2015-12-12Akcja Katolicka z nadzieją w Jubileuszowy Rok Miłosierdzia Na Adwentowo-Bożonarodzeniowy Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w sobotę 12 grudnia 2015r. zaprosił nas Ks. Prałat Wojciech Tokarz – Proboszcz i Asystent Kościelny wraz z Prezesem Zarządu POAK przy Parafii p.w. św. Andrzeja Ap. we Wrocławiu – Stabłowicach. Motywem tego zaproszenia była chęć szerszego, uroczystego świętowania Jubileuszu 15-o lecia działalności POAK w stabłowickiej parafii.
Na ten Dzień Skupienia i dzielenia się opłatkiem przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z parafii wrocławskich oraz z Bierutowa, Jelcza, Namysłowa, Lutyni, Oleśnicy i Wołowa.
Na Adwentowo-Bożonarodzeniowy Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej w sobotę 12 grudnia 2015r. zaprosił nas Ks. Prałat Wojciech Tokarz – Proboszcz i Asystent Kościelny wraz z Prezesem Zarządu POAK przy Parafii p.w. św. Andrzeja Ap. we Wrocławiu – Stabłowicach. Motywem tego zaproszenia była chęć szerszego, uroczystego świętowania Jubileuszu 15-o lecia działalności POAK w stabłowickiej parafii.
Na ten Dzień Skupienia i dzielenia się opłatkiem przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z parafii wrocławskich oraz z Bierutowa, Jelcza, Namysłowa, Lutyni, Oleśnicy i Wołowa.
Uroczystości rozpoczęła adoracja przed Najświętszym Sakramentem w Kościele parafialnym. Po niej odprawiona została Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Prałata dr Mariana Biskupa Asystenta DIAK z udziałem księdza Proboszcza i księży Asystentów POAK. Homilię wygłosił ks. Marian, który przywitał serdecznie gospodarza parafii ks. Prałata Wincentego Tokarza, pozostałych księży oraz wszystkich uczestników. Stwierdził, że spotykamy się w Dniu skupienia w Adwencie wyjątkowo rozświetlonym inauguracją Roku Miłosierdzia. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w dniu inauguracji pontyfikatu ".. Otwórzcie drzwi Chrystusowi..., otwórzcie drzwi waszych serc, pozwólcie Chrystusowi wejść do Was... i przywołał tegoroczne przejście przez Bramę Miłosierdzia w Archikatedrze w dniu 8 grudnia br., które jest… pójściem ku Bogu, wejściem w skarbiec Bożego Miłosierdzia... ku ołtarzowi, ku źródłu Miłosierdzia… To fundament dla Adwentu, ale też dla Bożego Narodzenia… kiedy wieczność weszła w czas. Dziecię - Bóg się narodził, byśmy mogli spotkać się z Miłością i doświadczyć Bożego Miłosierdzia. Bóg przyszedł do nas i już się nas nie wyrzeknie, to źródło naszej nadziei”. Na zakończenie homilii Ksiądz Asystent wyraził życzenie, by w czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia przyjąć Chrystusa nie jako gościa, który wprawdzie przyszedł do swoich.., ale jako Gospodarza, który nas gości w swoim sercu.
Przed końcowym błogosławieństwem, prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Eugeniusz Kaźmierczak, ogłosił decyzję Kapituły Odznaczeń, która przyznała kolejne statuetki Chrystusa Króla czterem osobom zasłużonym dla Akcji Katolickiej. Otrzymali je: ks. Prałat Wincenty Tokarz, za inicjatywność i gorliwą duszpasterską troskę w odradzaniu Akcji Katolickiej oraz za wieloletnią posługę - Asystenta Kościelnego POAK, Pan Tadeusz Jakubowski za wieloletnią, owocną pracę na stanowisku Wiceprezesa Zarządu Archidiecezjalnego i Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Faustyny we Wrocławiu, Pan Andrzej Wojtkowiak za wieloletnią, owocną pracę na stanowisku Prezesa Zarządu POAK przy parafii p.w. św. Jozefa Oblubieńca NMP i Pan Tadeusz Krasoń za wieloletnia, owocną pracę na stanowisku skarbnika Zarządu Archidiecezjalnego i członka Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu. Serdeczne gratulacje uhonorowanym osobom, złożył w imieniu Kapituły Odznaczeń - Eugeniusz Kaźmierczak, życzył Im, …żeby patrząc na Chrystusa Króla z miłością rozkładającego, w postaci tej statuetki, swoje ramiona, czuli się kochani i otwierali również swoje ramiona i serca ku każdemu człowiekowi, którego spotkają na swojej życiowej drodze.
Po Mszy św. zebrani przenieśli się do sali parafialnej, pięknie przygotowanej, przez gospodarzy, na spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się, zgodnie z polską wigilijną tradycją, pobłogosławieniem opłatków i odśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Przed podzieleniem się opłatkiem, Ks. Marian Biskup i Prezes Zarządu AIAK złożyli wszystkim serdeczne życzenia owocnego przeżywania Adwentu, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, wielu łask w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Po wzajemnym złożeniu sobie życzeń i połamaniu się opłatkiem ucztujący raczyli się przygotowanymi do spożycia daniami, smacznymi krokietami i barszczykiem, ciepłą gulaszową zupą, a następnie ciastem, słodyczami, owocami, kawą i herbatą. Ks. Proboszcz Wincenty Tokary serdecznie podziękował wszystkim za udział, modlitwy i trud przygotowania uroczystego spotkania. Słowa podziękowań gospodarzom oraz okolicznościowych życzeń wszystkim zebranym a także tym, którzy przybyć nie mogli, przekazali ks. M. Biskup i E. Kaźmierczak. Ks. Asystent diecezjalny stwierdził, że to spotkanie kończy, cykl obchodów 20 – lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji.
Na zakończenie, Ks. Marian Biskup udzielił wszystkim kapłańskiego błogosławieństwa na szczęśliwy powrót do swoich domów.
Uroczystość została udokumentowana przez Mas Media Studio – Wrocław, Tel.502 263 879, Ośrodek Audio Wizualny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.
zdjęcia ek
więcej
2015-12-08Jubileuszowy Rok Łaski 8 grudnia 2015r., o godz. 15.00, uroczystym otwarciem bram Archikatedry Wrocławskiej w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ks. abp Józef Kupny zainaugurował Rok Bożego Miłosierdzia.
Wcześniej, licznie zgromadzeni przed katedrą wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym odbyła się ceremonia specjalnie przygotowana na tą uroczystą chwilę, sprawowana przez ks. Metropolitę przy asyście kleryków MWSD.
8 grudnia 2015r., o godz. 15.00, uroczystym otwarciem bram Archikatedry Wrocławskiej w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ks. abp Józef Kupny zainaugurował Rok Bożego Miłosierdzia.
Wcześniej, licznie zgromadzeni przed katedrą wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po czym odbyła się ceremonia specjalnie przygotowana na tą uroczystą chwilę, sprawowana przez ks. Metropolitę przy asyście kleryków MWSD.
Po zakończeniu modlitw przed wejściem do świątyni, jako pierwszy przekroczył próg Bramy Miłosierdzia ks. abp Józef w towarzystwie biskupów wrocławskich, następnie w kolejności przeszli przez bramę kapłani i klerycy, siostry zakonne, poczty sztandarowe Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej i liczni przedstawiciele parafii z całej archidiecezji.
W czasie uroczystej Mszy św. odnowione zostały przyrzeczenia chrztu św., a w homilii ks. abp Kupny przypomniał wezwanie papieża Franciszka, by w Roku Miłosierdzia na nowo rozważyć uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała, pochodzące z biblijnego opisu Sądu Ostatecznego, gdy Jezus powiedział „byłem, głodny, a daliście/ nie daliście Mi jeść...”, i podkreślił, że aby przyjąć postawę miłosierdzia, trzeba najpierw samemu poczuć się kochanym przez Boga, doświadczyć Jego miłosierdzia, przytulenia do Jego serca, a okazją do tego jest Eucharystia.
Przed zakończeniem Mszy św. ks. Arcybiskup zapalił Katedralną Świecę Jubileuszową, od której kapłani przekazali światło przedstawicielom parafii z całej Archidiecezji Wrocławskiej.
Bramy Miłosierdzia będą otwierane w niedzielę 13 grudnia br. w wielu kościołach, które Metropolita wrocławski, wyznaczył w naszej archidiecezji. W nich, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, który potrwa do 20 listopada 2016 r., będzie można uzyskać odpust zupełny.
Dla owocnego przeżywania Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Akcja Katolicka poleca odmawianie oficjalnej modlitwy Roku Jubileuszowego.
MODLITWA
Panie Jezu Chryste,
Ty nauczyłeś nas, abyśmy byli miłosierni, jak Ojciec nasz niebieski
i powiedziałeś nam, że kto widzi Ciebie, widzi także i Jego.
Ukaż nam Twoje oblicze, a będziemy zbawieni.
Twój wzrok pełen miłości uwolnił Zacheusza oraz Mateusza od niewoli pieniądza,
a nierządnicę i Magdalenę od szukania szczęścia wyłącznie w rzeczach stworzonych.
Wzrok ten sprawił, że Piotr zapłakał po zdradzie,
a żałujący Dobry Łotr usłyszał zapewnienie o Raju.
Pozwól nam tak wysłuchać słów, które wypowiedziałeś do Samarytanki,
jakbyś je wypowiedział do każdego nas:
O, gdybyś znała dar Boży!
Ty, który jesteś Obliczem widzialnym Ojca niewidzialnego,
Boga, który objawia swoją wszechmoc przede wszystkim przez przebaczenie i miłosierdzie:
spraw, aby Kościół na świecie stał się widzialnym obliczem Ciebie,
swojego Pana zmartwychwstałego i uwielbionego.
