie słyszeć na każdym kroku ciepłe opinie na temat naszego rekolekcjonisty, tym bardziej, że to On jest właśnie naszym diecezjalnym Asystentem. Dzięki Niemu i Jego postawie byliśmy dumni, że jesteśmy członkami Akcji Katolickiej, co wyraziliśmy zabierając głos w podziękowaniu na zakończenie rekolekcji.
Jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać i Szczęść Boże Czcigodny księże Łukaszu od parafian św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu.
Owoce rekolekcji
Cóż piękniejszego od serca czystego
Obmytego z grzechów w konfesjonale
I pachnącego ku Bożej Chwale.
Cóż piękniejszego od przyjaźni Jezusa
Która w nieznane nam drogi
Razem z nami rusza.
Cóż piękniejszego od serca Boga żywego
W przenajświętszym Sakramencie ukrytego
Cóż piękniejszego od tajemnicy przeistoczenia
Które ludzkie życie zmienia.
Serca, które aż do krwi za nas się ofiaruję
I nowe życie nam daruję.
Serca ukochanego, które drogi kapłanie Ks. Łukaszu
do naszej parafii Andrzeja Boboli Cię przyprowadziło
I w usta Twe naukę swą włożyło.
A myśmy z uwagą tego słuchali
I każdego dnia rekolekcji na nowo
Myśl w słowo a słowo w czyn dobry zamieniali.
I za tą przemianę serc Bogu i Tobie Dziękujemy
I z wdzięcznością
Ojcowskie i Twoje kapłańskie dłonie całujemy.
Szuba Krzysztof
prezes POAK parafii p.w. św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu
więcej
2019-04-109-rocznica Tragedii Smoleńskiej - parafia NMP Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy Cztery lata temu z inicjatywy POAK został postawiony i poświęcony pomnik upamiętniający tych, którzy zginęli w Katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Co roku gromadzimy się na Mszy świętej. W tym roku przewodniczył Jej i krótkie słowo na jej rozpoczęcie wygłosił ks. Proboszcz Zdzisław Paduch.
Cztery lata temu z inicjatywy POAK został postawiony i poświęcony pomnik upamiętniający tych, którzy zginęli w Katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Co roku gromadzimy się na Mszy świętej. W tym roku przewodniczył Jej i krótkie słowo na jej rozpoczęcie wygłosił ks. Proboszcz Zdzisław Paduch.
Pamięć i ofiara mszy św za 96 osób, które zginęły, jest ciągłym pytaniem jak to się stało.
Modliliśmy się Koronką do Miłosierdzia Bożego, aby ta największa tragedia została wyjaśniona - czekamy na prawdziwy raport. Obowiązkiem chrześcijanina jest pamięć i modlitwa za zmarłych - jesteśmy tego im winni .Kiedyś Pan Bóg zapyta nas, co uczyniliśmy dla Naszej Ojczyzny oraz dla Tych co zginęli - dlatego tylko, że byli Polakami.
zdjęcia Roman Faryś
więcej
2019-03-30Zebranie Rady DIAK AWr. w dniu 30.03.2019r. W sobotę, 30 marca 2019 r. o godz. 10.30, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu, odbyło się Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zebranie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła (pod „4”), której przewodniczył, w zastępstwie Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej, ks. prefekt Józef Jarmuła.
W sobotę, 30 marca 2019 r. o godz. 10.30, w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ulicy Katedralnej 4 we Wrocławiu, odbyło się Zebranie Rady Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zebranie zostało poprzedzone Mszą św. w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła (pod „4”), której przewodniczył, w zastępstwie Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej, ks. prefekt Józef Jarmuła.
W swojej homilii, z mocnym naciskiem podkreślił potrzebę zaangażowanej działalności każdego członka Akcji Katolickiej z wykorzystaniem darów: słowa, czynu i modlitwy.