Ty zechciałeś również, aby Twoi słudzy przybrani byli w słabość po to,
aby mogli okazywać słuszne współczucie tym, którzy trwają w niewiedzy i błędzie:
niech każda osoba, która się do nich zwraca, czuje się oczekiwana, kochana
oraz doświadcza przebaczenia od Boga.
Poślij Twojego Ducha i uświęć wszystkich nas Jego namaszczeniem,
aby Jubileusz Miłosierdzia był rokiem łaski od Pana,
a Twój Kościół z odnowionym entuzjazmem mógł nieść dobrą nowinę ubogim,
głosić wolność więźniom i uciśnionym oraz przywracać wzrok niewidomym.
Prosimy o to za wstawiennictwem Maryi, Matki Miłosierdzia, Ciebie,
który z Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Amen
zdjęcia ek
więcej
2015-11-22Chryste króluj, Chryste zwyciężaj, Twoją miłość odnów w nas! W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne Święto Akcji Katolickiej i KSM, 22.11.br, w Parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Dr Mariana Biskupa - diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej z udziałem: Ks. Proboszcza Krzysztofa Hajduna, Ks. Arkadiusza Krziżoka - diecezjalnego asystenta KSM, księży asystentów POAK , uczestniczyły liczne delegacje POAK i wierni z parafii.
W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne Święto Akcji Katolickiej i KSM, 22.11.br, w Parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Dr Mariana Biskupa - diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej z udziałem: Ks. Proboszcza Krzysztofa Hajduna, Ks. Arkadiusza Krziżoka - diecezjalnego asystenta KSM, księży asystentów POAK , uczestniczyły liczne delegacje POAK i wierni z parafii. Ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii jako gospodarz, serdecznie przywitał wszystkich zebranych, podkreślając, iż jest dumny z wyróżnienia, że uroczystość świętowania 20-lecie powstania Akcji Katolickiej archidiecezji wrocławskiej przypadła w udziale parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, w której niedawno odbyła się konsekracja świątyni. W homilii, Ks. Marian Biskup, skierował słowa podziękowania wszystkim zaangażowanym w działalność Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej. Przypomniał także, że uroczystość Chrystusa Króla, to także święto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podkreślił, że ta uroczystość wzywa nas, by wejść w nurt duchowości, wpisany w serce Kościoła, bez którego spojrzenia nie odkryjemy prawdy o Bogu. Tytuł - Chrystus Król - to mocny akord w ostatnich taktach roku liturgicznego. Nie Pan czy Bóg, ale właśnie Król. Na zakończenie homilii przytoczył słowa chińskiego konwertyty Johna Ching - hsiung Wu ”Z Chrystusem nawet w czasie wojny panuje pokój, bez Chrystusa nawet w czasie pokoju jest wojna. Z Chrystusem biedny staje się bogaty, bez Chrystusa bogaty jest biedakiem. Z Chrystusem nieszczęście staje się słodkie bez, Chrystusa szczęście jest gorzkie. Z Chrystusem głupi stają się mądrymi, bez Chrystusa mądrzy są głupcami. Z Chrystusem Życie jest przedsmakiem niebios, bez Chrystusa Życie jest przedsmakiem piekła”.
Zwrócił też uwagę zebranych, na to, … że w dzisiejszym, zagrożonym atakami terrorystycznymi świecie, potrzeba mocnego chrześcijaństwa, Ewangelii żywej, dlatego prosimy, dlatego wołamy Chryste Króluj! Chryste zwyciężaj! Swoją miłość odnów w nas!.
Przed rozesłaniem, ks. Proboszcz podziękował ks. Prałatowi dr Marianowi Biskupowi za przewodniczenie Mszy św. i królewską homilię a wszystkim za obecność i modlitwę, Oddziałowi Parafialnemu Akcji Katolickiej i parafianom za trud i wkład w przygotowanie tej uroczystości. Zaprosił też wszystkich gości oraz członków i sympatyków POAK na świąteczny posiłek. Ks. Marian Biskup wyraził wielką radość z licznej obecności dzieci i młodzieży, dziękując szczególnie dziecięcej scholii.
Po posiłku w Sali „Skałka” odbył się koncert Grupy 44 „Modlitwa o pokój”.
Prezes Zarządu AIAK AWr podziękował ks. Proboszczowi i Zarządowi POAK za zaproszenie i wspaniałe przygotowanie uroczystości wręczając, jako pamiątkę pisemny akt gratulacji, podziękowania i życzeń. Podziękował też artystom Grupy 44 za piękny koncert, który uczestnicy nagrodzili brawami i wręczeniem każdemu z wykonawców pięknej czerwonej róży.
zdjęcia ek
więcej
2015-11-11Poświęcenie sztandaru POAK Parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy W Święto Niepodległości, 11 listopada 2015r. w Parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy we Wrocławiu, odprawiona została Uroczysta Msza Św. koncelebrowana za Ojczyznę. Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, jako ukoronowanie 5-o letniej działalności Akcji Katolickiej w parafii na Muchoborze Małym. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, który dokonał też poświęcenia sztandaru.
W Święto Niepodległości, 11 listopada 2015r. w Parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy we Wrocławiu, odprawiona została Uroczysta Msza Św. koncelebrowana za Ojczyznę. Podczas Mszy św. poświęcony został sztandar Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, jako ukoronowanie 5-o letniej działalności Akcji Katolickiej w parafii na Muchoborze Małym. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. dr Marian Biskup Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej, który dokonał też poświęcenia sztandaru.
W Uroczystości wzięli udział księża z dekanatu, zaproszeni goście, poczty sztandarowe z trzech szkółi diecezjalny Akcji Katolickiej, delegacje POAK z Oleśnicy, Nowego Dworu, Kuźnik i Stabłowic oraz licznie zgromadzeni parafianie i uczniowie szkół. W homilii ks. Marian Biskup podkreślił doniosłość historycznego dnia odzyskania niepodległości, przywołał komendę „Baczność”, po której powinno się stanąć w postawie zasadniczej przed Bożym Słowem, przed Bogiem, ale także Baczność przed Ojczyzną – Polską, zwłaszcza w dzień świętowania 97 rocznicy uzyskania niepodległości. Kaznodzieja zachęcał zgromadzonych na Eucharystii do złożenia hołdu i modlitwy za poległych legionistów oraz obrońców Warszawy i Wilna, a także walczących z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. Przed końcowym błogosławieństwem, Pani Krystyna Baraniecka – Prezes Zarządu POAK, podziękowała Ks. Marianowi Biskupowi za przewodniczenie Mszy Św., piękną homilię i poświęcenie sztandaru, Proboszczowi ks. dr Zbigniewowi Ordzie za przygotowanie uroczystości i wkład w ufundowanie sztandaru a wszystkim zgromadzonym za uczestnictwo i modlitwę. Prezes Zarządu AIAK AWr również podziękował za zaproszenie oraz przekazał, jako pamiątkę tego uroczystego wydarzenia pisemny akt gratulacji, podziękowania i życzeń oraz dyplom za 5-o letnią działalność Akcji Katolickie w Parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy we Wrocławiu. Po Mszy Św., goście oraz członkowie i sympatycy POAK, zostali zaproszeni na uroczysty posiłek.
zdjęcia ek
więcej
2015-11-08Konsekracja Kościoła na Nowym Dworze W niedzielę, 8 listopada 2015 r. podczas Mszy Św. koncelebrowanej został uroczyście konsekrowany Kościół p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu na Nowym Dworze. Konsekracji świątyni dokonał Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. W tym doniosłym wydarzeniu wzięło udział ok.50 kapłanów, siostry zakonne, bardzo licznie zgromadzeni parafianie i zaproszeni goście mi. delegacje NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk i Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, które przybyły wraz z pocztami sztandarowymi.
W niedzielę, 8 listopada 2015 r. podczas Mszy Św. koncelebrowanej został uroczyście konsekrowany Kościół p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu na Nowym Dworze. Konsekracji świątyni dokonał Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. W tym doniosłym wydarzeniu wzięło udział ok.50 kapłanów, siostry zakonne, bardzo licznie zgromadzeni parafianie i zaproszeni goście mi. delegacje NSZZ „Solidarność” Regionu Dolny Śląsk i Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, które przybyły wraz z pocztami sztandarowymi.
Na wstępie proboszcz parafii, ks. Krzysztof Hajdun, przypomniał burzliwą historię świątyni, której budowa rozpoczęła się w 1983r.
Homilię wygłosił o. Jerzy Dietrich, przeor Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej, który przekonywał, że w ten uroczysty dzień najważniejsze jest dziękczynienie za wszystkich, którzy byli i wciąż są budowniczymi kościoła - budynku oraz Kościoła - wspólnoty wierzących. Zwrócił także uwagę, że to zadanie - budowania wspólnoty - realizowali kapłani, którzy do tej pory w tym miejscu posługiwali.
Uroczystej konsekracji świątyni, splendoru przysporzyły: pięknie przygotowana oprawa liturgiczna służby ołtarza, muzyka Orkiestry Dętej z Henrykowa i organisty oraz śpiew Kameralnego Chóru Męskiego "Cantilena".
Na zakończenie ks. Proboszcz Krzysztof Hajdun, podziękował licznie zgromadzonemu duchowieństwu, władzom samorządowym, delegacjom, gościom z zagranicy, odpowiedzialnym za oprawę muzyczną uroczystości a także wszystkim wiernym, a ks. abp Józef Kupny skierował słowa podziękowania i gratulacji pod adresem ks. Proboszcza oraz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
zdjęcia ek
więcej
2015-10-24Pokutny Marsz Różańcowy we Wrocławiu W sobotę 24.10.2015r., w dniu zakończenia Apelu Pokutnego uczestników „Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę” wzywającego do 40-to dniowego postu i odmawiania różańca w intencji Polski, odbył się Pokutny Marsz Różańcowy we Wrocławiu. Do udziału w tym modlitewnym wydarzeniu zapraszali: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę i Koła Żywego Różańca wrocławskich parafii oraz Akcja Katolicka, która podjęła się roli organizatora.
W sobotę 24.10.2015r., w dniu zakończenia Apelu Pokutnego uczestników „Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę” wzywającego do 40-to dniowego postu i odmawiania różańca w intencji Polski, odbył się Pokutny Marsz Różańcowy we Wrocławiu. Do udziału w tym modlitewnym wydarzeniu zapraszali: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę i Koła Żywego Różańca wrocławskich parafii oraz Akcja Katolicka, która podjęła się roli organizatora.
Przed wymarszem, o godz. 13.00. w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, uczestnicy wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Prałata dr Stanisława Pawlaczka, który w homilii przypomniał o historycznych owocach modlitwy różańcowej (m.in. Lepanto, Filipiny, Austria). Główną intencją Mszy św. była modlitwa za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski, o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów naszego Narodu. Modlono się też o mądry i odpowiedzialny udział w wyborach. Po Mszy Św., odbył się manifestacyjny Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Wrocławia, w którym uczestniczyło ok. 200 osób z różnych parafii wrocławskich, a także z Oleśnicy, Namysłowa i Jelcza. Uczestnicy odmówili dwie części Różańca św., tajemnice radosne i światła z rozważaniami wg Kardynała Augusta Hlonda. Śpiewano też religijne pieśni. Zakończenie Marszu nastąpiło na placu przed Kościołem Garnizonowym. Zgromadzeni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewali hymn Akcji Katolickiej My chcemy Boga. Na zakończenie, przewodniczący tego modlitewnego zgromadzenia publicznego - prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, w imieniu organizatorów, podziękował wszystkim uczestnikom za nabożny pokutny udział oraz zaapelował o podjęcie dobrowolnego zobowiązania się do codziennego rozważania i odmawiania, przynajmniej jednej z tajemnic Różańca Św. w ramach „Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę”, która jest wielkodusznym darem duchowym wiernych.
Podziękował też przedstawicielom Policji, którzy Marsz zabezpieczali.
Jako przewodniczący „zgromadzenia publicznego” szczególne podziękowanie pragnę wyrazić ks. Prałatowi dr Stanisławowi Pawlaczykowi za odprawienie Mszy św. i wygłoszoną homilię, ks. Pawłowi Cembrowiczowi – Proboszczowi Parafii Katedralnej za udostępnienie nagłośnienia oraz wszystkim osobom, które włączyły się w sprawne i godne przeprowadzenie tego Pokutnego Marszu: przedstawicielom KSM-u, prowadzącym modlitwy i śpiew, niosącym krzyż, emblematy, flagi i nagłośnienie, dokumentującym to wydarzenie fotoreporterom.
Wszystkim za wszystko stokrotne Bóg zapłać !
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2015-10-03Studium społeczne zainaugurowało swoją działalność W dniu 03.10.2015r.,o godz. 9.00 w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4, uczestnicy studium wzięli udział w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr Mariana Biskupa, który w homilii wskazał na ewangeliczne źródła katolickiej nauki społecznej i jej rolę w życiu człowieka i społeczeństw. Podkreślił, jak ważną wartością dla każdej osoby, jest jej godność oraz miłość w relacji do Boga i drugiego człowieka.
Po Mszy św., pierwszy wykład –"Dlaczego Kościół zajmuje się sprawami społecznymi?" wygłosił ks. Abp Józef Kupny. Ks. Metropolita, w przystępny sposób uzasadnił konieczność ingerowania Kościoła w życie społeczne, podając szereg przykładów z historii dziejów człowieka i społeczeństw, różnych kultur i religii. Ks. Arcybiskup podkreślił, że społeczna nauka kościoła nie jest jakimś dodatkiem w doktrynie Kościoła, ale stanowi jej integralną część.
W dniu 03.10.2015r.,o godz. 9.00 w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4, uczestnicy studium wzięli udział w koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr Mariana Biskupa, który w homilii wskazał na ewangeliczne źródła katolickiej nauki społecznej i jej rolę w życiu człowieka i społeczeństw. Podkreślił, jak ważną wartością dla każdej osoby, jest jej godność oraz miłość w relacji do Boga i drugiego człowieka.
Po Mszy św., pierwszy wykład –"Dlaczego Kościół zajmuje się sprawami społecznymi?" wygłosił ks. Abp Józef Kupny. Ks. Metropolita, w przystępny sposób uzasadnił konieczność ingerowania Kościoła w życie społeczne, podając szereg przykładów z historii dziejów człowieka i społeczeństw, różnych kultur i religii. Ks. Arcybiskup podkreślił, że społeczna nauka kościoła nie jest jakimś dodatkiem w doktrynie Kościoła, ale stanowi jej integralną część.
Drugi wykład – „Zaangażowanie katolików w życie społeczne” wygłosił – ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski, prof. PWT. Wykładowca przedstaw temat w czterech punktach:
1. Podstawą zaangażowania chrześcijan jest prawo moralne.
2. Podstawą zaangażowania niechrześcijan jest prawo naturalne.
3. Podstawą obecności Kościoła w świecie jest nauka o moralności i przejaw żywej wiary w życiu społecznym.
4. Podstawą otwartości Kościoła na świat jest jego misja skierowana dla wszystkich.
W inauguracyjnym dniu studium wzięło udział ok. 30 uczestników, w większości członków Akcji Katolickiej.
Działalność Studium Społecznego koordynowana jest przez Obserwatorium Społeczne oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Planowanych jest 12 spotkań w ciągu roku, W programie każdego z nich znajdą się: Msza św. z homilią, dwa wykłady, prowadzone przez wykładowców Papieskiego Wydziału Teologicznego i specjalistów Obserwatorium Społecznego oraz dyskusja.
Kolejne spotkanie odbędzie się 24 października br.
Wspierając tą cenną inicjatywę powołania studium społecznego, Zarząd Akcji Katolickiejponawia apel do wszystkich członków i sympatyków stowarzyszenia o jak najliczniejszy udział w następnych spotkaniach.
Więcej na:
www.obserwatoriumspoleczne.pl
http://wroclaw.gosc.pl/doc/2739910.Dlaczego-Kosciol-zajmuje-sie-takimi-sprawami
http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/13092/
zdjęcia ek
więcej
2015-09-28Koronka do Bożego Miłosierdzia W VIII rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2015r. o godz.15:00 na ulicach ponad 220 miast w Polsce i innych krajach świata, także we Wrocławiu w 10 miejscach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia proszącej Pana Boga o wierność Jego Ewangelii, o pokój na ziemi, za prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga, oraz za owocne obrady Synodu Biskupów, jak również w intencjach ważnych dla społeczności, w której żyjemy.
Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej po raz czwarty zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla. W modlitwę włączyli się członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, siostry zakonne, księża, członkowie Żywego Różańca, ludzie dobrej woli (ok. 100 osób). Modlitwie przewodniczył ks. dr Aleksander Radecki.
W VIII rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki 28 września 2015r. o godz.15:00 na ulicach ponad 220 miast w Polsce i innych krajach świata, także we Wrocławiu w 10 miejscach oraz w kilku miastach Dolnego Śląska, odbyło się wspólne odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia proszącej Pana Boga o wierność Jego Ewangelii, o pokój na ziemi, za prześladowanych chrześcijan i ich prześladowców, o przebaczenie dla nich i o łaskę poznania Boga, oraz za owocne obrady Synodu Biskupów, jak również w intencjach ważnych dla społeczności, w której żyjemy.
Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej po raz czwarty zainicjowała modlitewne spotkanie na Placu Katedralnym – przy kolumnie Chrystusa Króla. W modlitwę włączyli się członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, siostry zakonne, księża, członkowie Żywego Różańca, ludzie dobrej woli (ok. 100 osób). Modlitwie przewodniczył ks. dr Aleksander Radecki.
W tą modlitwę włączył się również Ojciec Święty Franciszek, wyrażając to poprzez list Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej do ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego,
Metropolity Łódzkiego w którym napisano: ”Jego Świątobliwość Franciszek, … przesyła słowa duchowej bliskości i serdeczne pozdrowienia Uczestnikom publicznie odmawianej – na ulicach łodzi i wielu miast polski oraz innych krajów – Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Włączając się w to szczególne wydarzenie, Ojciec Św. wyprasza w modlitwie dla świata całego i wszystkich ludzi dobrej woli dary Bożego Miłosierdzia: nawrócenia, przebaczenia grzechów, odnowy ducha, miłości i pokoju. Życzy, by ta modlitwa była ważnym etapem dla wiernych w przygotowaniu się do rozpoczynającego się 8 grudnia br., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Roku Świętego i Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Niech będzie on zadaniem dla wszystkich, aby świadczyć z większym entuzjazmem i przekonaniem o swojej wierze, a także przypomnieniem, że cały Kościół powinien poczuwać się do odpowiedzialności za to, by być żywym znakiem miłości Ojca w świecie.
Uczestników wspólnej modlitwy do Bożego Miłosierdzia Jego Świątobliwość zawierza św. Faustynie Kowalskiej, apostołce miłosierdzia i bł. Michałowi Sopoćce, którego rocznicę beatyfikacji przeżywamy. Wszystkim z serca udziela Apostolskiego Błogosławieństwa”.
W nawiązaniu do tego listu, ks. Aleksander Radecki powiedział, że z okazji ogłoszonego Roku Miłosierdzia Bożego, „ Każdy powinien wypisać sobie, czy to w notesie, dzienniczku, tablicy, smartfonie, tablecie czy komputerze uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała i przypominać je sobie regularnie, aby mieć ich pełną świadomość. Bo sądzeni będziemy z miłości”.