Zebranie Rady DIAK miało charakter sprawozdawczo – organizacyjny. Zebranie Rady przyjęło sprawozdania z działalności Zarządu DIAK i finansowe za 2018 rok oraz Komisji Rewizyjnej, potwierdzone stosownymi uchwałami. Przyjęto też propozycje działalności, przedstawione w kalendarium na 2019r. oraz kilka zgłoszonych wniosków dyscyplinujących pracę Zarządu DIAK.
Po zakończeniu Zebrania Rady, odbyło się spotkanie z Panią Beatą Kempą - Ministrem ds. pomocy humanitarnej, która podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z udzielaniem pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.
Zebrani, z uznaniem ocenili działania Pani Minister i polskiego rządu.
Prezes Zarządu DIAK Janusz Wolniak, w imieniu Diecezjalnej Akcji Katolickiej, podziękował Pani Minister za przybycie i przekazane cenne informacje. W intencji dalszej, owocnej działalności Pani Beaty, zebrani odmówili modlitwę Pod Twoją Obronę.
Więcej o spotkaniu z Panią Minister w Dodatku Dolnośląskim Gazety Polskiej codziennie, 01/04/2019.
zdjęcia ek
więcej
2019-03-01Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Ludwikowi Marszałkowi ps. Zbroja.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Ludwikowi Marszałkowi ps. Zbroja.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.
Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych.
Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy w dniu 1 marca 2019 roku o godzinie 17.00 odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli w nich udział mieszkańcy, wojsko, policja, poczty sztandarowe: Armii Krajowej, Akcji Katolickiej, samorządowcy,burmistrz miasta Jan Bronś oraz grupa Oleśniccy Patrioci i FC Oleśnica.
W tym roku upamiętniano postać majora Ludwika Marszałka ps. "Zbroja" - prezesa zrzeszenia WiN. W grudniu 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i umieszczony we wrocławskim więzieniu, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom. 10 sierpnia 1948 r., w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN, skazano go na karę śmierci.
Syn majora - Krzysztof Marszałek jest prezesem Akcji Katolickiej w parafii M. Kollbego we Wrocławiu, nie mógł być w tym roku na tej uroczystości ale obiecał, że za rok przyjedzie do Oleśnicy i opowie nam więcej o swoim Niezłomnym Tacie.
CHWAŁA BOHATEROM CZĘŚĆ ICH PAMIĘCI PAMIĘTAMY OLEŚNICZANIE
Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego z tej patriotycznej uroczystości
zdjęcia
film (autor Roman Faryś )
więcej
2019-01-26Spotkanie opłatkowe DIAK W sobotę, 26.01.2019r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Na zaproszenie Zarządu DIAK, mimo złej pogody i nie domagań zdrowotnych, odpowiedziało wielu członków POAK. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Marcina. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Piłat Asystent Kościelny DIAK. W homilii, ks. Łukasz podkreślił znaczenie relacji międzyosobowej zaistniałej w trakcie wielorakich spotkań. Źródłem owocnych relacji jest Bóg. Z nawiązania osobistej relacji z Bogiem, wypływają pozytywne relacje z drugim człowiekiem w Rodzinie, w społeczeństwie, w świecie. Czerpiąc z Bożego źródła, należy nawiązywać dobre relacje w trakcie każdego spotkania.
W sobotę, 26.01.2019r. odbyło się spotkanie opłatkowe członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Na zaproszenie Zarządu DIAK, mimo złej pogody i nie domagań zdrowotnych, odpowiedziało wielu członków POAK. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele p.w. św. Marcina. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Piłat Asystent Kościelny DIAK. W homilii, ks. Łukasz podkreślił znaczenie relacji międzyosobowej zaistniałej w trakcie wielorakich spotkań. Źródłem owocnych relacji jest Bóg. Z nawiązania osobistej relacji z Bogiem, wypływają pozytywne relacje z drugim człowiekiem w Rodzinie, w społeczeństwie, w świecie. Czerpiąc z Bożego źródła, należy nawiązywać dobre relacje w trakcie każdego spotkania.
Spotkanie opłatkowe zainicjowane przez DIAK, rozpoczęte Eucharystią, wynika z potrzeby serca ludzi Kościoła jakimi są członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej zatroskani o pomnażanie dobra, stwierdził ks. Łukasz.