Wszystkim zgromadzonym we wspólnym odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia podziękował Eugeniusz Kaźmierczak Prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej.
Z inicjatywy Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia odmówiono także przy Kościele NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy oraz przed Kościołem św. Augustyna przy ul. Sztabowej we Wrocławiu., którą poprowadziły Panie: Halina Lichtarska i Lena Dobrowolska. Dzięki Siostrze Janie - katechetce, w modlitwę włączyły się także dzieci.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2015-09-17/20Ogólnopolski Kongres Akcji Katolickiej W dniach 17-20 września 2015r. odbył się w Krakowie drugi w powojennej historii, Krajowy Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem „Nieśmy Ewangelię nadziei”. W Kongresie uczestniczyła delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej: członkowie Zarządu DIAK, prezesi i członkowie POAK z parafii: p.w. Św. M.M. Kolbego, Św. Andrzeja Ap. i Św. Jadwigi Śl. z Wrocławia, NMP Matki Miłosierdzia i Św. Jana Ap. i Ew. z Oleśnicy, Św. Maksymiliana z Jelcza, Św. Katarzyny z Góry Śl., Św. Karola Boromeusza z Wołowa, śś. Piotra i Pawła z Namysłowa.
W dniach 17-20 września 2015r. odbył się w Krakowie drugi w powojennej historii, Krajowy Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem „Nieśmy Ewangelię nadziei”. W Kongresie uczestniczyła delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej: członkowie Zarządu DIAK, prezesi i członkowie POAK z parafii: p.w. Św. M.M. Kolbego, Św. Andrzeja Ap. i Św. Jadwigi Śl. z Wrocławia, NMP Matki Miłosierdzia i Św. Jana Ap. i Ew. z Oleśnicy, Św. Maksymiliana z Jelcza, Św. Katarzyny z Góry Śl., Św. Karola Boromeusza z Wołowa, śś. Piotra i Pawła z Namysłowa.
Kongres rozpoczął się w czwartek Koronką do Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim Sanktuarium. Po modlitwie przedstawiciele AK z całej Polski przeszli do Sanktuarium św. Jana Pawła II, by uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza.
Przewodnimi tematami czterech sesji kongresowych były, zgodnie z programem: „Rodzina fundamentem społeczeństwa”, „Społeczeństwo w dobie przemian cywilizacyjnych”, „Chrześcijański wymiar polityki”, „Kultura wolność i odpowiedzialność”.
Wszystkie sesje odbywały się w budynku Filharmonii. Pięknym i radosnym zakończeniem sesji było „ Oratorium o Bożym Miłosierdziu” w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN. Na zakończenie, do wspólnego śpiewu sławiącego Boże Miłosierdzie włączyli się wszyscy uczestnicy. Budującym dniem była niedziela, gdy ponad 1000 członków AK, przybyłych z całej Polski, ze śpiewem patriotycznych i religijnych pieśni, przemaszerowało z Pl. Jana Matejki ulicami Starego Miasta i wokół Rynku, do Bazyliki Mariackiej, w której uroczystą Mszę św. koncelebrowaną na zakończenie Kongresu odprawił i homilię wygłosił Abp Stanisław Gądecki, Metropolita poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Przed procesyjnym wejściem do Bazyliki, Pani Halina Szydełko Prezes Zarządu KIAK, odczytała Przesłanie II Kongresu Krajowego Akcji Katolickiej - Nie lękajcie się. Nieśmy Ewangelię Nadziei, które to na zakończenie relacji niżej zamieszczamy.
Miłym wydarzeniem towarzyszącym kongresowi, było dla kilku osób naszej delegacji, zwiedzanie Kopalni soli w Wieliczce.
Wszystkim uczestnikom kongresu wrocławskiej Akcji Katolickiej, a w szczególności Panu Romanowi Farysiowi - wiceprezesowi Zarządu DIAK, który przygotował obszerny fotoreportaż z przebiegu Kongresu, składam najserdeczniejsze podziękowanie.
Zachęcamy do zapoznania się z obszerniejszą relacją z kongresu na stronach:
http://ak.org.pl/2015/przeslanie-nie-lekajmy-sie-niesmy-ewangelie-nadziei-ii-kongres-krajowy-akcji-katolickiej-krakow-20-wrzesnia-2015/
http://poznan.ak.org.pl/aktualnosci/ii-kongres-akcji-katolickiej/
http://poznan.ak.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/II-Kongres-Akcji-Katolickiej.-Refleksje-uczestnika..docx
Relacje z Kongresu oraz fotogalerie dostępne na:
http://ak.org.pl
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,23546,krakow-rozpoczal-sie-ii-kongres-akcji-katolickiej.html
http://krakow.gosc.pl/doc/2706566.Kosciol-w-Polsce-liczy-na-was
http://krakow.gosc.pl/doc/2707718.Akcja-Katolicka-broni-rodziny
http://krakow.gosc.pl/doc/2709423.Odwazny-dialog-ze-swiatem
http://krakow.gosc.pl/doc/2709469.Katolik-nie-moze-byc-bierny
http://krakow.gosc.pl/doc/2710062.Nie-szargac-swietosci
http://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/143949,trwa-ii-krajowy-kongres-akcji-katolickiej
oraz w serwisach diecezjalnych Akcji Katolickiej mi. przemyskiej, bydgoskiej, drohiczyńskiej, sandomierskiej, tarnowskiej, warszawskiej.
zdjęcia Eugeniusz Kaźmierczak
więcej
2015-06-2020 Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasnej Górze W dwudniowym spotkaniu wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej, księża asystenci, prezesi poszczególnych oddziałów i sympatycy stowarzyszeń. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: 'Ufni w opiekę Maryi'. „Akcja Katolicka przygotowuje się do II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Ta pielgrzymka to jest rozpoczęcie tego Kongresu, już wczorajsza konferencja, która poprzedziła pielgrzymkę, obejmowała tematykę kongresową. Chcemy podsumować naszą pracę za ostatnie 20 lat, ale wierzymy też, że ten Kongres stanie się impulsem do bardziej aktywnego działania w przyszłości - mówi Halina Szydełko , prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którego celem jest przede wszystkim praca formacyjna, ale nie tylko samych członków, choć od tego zaczynamy, doskonalimy się, ale też drugim podstawowym zadaniem jest ewangelizacja, dlatego nie możemy zamykać się w swoim gronie, ale musimy wychodzić na zewnątrz.
W dwudniowym spotkaniu wzięli udział członkowie Akcji Katolickiej, księża asystenci, prezesi poszczególnych oddziałów i sympatycy stowarzyszeń. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: 'Ufni w opiekę Maryi'. „Akcja Katolicka przygotowuje się do II Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej. Ta pielgrzymka to jest rozpoczęcie tego Kongresu, już wczorajsza konferencja, która poprzedziła pielgrzymkę, obejmowała tematykę kongresową. Chcemy podsumować naszą pracę za ostatnie 20 lat, ale wierzymy też, że ten Kongres stanie się impulsem do bardziej aktywnego działania w przyszłości - mówi Halina Szydełko , prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którego celem jest przede wszystkim praca formacyjna, ale nie tylko samych członków, choć od tego zaczynamy, doskonalimy się, ale też drugim podstawowym zadaniem jest ewangelizacja, dlatego nie możemy zamykać się w swoim gronie, ale musimy wychodzić na zewnątrz. Szczególnym obszarem naszego zainteresowania są dzieci i młodzież, ponieważ główne uderzenie jest kierowane w kierunku młodego pokolenia. Nas się już nie da zmienić, w złym tego słowa znaczeniu, na pewno nasze pokolenie nie da sobie wmówić, żeby nazwać zło dobrem, patologię normalnością, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ta grupa tych myślących ludzi będzie się zmniejszać, jak będzie dorastało młode pokolenie wychowane w innym świecie, dlatego musimy chronić młodych przede wszystkim przed demoralizacją, która m.in. tkwi w programach nauczania, dlatego chcemy dotrzeć do środowiska nauczycieli, od nich dużo zależy, a przecież to też są ludzie wierzący, też mają dzieci”.
„Z Akcją Katolicką moje losy złączyły się dwa lata temu, rok czasu przychodziłam na spotkania. Po roku czasu otrzymałam legitymację Akcji Katolickiej, nasza formacja jest co miesiąc. Formujemy się poprzez katechezę, pielgrzymki, czuwania. Rozwijam się przez to duchowo - opowiada Maria Sobania z Radomia – W Akcji Katolickiej chodzi o to, aby być aktywnym katolikiem, i pokazywać to w swojej rodzinie, że jest ten czas, że można służyć i być blisko Boga przez taką formację”.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona o godz. 11.30 na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, asystent kościelny Akcji Katolickiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak , podprzeor Jasnej Góry.
Bp Marek Solarczyk nawiązał w homilii do dzisiejszych czytań: „Myślę, że w tym świadectwie św. Pawła zawiera się ta niesamowita zachęta, a jednocześnie takie zaproszenie, do tego, aby każdy z nas potrafił stanąć z tą otwartością serca, z tą wrażliwością naszego życia i naszej wiary, doceniając to, co na zewnątrz, to, co nas jednoczy, to, co sprawia, że znamy siebie, widzimy siebie, że potrafimy rzeczywiście cieszyć się i dziękować za tą wspólnotę, którą tutaj tworzymy, którą tworzymy nie tylko z tymi tutaj obecnymi, ale z tymi, którzy zostali w naszych diecezjach, w naszych parafiach, ale są z nami, są z nas, i są razem w tym dziele, które próbujemy podejmować i podejmujemy. Abyśmy potrafili stanąć z wdzięcznością, delikatnością, z pokorą, wobec tych tajemnic, które Pan Bóg już wpisał w nasze życie, które niesiemy, które sprawiają, że dzisiaj w tej wspólnocie wiary nie ma nikogo, kto stoi obok, każdy jest razem. I każdy z nas dzisiaj tutaj podejmując ten dar wspólnoty, próbuje również otwierać swoje serca na to, aby być również w życiu brata i siostry, w tym wszystkim, co będzie źródłem radości i wesela, ale i w tym wszystkim, co będzie towarzyszeniem w cierpieniu i trudzie wytrwania na drogach miłości i wiary”.
Na zakończenie Mszy św. Halina Szydełko odczytała Akt Zawierzenia Matce Bożej Akcji Katolickiej .
Dzień wcześniej, 19 czerwca członkowie Akcji Katolickiej spotkali się na konferencji w Domu Formacyjnym WSD poświęconej przygotowaniom do II Krajowego Kongresu. Słowo wstępne wygłosił bp Marek Solarczyk. O I Kongresie AK, który odbył się w Poznaniu w roku 2001 mówił Jan Stefanek, prezes Zarządu KIAK w drugiej kadencji. Z kolei prezes Halina Szydełko przedstawiła cel i stan przygotowań do kolejnego Kongresu, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie. Wieczorem uczestnicy konferencji wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem poprowadziła Akcji Katolicka z diecezji sandomierskiej.
Akcja Katolicka jest strukturą religijną i poprzez ten fakt jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła. Zadaniem członków stowarzyszenia jest oddziaływanie na bliskie im środowiska, zwłaszcza związane z miejscem pracy, dokąd nie zawsze mogą dotrzeć kapłani. Jest to praca ewangelizacyjna i formacyjna prowadzona wśród własnych członków, jak i w najbliższym otoczeniu. Celem jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu. Tym celem jest również stworzenie nowego sposobu myślenia dojrzałego.
zdjęcia o. Stanisław Tomoń
więcej
2015-05-23Rada DIAK przed Kongresem We wrześniu br. odbędzie się w Krakowie II Ogólnopolski Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem: „Nieśmy Ewangelię nadziei”. I ten temat był jednym z najważniejszych, o którym debatowali członkowie Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej w minioną sobotę 23 maja 2015r. Zebranie odbyło się w parafii p.w. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. W trakcie zebrania prezes Eugeniusz Kaźmierczak przedstawił sprawozdania merytoryczne i finansowe za ostatnie dwa lata działalności. Zebrani udzieli absolutorium Zarządowi i przyjęli szereg wniosków, zwłaszcza dotyczących dalszego działania.
We wrześniu br. odbędzie się w Krakowie II Ogólnopolski Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem: „Nieśmy Ewangelię nadziei”. I ten temat był jednym z najważniejszych, o którym debatowali członkowie Rady Diecezjalnej Akcji Katolickiej w minioną sobotę 23 maja 2015r. Zebranie odbyło się w parafii p.w. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. W trakcie zebrania prezes Eugeniusz Kaźmierczak przedstawił sprawozdania merytoryczne i finansowe za ostatnie dwa lata działalności. Zebrani udzieli absolutorium Zarządowi i przyjęli szereg wniosków, zwłaszcza dotyczących dalszego działania.
Ks. Marian Biskup Asystent DIAK przedstawił cztery filary duszpasterstwa na 2016 roku, w których realizację Akcja Katolicka powinna się włączyć, tj.: Nowe życie w Chrystusie, 1050. Lecie chrztu Polski, Obchody Roku Jubileuszowego poświęconego Bożemu Miłosierdziu, Światowe Dni Młodzieży.
Oprócz wyjazdu na Kongres do Krakowa w dniach 17-20 września, członkowie Akcji mają jeszcze w czerwcu, w dniach 20-21 coroczną Pielgrzymkę Akcji na Jasną Górę.
Po spotkaniu uczestnicy Rady wraz z ks. Marianem Biskupem, wzięli udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem O. Kazimierza Golca Asystenta Kościelnego POAK przy parafii O.O. Kapucynów.
zdjęcia
jw
więcej
2015-05-01/02Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej (Wrocław - Kałków)
Wrocław – Jędrzejów – Kielce – Zagnańsk – Skarżysko Kamienna – Wąchock – Kałków – Ostrowiec Świętokrzyski - Bodzentyn – Święty Krzyż – Jasna Góra
Dzięki inicjatywie Ks. Prałata dr Mariana Biskupa - Asystenta Kościelnego DIAK, w dniu 1 maja 2015, wczesnym rankiem, wyruszyła autokarowa pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej z Ostrowa Tumskiego do Sanktuarium NMP Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie na Ziemi Świętokrzyskiej. Każdy z 48 pielgrzymów, z różnych POAK (Wrocław, Góra Śl., Brzeg, Oleśnica, Namysłów, Jelcz Laskowice) otrzymał od Pani Marii Kulbidy - dyrektorki Biura Podróży Panorama, pamiątkowy identyfikator ze swoim imieniem i zdjęciem Groty w Kałkowie oraz śpiewnik pielgrzymkowy.
Wrocław – Jędrzejów – Kielce – Zagnańsk – Skarżysko Kamienna – Wąchock – Kałków – Ostrowiec Świętokrzyski - Bodzentyn – Święty Krzyż – Jasna Góra
Dzięki inicjatywie Ks. Prałata dr Mariana Biskupa - Asystenta Kościelnego DIAK, w dniu 1 maja 2015, wczesnym rankiem, wyruszyła autokarowa pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej z Ostrowa Tumskiego do Sanktuarium NMP Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie na Ziemi Świętokrzyskiej. Każdy z 48 pielgrzymów, z różnych POAK (Wrocław, Góra Śl., Brzeg, Oleśnica, Namysłów, Jelcz Laskowice) otrzymał od Pani Marii Kulbidy - dyrektorki Biura Podróży Panorama, pamiątkowy identyfikator ze swoim imieniem i zdjęciem Groty w Kałkowie oraz śpiewnik pielgrzymkowy. Ta Pielgrzymka –rekolekcje w drodze, była kolejnym etapem na drodze przygotowań do II Kongresu Akcji Katolickiej w Polsce oraz obchodów XX – lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w Archidiecezji Wrocławskiej. Na trasie Pielgrzymki zatrzymywaliśmy się na kilkunastu „Stacjach”, wzbogacających nas o wiedzę z historii Polski oraz dziedzictwa duchowego, religijnego naszej Ojczyzny.
I stacją pielgrzymkową było Archiopactwo - Klasztor Cystersów w Jędrzejowie – pierwsza fundacja tego zakonu w Polsce (1140r.). W klasztornej kaplicy poświęconej bł. Wincentemu Kadłubkowi, mogliśmy pomodlić się w intencji Ojczyzny oraz osobistych i ucałować relikwie Błogosławionego.
II stacja, to Katedra w Kielcach. W jej pięknym wnętrzu, najdłużej zatrzymaliśmy się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej - Matki Świętokrzyskiej Ziemi i Patronki miasta, by złożyć Jej nasz hołd i pomodlić się za Jej wstawiennictwem w polecanych intencjach.
Z Kielc, przez Zagnańsk, wyruszyliśmy do Skarżyska Kamiennej, zatrzymując się po drodze, przy słynnym dębie „Bartek”.
III stacja, to Bazylika Mniejsza Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej. Tu, po zwiedzeniu Bazyliki, o godz. 15.00, w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i podziękowaliśmy Matce z Ostrej Bramy , za to, że jest Matką Miłosierdzia. To wezwanie „Matko Miłosierdzia” powtarzaliśmy w dniach pielgrzymki, odmawiając Litanię Loretańską.
IV stacja – Opactwo Cystersów w Wąchocku, miejsce modlitwy i pracy cystersów. Przewodnik Świętokrzyski – Pan Marek z Chęcin, oprowadził nas po Muzeum Opactwa: w muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu obejrzeliśmy zbiory pamiątek – eksponatów pochodzących z bogatej kolekcji ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka, grób Jana Piwnika „Ponurego”, klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternię, wirydarz i refektarz.
Stacja V – główny cel naszej pielgrzymki, to Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Gądowie, z wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Sanktuarium powstało dzięki idei, jaka narodziła się w sercu i umyśle ks. Infułata Czesława Wali – wieloletniego kustosza Sanktuarium.
O godz. 18.00 uczestniczyliśmy Kościele p.w. MB Bolesnej we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem obecnego kustosza Sanktuarium ks. Zbigniewa Staniasa i naszych duchowych opiekunów Ks. Mariana Biskupa i ks. Bolesława Robaczka, który wygłosił piękną homilię. Po Mszy św. zwiedziliśmy kilka obiektów na terenie Sanktuarium vide:WWW.kalkow.com.pl/spacerVirt/flash/4DL.pl_sa.
Z Kałkowa udaliśmy się do Hotelu „Panorama” w Jędrzejowicach k/ Ostrowca Świętokszyskiego na obiadokolację i nocleg. W sobotę 2 maja, po obfitym śniadaniu, wyruszyliśmy do Bodzentyna - rodzinnej miejscowości naszego Asystenta Ks. Mariana Biskupa. Zatrzymaliśmy się na cmentarzu przy grobach Rodziców i dziadków Ks. Mariana. W hołdzie zmarłym, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za dusze śp. Przodków ks. M. Biskupa. Z Cmentarza udaliśmy się na miejsce
VI stacji pielgrzymkowej, do Kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Męczennika na Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem Ks. M. Biskupa w asyście ks. B. Robaczka. Piękną homilię, z okazji obchodzonej w tym dniu Uroczystości NMP Królowej Polski wygłosił ks. M. Biskup.
Czytania i modlitwę wiernych przeprowadzili uczestnicy pielgrzymki. Po Mszy św. zwiedziliśmy ruiny zamku biskupów krakowskich i rynek z kolumną św. Floriana.