Po Mszy św. uczestnicy udali się, do sali nr 5 pod „4”. Spotkanie opłatkowe rozpoczęto odśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy” przy akompaniamencie gitary i harmoniki ustnej. Następnie ks. Łukasz Piłat odczytał fragment Ewangelii św. Łukasza i pobłogosławił opłatki, materialne symbole dobrych relacji, którymi uczestnicy podzielili się, składając między sobą, noworoczne życzenia. W trakcie spotkania przy stole, w miłej i serdecznej atmosferze, uczestnicy dzielili się uwagami dotyczącymi planowanej działalności Akcji Katolickiej, zapisanej w projekcie Kalendarium DIAK na 2019r. Przy noworocznym, już nie wigilijnym stole, nie zabrakło smacznych ciast domowego wypieku, słodyczy, dobrej kawy i herbaty. Pokrzepieni „na ciele” uczestnicy z radością odśpiewali wiele tradycyjnych kolęd, a także nowych pastorałek, zaproponowanych przez przygrywającego na gitarze, Staszka Stembalskiego, którego wspierał dźwiękiem organek, grajek – amator, Prezes – senior DIAK.
Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem kolędy „Oj maluśki, maluśki…” ze zwrotką wg Jana Pawła II:
A jak się to śpiwanie, śpiwanie,
już sprzykrzyło komu,
To niech wstaje, weźmie kapotę
i wraca do domu.
lub
A jeśli to nasze śpiewanie,
Nie podoba się komu,
To niech se weźmie płaszcz z szatni
i idzie do domu.
Więcej relacji ze spotkania:
DODATEK DOLNOŚLĄSKI Gazeta Polska codziennie z 28/01/2019
http://ak.olesnica.net.pl/
zdjęcia
film (autor Roman Faryś ) Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2019-01-06Społeczność Oleśnicy zamanifestowała przywiązanie do chrześcijańskiej wiary i tradycji 6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli, które kończy okres Świąt Bożego Narodzenia. Ulicami Oleśnicy, jak co roku, przeszedł tłumny Orszak Trzech Króli.
Organizatorzy rozdali jego uczestnikom 3 tysiące papierowych koron..Wśród uczestników orszaku znaleźli się m.in.: biskup Andrzej Siemieniewski, przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski, wójt gminy Oleśnica Marcin Kasina, były starosta oleśnicki Wojciech Kociński. Nie zabrakło sióstr felicjanek, wiele rodzin było z dziećmi,w jednego z królów wcielił się Wojciech Karasek
6 stycznia wierni Kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli, które kończy okres Świąt Bożego Narodzenia. Ulicami Oleśnicy, jak co roku, przeszedł tłumny Orszak Trzech Króli.
Organizatorzy rozdali jego uczestnikom 3 tysiące papierowych koron..Wśród uczestników orszaku znaleźli się m.in.: biskup Andrzej Siemieniewski, przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski, wójt gminy Oleśnica Marcin Kasina, były starosta oleśnicki Wojciech Kociński. Nie zabrakło sióstr felicjanek, wiele rodzin było z dziećmi,w jednego z królów wcielił się Wojciech Karasek członek Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.Dzieci,młodzież,katecheci,rodzice z wszystkich szkół oleśnickich przygotowała barwne ,,stacje orszaku".. ,można było napić się gorącej herbaty,którą przygotowała Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE i Stowarzyszenie SIM.
Orszak już na stałe wpisał się w styczniowy kalendarz wydarzeń w Oleśnicy i w ponad 750 innych miejscowościach w Polsce. Po raz pierwszy ulicami Oleśnicy przeszedł 6 lat temu. Jego organizatorem jest Fundacja „Orszak Trzech Króli” – stowarzyszenie ewangelizacyjne Koinonia Jan Chrzciciel.
Zapraszamy na stronę internetową POAK http://www.ak.olesnica.net.pl/.
zdjęcia
Andrzej Szachnowski i Roman Faryś
więcej
|