Z Bodzentyna, przez Nową Słupię, Hutę Szklaną, podziwiając piękną panoramę pasm Gór Świętokrzyskich i wsłuchując się w objaśnienia i ciekawe opowieści przewodnika P. Marka, dotarliśmy na szczyt Łysej Góry, do pobernardyńskiego Klasztoru Świętego Krzyża. Tutaj, najszczęśliwszym akcentem dla każdego z nas, było pobłogosławienie relikwiami Świętego Krzyża i ucałowanie relikwii, obfite pokropienie egzorcyzmowaną wodą święconą oraz wspólna i indywidualna modlitwa dziękczynno – błagalna . Pod kościołem na Świętym Krzyżu zwiedziliśmy mi. kryptę grobową Jeremiego Wiśniowieckiego wodza i księcia na Wiśniowcu , ojca Króla Polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Ze Świętego Krzyża pojechaliśmy na obiad do świętej Katarzyny u podnóża Łysicy, by pokrzepieni na ciele i duszy pokłonić się Pani Jasnogórskiej w Dniu Święta Królowej Polski. To ostatnia pielgrzymkowa VII stacja – Sanktuarium MB Częstochowskiej, gdzie przed cudownym Jej obrazem mogliśmy podziękować Panu Bogu za pomyślny i owocny przebieg naszego pielgrzymowania i powierzyć Jej Matczynej trosce przyszłość naszej Ojczyzny, Akcji Katolickiej, naszych rodzin i przyjaciół.
Do Wrocławia, żegnając po drodze uczestników z Namysłowa i Oleśnicy, wróciliśmy szczęśliwie, przed północą.
W imieniu uczestników autokarowej Pielgrzymki pragnę wyrazić wdzięczność i serdecznie podziękować Ks. Prałatowi Marianowi Biskupowi i Ks. Bolesławowi Robaczkowi za duchową opiekę i przewodniczenie modlitwom w drodze, Pani Marii Kulbidze za całokształt obsługi pielgrzymkowej, fotografom i kamerzyście: PP Andrzejowi Masowi, Romanowi Farysiowi i Krzysiowi Hermanowiczowi za wykonane zdjęcia i filmy, wszystkim za godne, zdyscyplinowane i pobożne uczestnictwo.
zdjęcia ek
więcej
2015-04-10/11Rada KIAK przed II Kongresem - AK i 100-leciem Objawień Fatimskich W Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach odbyło się dwudniowe (10-11.04.2015r.) spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Obrady poprzedziła Msza św., którą sprawował i homilię wygłosił asystent krajowy stowarzyszenia ks. Bp Marek Solarczyk.
Posiedzenie rozpoczęło się od wyboru prezydium, w składzie : Artur Dąbrowski (archidiecezja częstochowska) – przewodniczący, Maria Mazurkiewicz (archidiecezja łódzka) – wiceprzewodnicząca i Ryszard Sobczyński (diecezja zielonogórsko-gorzowska) – sekretarz. Następnie delegaci wysłuchali wystąpień bpa Marka Solarczyka i prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko. Przedstawiono również nowych przedstawicieli DIAK-ów: Jolantę Drachal z diecezji kołobrzesko-koszalińskiej, Roberta Denisa z diecezji warszawsko-praskiej i Antoniego Kakareko z archidiecezji gdańskiej.
W Centrum Rekolekcyjno-Formacyjnym na warszawskich Bielanach odbyło się dwudniowe (10-11.04.2015r.) spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Obrady poprzedziła Msza św., którą sprawował i homilię wygłosił asystent krajowy stowarzyszenia ks. Bp Marek Solarczyk.
Posiedzenie rozpoczęło się od wyboru prezydium, w składzie : Artur Dąbrowski (archidiecezja częstochowska) – przewodniczący, Maria Mazurkiewicz (archidiecezja łódzka) – wiceprzewodnicząca i Ryszard Sobczyński (diecezja zielonogórsko-gorzowska) – sekretarz. Następnie delegaci wysłuchali wystąpień bpa Marka Solarczyka i prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko. Przedstawiono również nowych przedstawicieli DIAK-ów: Jolantę Drachal z diecezji kołobrzesko-koszalińskiej, Roberta Denisa z diecezji warszawsko-praskiej i Antoniego Kakareko z archidiecezji gdańskiej.
Następnie Rada wysłuchała i przyjęła sprawozdania: z działalności Zarządu KIAK, finansowe, a także Komisji Rewizyjnej wnioskującej o udzielenie absolutorium za rok 2014. Prezes Szydełko omówiła najważniejsze wydarzenia minionego roku, wśród nich udaną inicjatywę wiceprezesa Wiesława Smereczyńskiego, konkurs dla dzieci i młodzieży zorganizowany przy współpracy z TVP w 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz kolejną konferencję w Sejmie przygotowaną wspólnie z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej i innych organizacji katolickich, która tym razem była poświęcona chrześcijańskiemu wymiarowi polityki w nauczaniu św. Jana Pawła II.
Delegaci z zainteresowaniem wysłuchali sprawozdania sekretarza Zarządu KIAK Kazimierza Kryli z działalności Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej w roku 2014. Według najnowszych danych stowarzyszenie liczy obecnie 19470 członków zwyczajnych zrzeszonych w 1843 Parafialnych Oddziałach AK oraz 3506 członków wspierających.
W części plenarnej omówiono przygotowania do Ogólnopolskiej Pielgrzymki (19-20 czerwca) na Jasną Górę oraz II Krajowego Kongresu, który odbędzie się w dniach 17-20 września w Krakowie.
Po południu delegaci spotkali się z ks. dr. Krzysztofem Czaplą, dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego, który wygłosił wykład „Fatima – wezwania do pokuty i nawrócenia” wpisujący się w Wielką Nowennę Fatimską przed zbliżającą się 100. rocznicą objawień. Prelegent oprócz rysu historycznego wydarzeń opisał działania, jakie dla upowszechnienia znaczenia objawień podejmowali następcy św. Piotra – Pius XII, Paweł VI i Jan Paweł II. Ks. Czapla podkreślił również bezwzględną potrzebę wypełniania tego, o co Maryja prosiła w Fatimie – codzienny różaniec, poświęcenie się Jej Niepokalanemu Sercu oraz wynagrodzenie za grzechy Je raniące w pięć pierwszych sobót miesiąca. „Poświęcajmy się Niepokalanemu Sercu Maryi przynajmniej raz w roku, w dniu 22 sierpnia, w święto Maryi Królowej. Tego dnia zgodnie z zarządzeniem Ojca Świętego Piusa XII, cały Kościół winien ponawiać poświęcenie się Niepokalanemu Sercu.”
W posiedzeniu Rady, z Archidiecezji Wrocławskiej, uczestniczył Eugeniusz Kaźmierczak - Prezes Zarządu DIAK.
zdjęcia bu
więcej
2015-03-07Wielkopostny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej W sobotę 07.03.2015r., w parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy na Muchoborze Małym we Wrocławiu, odbył się Wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. dr Marian Biskup powitał licznie przybyłych członków Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swymi Asystentami Kościelnymi. Przypomniał, że Dzień skupienia wpisuje się w tegoroczny program duszpasterski pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podkreślił też, że jest ważnym etapem w duchowej pokutnej pielgrzymce wiary ku radosnemu przeżywaniu Świąt Zmartwychwstania.
W sobotę 07.03.2015r., w parafii p.w. NMP Nieustającej Pomocy na Muchoborze Małym we Wrocławiu, odbył się Wielkopostny dzień skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej ks. dr Marian Biskup powitał licznie przybyłych członków Akcji Katolickiej z różnych parafii Archidiecezji Wrocławskiej, na czele ze swymi Asystentami Kościelnymi. Przypomniał, że Dzień skupienia wpisuje się w tegoroczny program duszpasterski pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podkreślił też, że jest ważnym etapem w duchowej pokutnej pielgrzymce wiary ku radosnemu przeżywaniu Świąt Zmartwychwstania.
Następnie odprawiona została Droga Krzyżowa z rozważaniami ks. bp. Józefa Zawitkowskiego, której przewodniczył Ks. Proboszcz Zbigniew Orda. Rozważania poszczególnych stacji przeprowadzili przedstawiciele POAK.
Centralnym punktem Dnia Skupienia była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Prałata Mariana Biskupa Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej w asyście ks. Proboszcza i Asystentów POAK.
Ks. dr Marian Biskup, asystent kościelny, w homilii duży akcent położył na pokutę i sposób jej przeżywania. – Praktyki pokutne nie są pokutą samą w sobie – podkreślał. – Nie chodzi o to, co widoczne na zewnątrz, ale o naszego ducha! Zadając pytanie, czy w pokucie jest miejsce na radość, przypomniał, że „człowiek pokuty odkrywa prawdę o Bogu”. – Przemiana wewnętrzna wyraża się w trzech wymiarach: przemianie woli, która usprawnia się w wybieraniu dobra; ukształtowaniu serca oraz przemianie myślenia – mówi ł ks. dr M. Biskup. Dodał także, że ewangeliczna pokuta niesie radość i szczęście, nie wywołując lęku i strachu.
Przed końcowym błogosławieństwem Ks. Marian Biskup wyraził wdzięczność i podziękował gospodarzowi Parafii ks. Zbigniewowi Ordzie, Zarządowi miejscowego POAK i parafianom za zaproszenie i zorganizowanie Dnia Skupienia. Również ks. Proboszcz podziękował serdecznie wszystkim za uczestnictwo i wyraził radość z organizacji Wielkopostnego Dnia Skupienia Akcji Katolickiej w swojej parafii.
Po Mszy św. uczestnicy udali się do sali z zastawionymi stołami, by przy smacznym bigosie, kawie, herbacie i ciastach spędzić w miłej i radosnej atmosferze swoje wspólnotowe spotkanie.
Prezes i Wiceprezes Zarządu DIAK podziękowali ks. Proboszczowi i Pani Krystynie Baranieckiej - Prezesowi Zarządu i wszystkim członkom POAK oraz osobom z Parafii, za przygotowanie wspólnotowego spotkania. Przekazali też zebranym najważniejsze komunikaty, apelując do uczestnictwa w najbliższych wydarzeniach Kościoła Wrocławskiego i Akcji Katolickiej, zwłaszcza w przygotowaniach do II Ogólnopolskiego Kongresu Akcji Katolickiej w Krakowie. Przekazano też informacje o Pielgrzymce do Sanktuarium NMP Bolesnej w Kałkowie w dn. 01-02 maja br. i zapisano wszystkich chętnych uczestników.
zdjęcia
więcej
2015-03-01Wrocław w hołdzie Wyklętym Już po raz piąty w całej Polsce 1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w lutym 2011 r. W preambule ustawodawca tak określił cel ustanowienia święta państwowego: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Już po raz piąty w całej Polsce 1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w lutym 2011 r. W preambule ustawodawca tak określił cel ustanowienia święta państwowego: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wybór terminu obchodów wywodzi się z okoliczności, że właśnie tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość : Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
We Wrocławiu głównym organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Odra-Niemen przy współpracy instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz wydatnej pomocy organizacji harcerskich, kombatanckich, kibicowskich, patriotycznych i grup rekonstrukcyjnych. Już w sobotę 28. lutego w pięciu punktach miasta, związanych z wrocławskimi śladami Wyklętych, zorganizowano grę edukacyjną dla młodzieży Wrocławskie Tropy Żołnierzy Wyklętych – Siedmioro Wspaniałych. Warto w tym miejscu wspomnieć ich nazwiska, które przez lata wyrzucone z historii, dziś tryumfalnie powracają: kpt. Eugeniusz Werens, por. Antoni Wodyński, Lucjan i Wanda Minkiewiczowie, mjr Ludwik Marszałek i Helena Motykówna. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję zobaczyć inscenizacje historycznych wydarzeń, którym towarzyszył opis narratora.
W drugiej części dnia w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyło się spotkanie dyskusyjne, któremu towarzyszyły prezentacje i pokazy filmów. Janusz Wolniak i Andrzej Kożuch opisali słuchaczom dzieje mjr. Czesława Czaplickiego ps. Ryś. Ciekawe wystąpienie wzbogaciła dokumentacja fotograficzna z okolic Przasnysza, będąca efektem badań autorów. Kolejno wyświetlono przedstawienie zrealizowane przez Teatr Telewizji pt. Golgota wrocławska autorstwa Krzysztofa Szwagrzyka i Piotra Kokocińskiego w reżyserii Jana Komasy.
Najważniejsze wydarzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano na niedzielę 1. marca. W godzinach przedpołudniowych odbył się uroczysty apel przy Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu Osobowickim. Po jego odczytaniu i złożeniu wieńców przez delegatów oddział Wojska Polskiego oddał salwę honorową dla uczczenia Niezłomnych.
W godzinach popołudniowych w bazylice św. Elżbiety celebrowano uroczystą Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin. Asysta wojskowa, liczne poczty sztandarowe, orkiestra wojskowa i chór chłopięcy podkreślały rangę wydarzenia. Homilię wygłosił ks. inf. Marian Biskup.
W poruszających słowach zwrócił uwagę licznie zgromadzonych wiernych, że pamięć o Wyklętych jest nie tylko obowiązkiem, ale również zaszczytem. Choć wielu z nich wciąż jest zapomnianych
i spoczywa w bezimiennych grobach, zauważył przy zakończeniu, to Bóg zna ich imiona.
Po zakończeniu Eucharystii jej uczestnicy i inne osoby zgromadzili się w Rynku, skąd wyruszył Marsz Pamięci De profundis. Głos spod ziemi. Pośród głośnych okrzyków upamiętniających Wyklętych i dźwięków muzyki dobiegających z głośników rzesze uczestników marszu ruszyły. Trasa wiodła aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych i w jej trakcie uczestnicy mogli obejrzeć specjalne inscenizacje historycznych wydarzeń przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne. Na scenie przygotowanej na Rondzie Żołnierzy Wyklętych trupa Teatru Karabela dała krótki występ, w których recytowano wiersze i śpiewano pieśni poświęcone Niezłomnym.
Na zakończenie uczestnicy odśpiewali hymn państwowy.
Więcej – patrz:
http://solidarnosc.wroc.pl/tysiace-wroclawian-oddalo-hold-wykletym
http://solidarnosc.wroc.pl/pamiec-o-wykletych
http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/11638 Sylwester Graczkowski
więcej
2015-01-19/24Podsumowanie ferii w parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy Czas szybko mija ….Tydzień ferii zimowych minął bardzo szybko. Dla nas organizatorów szczęśliwy tydzień …bezpieczny i radosny. Uśmiech dzieci jest najlepszym podziękowaniem.
Ferie nie odbyły by się bez pomocy i udziału wielu osób różnych wspólnot , wolontariuszy, kadry, kapłanów . Wsparcia finansowego z Urzędu Miasta , Dobrodziejów ,którzy jak co roku ofiarowali swoje produkty, artykuły lub pomogli finansowo , Parafii która pokryła koszty energii ogrzewania, wody.
Czas szybko mija ….Tydzień ferii zimowych minął bardzo szybko. Dla nas organizatorów szczęśliwy tydzień …bezpieczny i radosny. Uśmiech dzieci jest najlepszym podziękowaniem.
Ferie nie odbyły by się bez pomocy i udziału wielu osób różnych wspólnot , wolontariuszy, kadry, kapłanów . Wsparcia finansowego z Urzędu Miasta , Dobrodziejów ,którzy jak co roku ofiarowali swoje produkty, artykuły lub pomogli finansowo , Parafii która pokryła koszty energii ogrzewania, wody.
Chcemy wszystim gorąco podziękować. Przede wszystkim dziękujemy Dobremu Bogu za Opiekę za szczęśliwy przebieg ferii, a na ręce ks. Proboszcza Zdzisława Paducha dziękujemy wszystim którzy w jaki kolwiek sposób przyczynili się do organizacji ferii. Dziękujemy również Rodzicom za zaufanie że dały swoje urocze pociechy pod naszą opiekę. BÓG ZAPŁAĆ.
Zapraszamy na naszą stronę do obejrzenia reportażu z ferii…www.ak.olesnica.pl
zdjęcia Akcja Katolicka im. Ks. Infułata Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy
więcej
2015-01-28Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu wspiera organizatorów Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016 c.d.
Jesteśmy po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami ŚDM KRAKÓW 2016. Tym razem nasi Goście z Krakowa wyjechali samochodem wyładowanym po brzegi wyposażeniem biurowym. Biurka i stoliki, szafy biurowe, tablice, krzesła i fotele, a nawet urządzenia kuchenne to nasz kolejny wkład w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Radość nasza jest tym większa, że nie wszystko zmieściło się do samochodu, potrzebne są co najmniej jeszcze dwa kursy do Krakowa i korzystając z tej okazji, już umówiliśmy się na kolejne spotkanie z organizatorami ŚDM.
Jesteśmy po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami ŚDM KRAKÓW 2016. Tym razem nasi Goście z Krakowa wyjechali samochodem wyładowanym po brzegi wyposażeniem biurowym. Biurka i stoliki, szafy biurowe, tablice, krzesła i fotele, a nawet urządzenia kuchenne to nasz kolejny wkład w organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Radość nasza jest tym większa, że nie wszystko zmieściło się do samochodu, potrzebne są co najmniej jeszcze dwa kursy do Krakowa i korzystając z tej okazji, już umówiliśmy się na kolejne spotkanie z organizatorami ŚDM.
Koordynator Generalny ŚDM bp Damian Muskus udzielając nam błogosławieństwa, złożył podziękowanie za dotychczas okazaną pomoc.
Cieszymy się, że możemy zaakcentować obecność AK Archidiecezji Wrocławskiej w organizacji Światowych Dni Młodzieży!
więcej
2015-01-10Z nadzieją w 20 rok odrodzenia Akcji Katolickiej Bożonarodzeniowy i noworoczny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej uroczyście obchodzony w dniu 10 stycznia 2015r. w Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu – to radosne wydarzenie otwierające przeżywanie 20 rocznicy odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce i powołania stowarzyszenia w Archidiecezji Wrocławskiej oraz przygotowanie do II Kongresu Ogólnopolskiego Akcji Katolickie, który odbędzie się w Krakowie w dniach 17-20 września br..
Na ten Dzień Skupienia i dzielenia się opłatkiem przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z parafii wrocławskich oraz Oleśnicy, Brzegu, Jelcza, Obornik, Góry Śl., Namysłowa, Bierutowa.
Bożonarodzeniowy i noworoczny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej uroczyście obchodzony w dniu 10 stycznia 2015r. w Parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu – to radosne wydarzenie otwierające przeżywanie 20 rocznicy odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce i powołania stowarzyszenia w Archidiecezji Wrocławskiej oraz przygotowanie do II Kongresu Ogólnopolskiego Akcji Katolickie, który odbędzie się w Krakowie w dniach 17-20 września br..
Na ten Dzień Skupienia i dzielenia się opłatkiem przybyli licznie członkowie Akcji Katolickiej z parafii wrocławskich oraz Oleśnicy, Brzegu, Jelcza, Obornik, Góry Śl., Namysłowa, Bierutowa.
Uroczystości rozpoczęła adoracja Bożego Dzieciątka przed Najświętszym Sakramentem w Kościele parafialnym, przygotowana i przeprowadzona przez członków miejscowego POAK. Po niej odprawiona została Msza św. Koncelebrowana pod przewodnictwem Proboszcza, ks. Prałata dr Czesława Majdy z udziałem księży Asystentów, diecezjalnego i parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Homilię wygłosił ks. Prałat dr Marian Biskup – Diecezjalny Asystent AK AWr., który przywitał serdecznie gospodarza parafii ks. Prałata dr Czesława, pozostałych księży oraz wszystkich uczestników. … „Dziś uaktualniamy naszą wigilię, naszą Pasterkę, nasze świętowanie Bożego Narodzenia. Rzucamy kotwicę nadziei w przyszłość. Narodził się nam Bóg, narodziła się nam Miłość, dlatego wciąż możemy jej doświadczać w sobie i przeżywać ją” … „Powinniśmy wciąż na nowo odkrywać miłość Boga i umacniać swoją tożsamość chrześcijańską. Nie ma innej drogi do bycia bardziej chrześcijaninem, jak wciąż odkrywać kochającego Boga i świadka miłości Najwyższego: Jezusa Chrystusa”…. Pytaniem – „ Co każdy z nas powinien uczynić aby Bóg nas kochał” ? – zakończył kazanie ks. Asystent.
Przed końcowym błogosławieństwem, prezes Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Eugeniusz Kaźmierczak, ogłosił decyzję Kapituły Odznaczeń, która przyznała kolejne statuetki Chrystusa Króla dwóm osobom zasłużonym dla Akcji Katolickiej. Otrzymali je: ks. dziekan Bolesław Robaczek – Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu za inicjatywność i gorliwą duszpasterską troskę w odradzaniu Akcji Katolickiej oraz za wieloletnią posługę - Asystenta Kościelnego POAK oraz Pan Leon Hetmański za wieloletnią, owocną pracę na stanowisku Wiceprezesa Zarządu Archidiecezjalnego i Prezesa Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii p.w. św. M.M Kolbego we Wrocławiu. Serdeczne gratulacje uhonorowanym osobom, złożył w imieniu Kapituły Odznaczeń - Eugeniusz Kaźmierczak. Życzył, …żeby Chrystus Król z miłością rozkładający, w formie tej statuetki, swoje ramiona , sprawił, by osoby uhonorowane otwierały również swoje ramiona i serca na każdego człowieka, którego spotkają na swojej drodze.
Po Mszy św. zebrani przenieśli się do sali parafialnej, pięknie przygotowanej, przez gospodarzy, na biesiadne spotkanie opłatkowe, które rozpoczęło się, zgodnie z polską wigilijną tradycją, pobłogosławieniem opłatków i odśpiewaniem kolędy. Następnie uczestnicy podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia, poczym zaczęli rozkoszować się przygotowanymi do spożycia daniami, głównie smacznym smażonym karpiem, pieczywem i kapustą z grzybami, a następnie ciastem, kawą i herbatką. Konsumpcję przerywano śpiewaniem kolęd oraz krótkimi przemówieniami ucztujących. Ks. Proboszcz Czesław Majda serdecznie podziękował wszystkim za udział, modlitwy i trud przygotowania uroczystego spotkania. Słowa podziękowań gospodarzom oraz okolicznościowych życzeń wszystkim zebranym a także tym, którzy przybyć nie mogli, przekazali ks. M. Biskup i E. Kaźmierczak. Ks. Asystent diecezjalny stwierdził, że spotkanie jest pierwszym, w cyklu obchodów 20 - lecia odrodzenia Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji a prezes dodał, że jest też inauguracją przygotowań do II Ogólnopolskiego Kongresu Akcji Katolickiej w Krakowie.
Na zakończenie, Ks. Marian Biskup udzielił wszystkim kapłańskiego błogosławię na szczęśliwy powrót do swoich domów.
Uroczystość została udokumentowana przez Mas Media Studio – Wrocław, Tel.502 263 879, Ośrodek Audio Wizualny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.
zdjęcia
więcej
2015-01-06Orszaki Trzech Króli - radosną manifestacją wiary i jedności Mędrcy ze Wschodu poszli za Gwiazdą i wytrwali w drodze do Betlejem. Oni znaleźli Boga. W naszej tradycji chrześcijańskiej jako Trzej Królowie zapoczątkowali wielki korowód poszukiwaczy i odkrywców Boga. - Współczesny człowiek podobnie jak owi Mędrcy wciąż szuka Boga. Potrzebuje Go, choć może o tym wcale nie myśli.
Mędrcy ze Wschodu poszli za Gwiazdą i wytrwali w drodze do Betlejem. Oni znaleźli Boga. W naszej tradycji chrześcijańskiej jako Trzej Królowie zapoczątkowali wielki korowód poszukiwaczy i odkrywców Boga. - Współczesny człowiek podobnie jak owi Mędrcy wciąż szuka Boga. Potrzebuje Go, choć może o tym wcale nie myśli.
W tym roku, w ponad 330 miastach w Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli pod hasłem „Pokój – Radość – Rodzina”. W Archidiecezji Wrocławskiej Orszaki Trzech Króli przeszły w 9 miejscowościach: w Brzegu, Jelczu-Laskowicach, Malczycach, Namysłowie, Oleśnicy, Oławie, Trzebnicy, Wrocławiu, Ziębicach. Najliczniejszy orszak, ok. 25 tys. osób, po raz piąty, przeszedł ulicami Wrocławia, od Archikatedry na rynek. W Oleśnicy, po raz trzeci, z udziałem członków i sympatyków Akcji Katolickiej z parafii p.w. NMP Matki Miłosierdzia i z parafii p.w. św. Jana Ap. i Ew. W Jelczu po raz drugi. W pozostałych miejscowościach radosnei wielobarwne orszaki przeszły po raz pierwszy.
Na prośbę Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej, Parafialne Oddziały (POAK) z Wrocławia, Oleśnicy, Brzegu, Jelcza-Laskowice, Trzebnicy, przesłały krótkie relacje i zdjęcia z przebiegu orszakowych wydarzeń. Zamiszczamy niektóre z nich, odsyłając zainteresowanych z prośbą o odwiedzenie stron internetowych: Katolickiego Radia Rodzina oraz Gościa Niedzielnego – link: http://wroclaw.gosc.pl/doc/2312076.Przezyjmy-to-jeszcze-raz .
Brzeg
Przemarsz połączony z krótkim widowiskiem, w trakcie którego dobro zwycięża nad złem, odbył się 6 stycznia 2015r. centralnymi ulicami naszego miasta, czyli w święto Trzech Króli. W ceremonii licznie wzięli udział brzeżanie, co można zobaczyć na zdjęciach dołączonych poniżej. Organizatorem była Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. św. Tomasza z Akwinu pod patronatem honorowym Burmistrza Brzegu i Starosty Brzeskiego.
Oleśnica
Obszerny reportaż z przebiegu Orszaku Trzech Króli w Oleśnicy można obejrzeć na stronie Akcji Katolickiej przy parafii NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy: http://www.ak.olesnica.pl. Płytę ze zdjęciami i filmem z Orszaku Trzech Króli oraz z Jasełek można wypożyczyć lub zamówić w każdą środę w bibliotece parafialnej w domu katech. ul. Wileńska 4 od godz. 16.00 do godz. 18.00.
Jelcz-Laskowice
6 stycznia 2015 r. w Jelczu-Laskowicach odbył się II Orszak Trzech Króli. Około godziny 13-tej z kościoła p.w. św. Stanisława w Jelczu-Laskowicach wyruszył Orszak Trzech Króli i pokonując trasę około 2 km, przybył do kościoła p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie. Wraz z Królami wędrowali ulicami Jelcza-Laskowic bardzo licznie jego mieszkańcy (także ci najmłodsi). Był to bardzo duży i bardzo kolorowy pochód, podczas którego wyśpiewano wiele kolęd i pastorałek. Rozpoczęciu pochodu, jak i jego zakończeniu przy kościele św. M.M. Kolbego towarzyszyły wystrzały armatnie. Oprawą muzyczną zajęła się Kapela Gieni Dudki z pobliskich Nadolic Wielkich oraz miejscowy Zespół Świteziance wraz z dziecięcą scholą. Inicjatorami Pochodu Trzech Króli – oprócz proboszczów obydwu kościołów – było Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach.
zdjęcia J.Kowolik, M. Omelak
więcej
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 04 stycznia 2015r. zmarł w wieku 78 lat ks. Prałat Stefan Kruszak– wieloletni notariusz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Śp. ks. Stefan z wielką życzliwością wspierał działania Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zachowując w życzliwej pamięci wszystkie spotkania i kontakty z Ks. Notariuszem, przedstawiciele Akcji Katolickiej uczestniczyli we Mszy Św. pogrzebowej, w dniu 7.01.2015r. w Archikatedrze Wrocławskiej, której przewodniczył Ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Modlitewny hołd zmarłemu oddali licznie zgromadzeni Ks. Biskupi, kapłani, siostry zakonne i wierni.
Śp. Ks. Prałat Stefan został pochowany 8 stycznia 2015r. na cmentarzu parafialnym w Kwaśniowie Górnym k/ Olkusza.
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 04 stycznia 2015r. zmarł w wieku 78 lat ks. Prałat Stefan Kruszak– wieloletni notariusz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Śp. ks. Stefan z wielką życzliwością wspierał działania Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Zachowując w życzliwej pamięci wszystkie spotkania i kontakty z Ks. Notariuszem, przedstawiciele Akcji Katolickiej uczestniczyli we Mszy Św. pogrzebowej, w dniu 7.01.2015r. w Archikatedrze Wrocławskiej, której przewodniczył Ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski. Modlitewny hołd zmarłemu oddali licznie zgromadzeni Ks. Biskupi, kapłani, siostry zakonne i wierni.
Śp. Ks. Prałat Stefan został pochowany 8 stycznia 2015r. na cmentarzu parafialnym w Kwaśniowie Górnym k/ Olkusza.
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
więcej
|